Pirmadienį Tokijo vasaros olimpinėse žaidynėse aukso raidėmis į Filipinų sporto istoriją įsirašė 30-metė Hidilyn Diaz. Sunkiaatletė tapo pirmąja filipiniete, laimėjusia olimpinį auksą.

Moterų svorio kategorijoje iki 55 kg geriausiai startavo ne H.Diaz, o uzbekė Muattar Nabijeva, išrovusi 98 kg. Tuo tarpu H.Diaz su kine Liao Qiyun dalijosi 2-3 vietas (po 97 kg). Stūmimo rungtyje M.Nabijeva greitai iškrito iš kovos dėl aukso – ji tik antru bandymu pakėlė 114 kg štangą.

Dėl aukso liko kovoti H.Diaz ir L.Qiyun. Kinė išstūmė 118 kg, filipinietė atsakė 119 kg. Tada kinė pakėlė 123 kg, o H.Diaz atsakė 124 kg. Paskutiniu bandymu L.Qiyun pakėlė 126 kg štangą, bet H.Diaz tai nepalaužė – filipinietė atsakė 127 kg, dvikovėje surinko 224 kg ir minimaliai aplenkė kinę (223).

Filipinai šio aukso laukė net 97-erius metus. Ši šalis olimpiadoje debiutavo 1924 m. ir nuo tada praleido tik vieną vasaros olimpiadą – 1980 m. Maskvoje. Iki H.Diaz aukso Filipinai per istoriją buvo laimėję 10 žemesnės prabos medalių (3 sidabro ir 7 bronzos).

Pirmadienį buvo ir daugiau istorinių pasirodymų. Fechtuotojas Cheungas Ka Longas iškovojo Honkongui vos antrąjį auksą šalies istorijoje, o Kosovo dziudo kovotoja Nora Gjakova iškovojo trečiąjį auksą per šalies istoriją.

Po 3 olimpiados dienų į pirmą vietą medalių įskaitoje pakilo Japonija (8 aukso, 2 sidabro, 3 bronzos). Šeimininkams ant kulnų mina JAV (7 aukso, 3 sidabro, 4 bronzos) ir Kinijos (6 aukso, 5 sidabro, 7 bronzos) rinktinės.