REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

1893 m. kovo 22 d., praėjus 15 mėnesių po to, kai Kanadoje gimęs Jamesas Naismithas išrado krepšinį, lietuvių emigrantė Senda Berenson suplanavo pirmąsias Smitho koledžo pirmakursių ir antrakursių moterų komandų rungtynes.

1893 m. kovo 22 d., praėjus 15 mėnesių po to, kai Kanadoje gimęs Jamesas Naismithas išrado krepšinį, lietuvių emigrantė Senda Berenson suplanavo pirmąsias Smitho koledžo pirmakursių ir antrakursių moterų komandų rungtynes.

REKLAMA

1890-aisiais moterų sportas buvo plačiai pasmerktas. Šiuolaikinių olimpinių žaidynių įkūrėjas baronas Pierre'as de Coubertinas pavadino šią veiklą „nepadoria“, o prestižinis žurnalas „The Atlantic“ netgi moterų važinėjimą dviračiu vadino „piktybišku“.

Visgi tokios eros normos neatgrasė Masačusetso koledžo kūno kultūros direktorės Sendos Berenson surengti pirmąsias koledžo moterų krepšinio rungtynes ​​1893 m. pavasarį.

Moterų krepšinio motina

Vos metus prieš šias rungtynes žydų kilmės emigrantė iš Lietuvos Senda Berenson perskaitė apie krepšinį ir J. Naismitho sukurtas taisykles. Pirmajame sužaistame mače pati S. Berenson ir teisėjavo.

REKLAMA
REKLAMA

Sporto salėje ant lubų pakabinti du šiukšlių maišai tarnavo kaip lankai. Konkurentės, apsivilkusios ilgomis tamsiomis suknelėmis, žaidė du kėlinius po 15 min su 10 minučių pertrauka tarp jų. Kiekviena komanda už vieną taiklų metimą pelnydavo po tašką.

REKLAMA

Rungtynes stebėjo apie 800 linksmų studenčių, kadangi vyrams moterų sporte nebuvo galima dalyvauti, o mačas baigėsi antrakursių naudai 5:4.

Praėjus beveik šimtmečiui po šio įvykio S. Berenson, kuri tapo žinoma kaip „Moterų krepšinio motina“, sulaukė pripažinimo kaip viena iš krepšinio kūrėjų ir po mirties buvo įtraukta į Naismith krepšinio šlovės muziejų.

Iš meno perėjo į sportą

1868 m. kovo 19 d. Butrimonyse, Lietuvoje gimusi S. Berenson su šeima emigravo į Ameriką po to, kai per gaisrą žlugo tėvo medienos verslas. Nuskurdę Berensonai apsigyveno Bostone, kur Senda susidomėjo muzika, literatūra ir menu.

REKLAMA
REKLAMA

Norėdama pagerinti savo apgailėtiną fizinį pasirengimą, S. Berenson studijavo švedų gimnastiką – į tempimą ir pratimus orientuotą discipliną – Bostono gimnastikos akademijoje. S. Berenson ši veikla taip patiko, kad ji tapo fizinio pasiruošimo ir gimnastikos propaguotoja, labai nuvildama jos brolį Bernardą, kuris norėjo, kad ji ir toliau mokytųsi fortepijono subtilybių.

1892 m. S. Berenson buvo pasamdyta švedų gimnastikos trenere Smitho koledže, esančiame maždaug 100 mylių į vakarus nuo Bostono. Galiausiai ji tapo mokyklos kūno kultūros direktore. Smito koledže Senda matė poreikį užpildyti ilgų, sunkių Naujosios Anglijos žiemų tuštumą.

„S. Berenson norėjo papildyti gimnastikos pratimus kitomis veiklomis, kurios padėtų studentams būti fiziškesniems, o J. Naismitho sukurtas krepšinis atrodė tinkamas variantas“, – sakė Smitho koledžo archyvarė Nanci Young.

Pirmosios rungtynės

Pirmajame mače moterys mažai judėjo aikštėje, tačiau, pasak studentų, istorinis konkursas nebuvo švelnus. Jau pačioje pradžioje viena iš žaidėjų buvo sužeista.

REKLAMA

„Kai mečiau kamuolį žaidimo pradžioje, jis tarsi smogė į pakeltą vidurio žaidėjos, pirmakursių komandos kapitonės ranką ir taip išmušė jos peties sąnarį iš vietos“, – yra sakiusi pati S. Berenson.

Pirmosios rungtynės buvo tiesiog draugiškos varžybos, po kurių nugalėtojai vaišino gėrimais pralaimėjusius.

S. Berenson moterims pritaikytas krepšinis apėmė aikštyno padalijimą į tris lygias dalis, o žaidėjai turėjo likti savo teritorijoje. Žaidėjai negalėjo išplėšti ar išmušti kamuolio iš kito žaidėjo rankų, todėl buvo nustatytas 3 sekundžių laiko limitas kamuolio laikymui, o vienu metu leidžiami ne daugiau kaip trys driblingai.

REKLAMA

Šis žaidimas akimirksniu buvo pamėgtas studentų.

„Dėstytojai atrodė šiek tiek atsargesni, – sakė Ralphas Melnickas, knygos apie S. Berenson autorius, – tačiau jų susidomėjimas atsirado po metų, nes jie pradėjo matyti neabejotiną naudą, kurią ši nauja programa atnešė jų studentams.“

Netrukus po šių pirmųjų rungtynių moterys pradėjo žaisti krepšinį visoje šalyje, o pirmosios tarpuniversitetinės moterų rungtynės įvyko 1896 m. balandžio 4 d., kai Stanfordas susirėmė su Kalifornijos universitetu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taisyklės ilgai nekito

1901 m. S. Berenson krepšinio taisyklės pirmą kartą buvo paskelbtos moterų krepšinio vadove, kurį išleido sporto prekių įmonė „Spalding“. Taisyklės buvo peržiūrėtos 1913 m. ir dar kartą 1915 m., tačiau esminiai pakeitimai buvo padaryti tik septintajame dešimtmetyje.

„Kai kurie universitetai stengėsi įgyvendinti dar didesnius pokyčius, kad žaidimas būtų greitesnis ir konkurencingesnis,“ – sako R. Melnickas.

S. Berenson, kuri mirė 1954 m., visą likusį gyvenimą reklamavo šį žaidimą ir siekė kuo labiau jį išpopuliarinti. 1985 m. ji ir buvusi koledžo krepšininkė bei trenerė Margaret Wade tapo pirmosiomis moterimis, įtrauktomis į J. Naismito krepšinio šlovės muziejų Springfilde.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų