• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kad sumažėtų futbolo skandalų, populiariausiai pasaulyje sporto šakai reikia permainų. Tai pripažįsta ir Lietuvos futbolo federacijos (LFF) prezidentas Liutauras Varanavičius.

REKLAMA
REKLAMA

„Bet futbolas žaidžiamas jau 130 metų, o taisyklės keičiamos labai retai“, – sako LFF vadovas.

REKLAMA

Įtartinos dvikovos

Praėjusį mėnesį pasaulio futbolas buvo linksniuojamas visur ir tik kritiškai. Lapkritį Vokietija areštavo kelis asmenis, kaltinamus sutartų rungtynių organizavimu. Europos futbolo sąjunga (UEFA) aktyviai talkino tyrimui ir suteikė svarios pagalbos Vokietijos teisėsaugai.

REKLAMA
REKLAMA

Specialios sistemos, leidžiančios nustatyti galimus sąmokslus lažybų bendrovėse, padedamos UEFA gali išaiškinti įtartinus mačus. Paprašyta teisėsaugos UEFA ir pateikė tokių rungtynių sąrašą.

Pranešama, kad didžioji dalis įtartinų dvikovų žaistos devyniuose skirtinguose šalių čempionatuose. Gerokai mažiau įtartinų rungtynių įvyko Europos turnyruose: 12 – Europos lygoje, 3 – Čempionų lygoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ilgai nelaukus po UEFA deklaracija pasirašė futbolo asociacijos, kurios yra įtrauktos į Vokietijos teisėsaugos organų bei UEFA vykdomą tyrimą dėl manipuliavimo varžybų rezultatais. Tai – Austrija, Belgija, Bosnija ir Hercogovina, Kroatija, Vokietija, Vengrija, Slovėnija, Šveicarija ir Turkija.

REKLAMA

UEFA deklaracijoje teigiama, kad organizacija ir jos narės susidūrė su organizuotu nusikalstamumu, kova su kuriuo viršija sporto jurisdikcijos ribas.

„Kviečiame visus, kurie ką nors žino apie manipuliavimą varžybomis, nelegalius statymus ar kitą nusikalstamą veiklą futbole, pranešti mums arba savo vietos futbolo asociacijoms, lygų organizatoriams, teisėsaugos institucijoms. Visi kartu turime įveikti šį vėžį, kuris graužia futbolą“, – sakė UEFA generalinis sekretorius Gianni Infantino.

REKLAMA

T. Henry pakurstė aistras

Kitas skandalas kilo po daug ginčų sukėlusių pasaulio čempionato atrankos rungtynių tarp Airijos ir Prancūzijos, kurias organizavo Tarptautinė futbolo klubų asociacija (FIFA).

Vakar, likus dviem dienoms iki 2010 metų pasaulio futbolo čempionato burtų, FIFA sušaukė neeilinį vykdomojo komiteto narių susirinkimą, kuriame turėjo būti kalbama apie prancūzo Thierry Henry žaidimą ranka per minėtas rungtynes. Taip pat turėjo būti atkreiptas dėmesys į sutartų rungtynių skandalą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip jau rašėme, per atsakomojo airių ir prancūzų mačo pratęsimą pirmo kėlinuko pabaigoje lemiamą įvartį įmušęs Williamas Gallasas iš T. Henry gavo kamuolį, kurį šis pakoregavo ranka.

„Taip, paliečiau ranka kamuolį, tačiau aš ne teisėjas, – po dvikovos neslėpė T. Henry. – Kamuolys atšoko nuo rankos, teisėjas nepastebėjo, todėl žaidžiau toliau.“

REKLAMA

Taip nefutboliškai prancūzams patekus į pasaulio čempionato finalinį etapą, Airijoje kilo pasipiktinimo banga, į kurią įsitraukė ir šios valstybės vyriausybė. Tačiau FIFA kategoriškai pareiškė, kad skandalingosios Prancūzijos ir Airijos rungtynės nebus peržaistos.

REKLAMA

Lietuva nėra atspari

Mūsų šalies futbolo federacijos vadovas Liutauras Varanavičius per pokalbį su LŽ irgi kalbėjo apie išvardytus futbolo skaudulius.

– Turbūt malonu, kad tarp devynių šalių futbolo asociacijų, įtariamų manipuliavus futbolo rezultatais, neminima Lietuva?

– Žodis „malonu“ yra su klaustuku. Nesinorėtų užmigti ir manyti, kad šis vėžys nepasieks Lietuvos. Iš tiesų tai didelis pavojus – klajoja dideli kriminaliniai pinigai, o aš nemanau, kad esame atsparūs ir nepažeidžiami. Tai vyksta visame pasaulyje ir ne vien futbole – daugelyje sporto šakų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

– Lietuva viena pirmųjų prisijungė prie FIFA ankstyvojo perspėjimo sistemos („Early Warning System“ – EWS). Kaip ji veikia?

– Kai FIFA įsteigė šią sistemą, prieš dvejus metus mes buvome pirmieji, pasirašę šią sutartį. Tada FIFA gaudavo informacijos iš visų Lietuvoje veikiančių lažybų kontorų, o iš viso – iš 300 pasaulio lažybų kontorų. Bet FIFA neturėjo informacijos iš Azijos kontorų. Nuo šio sezono ir UEFA prisidėjo prie EWS, tad žinios gaunamos iš 1000 lažybų kontorų, įskaitant ir Aziją.

REKLAMA

Taip analizuojama visa informacija, susijusi su aukščiausiosios ir pirmosios lygos čempionatais. Yra dviejų tipų perspėjimai: geltona kortelė – kai rungtynėmis gali būti manipuliuojama, raudona kortelė – kai yra pakankamai įrodymų, kad jomis manipuliuojama.

Reikia keistis

– Dar netyla skandalingai pasibaigusios pasaulio čempionato Europos zonos atrankos atsakomosios atkrintamosios Airijos ir Prancūzijos rinktinių rungtynės, kai lemiamą įvartį įmušęs W. Gallasas kamuolį gavo iš T.Henry, kuris kamuolį pakoregavo ranka. Ar teisingai pasielgė FIFA, nutarusi neperžaisti šių rungtynių?

REKLAMA

– Reikia atskirti du dalykus. Jei taisyklės numato, kad nėra vaizdo peržiūros ir dėl to nėra galimybės įvertinti momento, normalu, kad susitikimas neperžaidžiamas. Galima spėlioti – gal buvo teisėjo klaida, tačiau tokios šiandien taisyklės. Vienintelis atvejis, kai rinktinės galėtų peržaisti šias rungtynes – jei su tuo sutiktų Prancūzijos futbolo federacija. Tačiau paskutiniu metu nedažnai pasitaiko tokių „garbingo žaidimo“ atvejų.

REKLAMA
REKLAMA

Kita vertus, šis epizodas rodo, jog reikia keistis ir ieškoti sprendimų, kad tokie atvejai daugiau nepasikartotų. Pagalvokime apie Airiją – turbūt pirmąkart per dešimt metų surinkta tokio pajėgumo rinktinė ir ji pirmąkart turėjo tokį realų šansą patekti į pasaulio čempionatą.

Nežinau, kaip jausčiausi jų vietoje, jei taip būtų nuskriausta Lietuva. Jei airiai prancūzams būtų nusileidę po vienuolikos metrų baudinių serijos, niekam nebūtų taip skausminga, kaip dabar. Galbūt airiai dar ilgai nesugebės surinkti tokios stiprios komandos.

Nenori peržiūrų

– Permainų labiau reikėtų FIFA, nes UEFA ieško sprendimų. Kiek žinoma, Europoje rungtynes prižiūri jau penki teisėjai.

– Šiemet Europos lygos turnyre bandoma žaisti prižiūrint penkiems teisėjams: aikštės, dviem šoniniams ir dviem galinės linijos. Tai naujas dalykas. Futbolas – labai konservatyvus sportas. Pokyčiai ir naujovės lėtai ateina į šią sporto šaką. O ką nors daryti reikia.

Manau, apie tai kalbėsimės per UEFA vykdomojo komiteto posėdį, kuris vyks gruodžio viduryje. Apie tai netrukus turėtų diskutuoti ir FIFA vykdomojo komiteto nariai. Kada nors bus ir sprendimų. Bet yra labai griežtas nusistatymas prieš vaizdo peržiūrą. Jei kas nors išanalizuotų ir pateiktų gerą sprendimą, nuomonės, manau, pasikeistų. Bet šiandien vyrauja konservatyvus požiūris – vaizdo peržiūra stabdytų žaidimą, jis prarastų savo žavesį.

REKLAMA

Futbolo taisykles gali keisti tik Tarptautinė futbolo asociacijos taryba (IFAB), kurioje – keturios Didžiosios Britanijos šalys. Po šio sezono Europos lygos turnyro FIFA organizacijai bus pateiktos išvados dėl penkių teisėjų per rungtynes, tuomet FIFA turėtų kreiptis į IFAB dėl taisyklių pakeitimo. Bet futbolas žaidžiamas jau 130 metų, o taisyklės keičiamos labai retai.

Saulius Ramoška

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų