Tiesa, svarbų vaidmenį šiame klausime ilgą laiką atliko besikertantys rinktinių ir klubų tvarkaraščiai. Na, o pastarasis FIBA atrankos langas puikiai parodė, kaip stipriai požiūris ties šiuo klausimu per kelerius metus pasikeitė.
Vasario mėnesį praūžusiame 2025 m. FIBA atrankos lange į „AsiaCup", „Afrobasket", „AmeriCup" ir „EuroBasket" turnyrus visame pasaulyje vyko daug įdomių rungtynių ir daug staigmenų.
Rungtynėse žaidė ir daug aukščiausio lygio krepšininkų, mat FIBA paskaičiavo, kad vasario mėnesį prie savo nacionalinių komandų prisijungė net 96 Eurolygoje rungtyniaujantys žaidėjai.
Vien trys žalgiriečiai – Lukas Lekavičius, Tomas Dimša ir Edgaras Ulanovas padėjo šalies rinktinei vasarį vykusiame FIBA atrankos lange. Kaip ir kitame Eurolygos klube – Belgrado „Crvena Zvezda" žaidžiantis Rokas Giedraitis.
Visi jie žaidė abiejose atrankos į Europos čempionatą rungtynėse. Tiek pergalingose su lenkais, tiek pralaimėtose su estais.
Tiesa, ne visų šalių žaidėjai iš Eurolygos turėjo galimybes sužaisti abejuose atrankos mačuose.
Pavyzdžiui, iš Graikijos rinktinės į Eurolygos ekipas jau po pirmų rungtynių sugrįžo Konstantinos Mitoglou, Thomasas Walkupas bei Kostas Papanikolaou.
Dar 2017-aisiais pradėti organizuoti rinktinių langai iki šiol buvo milžinišku galvos skausmu krepšinio pasaulyje, mat Eurolygos rungtynių datos dažniausiai kirtosi su atrankos į Europos ir pasaulio čempionatus dvikovomis.
O kur įvyko persilaužimas, kad dabar tiek Eurolygos žaidėjų suskubo padėti rinktinėms? Esminis pokytis padėjęs įveikti nesklandumus ir atvėręs platesnes galimybes klubams išleisti žaidėjus į rinktines – tai tvarkaraščių pokyčiai.
Pirmiausia FIBA ėmėsi koreguoti tvarkaraščius, kad jie bent iš dalies nesikirstų su Eurolygos, o galiausiai FIBA ir Eurolyga priėjo prie bendro sutarimo, kai buvo sutarta, kad bent jau 2023-2024 m. sezone nesidubliuos nacionalinių rinktinių ir klubinio krepšinio varžybos.
Kitas daug lemiantis pokytis yra, kad FIBA atsisakė vieno iš atrankos langų. Ir vietoje to, kad būtų organizuojami du FIBA langai – lapkričio ir vasario mėnesį, šįkart buvo žaidžiama tik vasarį.
Neaišku, ar FIBA ir Eurolygos karo kirvis bus galutinai užkastas, tačiau rezultatai kalba patys už save. FIBA skaičiavimais, iš viso 96 Eurolygos žaidėjai iš visų 18 Eurolygoje rungtyniaujančių komandų, atstovavo vasario mėnesio atrankose 26 Afrikos, Amerikos ir Europos šalims.
Skaičiuojama, kad Graikijos rinktinės sąraše dvejose atrankos rungtynėse buvo daugiausiai Eurolygos žaidėjų – 12. Nuo jų nedaug atsiliko Italija ir Ispanija kuri turėjo po 9 tokius žaidėjus. Toliau rikiavosi Vokietija ir Prancūzija – po 8.
Didžiausią desantą – 8 krepšininkus – pasiuntė titulą ginantis ir Eurolygoje šiuo metu pirmaujantis Madrido „Real“ (Ispanija). Po 7 žaidėjus delegavo Berlyno ALBA, Miuncheno „Bayern“ (abu – Vokietija), Milano „Olimpia“, Bolonijos „Virtus“ (abu – Italija), Stambulo „Fenerbahče“ (Turkija) ir Belgrado „Partizan“ (Serbija).
Palyginimui, anksčiau vykusiose atrankose vasario arba lapkričio mėnesiais, Eurolygos žaidėjų rinktinėse buvo vienetai.
Net ir krepšinio treneriai, kurie dirba klubuose, o ne rinktinėse, dabar puikiai supranta, kaip svarbu yra geriausių krepšininkų atstovavimas savo šaliai. Ne tik dėl rezultato, bet tiek jiems patiems, tiek krepšinio sirgaliams.
Kuomet „Žalgirio" treneriui Andrea Trinchieri buvo priminta, kad graikų klubai iškvietė savo žaidėjus po pirmųjų rinktinės rungtynių ir paklausta, ar jis pats neturėjo tokių minčių strategas tik šyptelėjo.
„Lietuvoje? Tuomet turėčiau palikti šalį. Manau, tai nesvarstoma ir tai yra gerai. Nacionalinė rinktinė yra labai svarbu. Visos šalys stato krepšinio pamatus per nacionalinę rinktinę. Krepšinis yra religija Lietuvoje, tad jeigu nėra kažkokių traumų, tuomet nedrausiu žaidėjams būti rinktinėje. Svarbiausia bendradarbiauti ir palaikyti ryšį”, – teigė jis.
Gilias krepšinio tradicijas turinčios šalys dėl to, kad žaidė be viso būrio geriausių žaidėjų yra patyrusios ne vieną sensacingą pralaimėjimą.
Štai, pavyzdžiui, kroatai, atrankoje į 2023 m. pasaulio čempionatą apskritai patyrė visišką fiasko, kai neįveikė net pirmojo etapo. Savo grupėje liko paskutiniai užleidę į priekį Suomiją, Švediją, Slovėniją.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!