Anot Edgaro Matako, akli plaukikai turi daugiau šansų būti diskvalifikuoti nei matantieji. Norint to išvengti, taperis čia taip pat atlieka reikšmingą vaidmenį.
„Taperio vaidmuo labai svarbu, nes sportininkas mato tik tamsą ir plaukia dideliu greičiu, jis tik tikisi sienelės, o taperis duoda signalą, kad liko pusė metro iki sienelės. Jeigu blogai duosi signalą ar nepataikysi į sportininką su lazda, tai pasekmės gali būti labai skaudžios – sportininkas prasiskels galvą ar pan. Įsivaizduokime – sportininkas plaukia maksimaliu savo greičiu ir trenkiasi į sieną“, – vaizdą piešia E. Matako treneris Ramūnas Leonas.
Jis prisipažįsta, kad nesėkmingų taperio veiksmų pasitaiko.
„Yra buvę nelaimių – bakstelėjau su lazda, Edgaras nepajuto ir trenkėsi į sienelę. Ačiū dievui, kad niekas nelūžo“, – apie taperio meistrystės svarbą kalba R. Leonas.
Kuo didesniu greičiu sportininkas plaukia, tuo anksčiau svarbu jam duoti signalą – tai priklauso nuo tarpusavio susitarimo ir treniruočių metu susiformavusio įgūdžio. Teleskopinė taperio lazda primena meškerę – ilga, lengva, ant jos galo uždėtas paminkštinimas, kad signalizuojant sportininkui jo nesužeistų.
„Akli plaukikai turi daugiau šansų būti diskvalifikuoti, nei sveikieji: startas, false-startas, išnėrimas į kitą taką, priešininko sukliudymas. Kai esi aklas, minimalūs techniniai elementai turi daug įtakos: ne taip ranką padėsiu – nusuksiu į kitą pusę ir pralošiu dešimt dešimtųjų, užsikabinu už krašto – jau pusę sekundės pralošiu. Jeigu artėjant prie posūkio treneris ne taip pabaksnos į nugarą ir nepaliesiu pirmos sienelės – mane diskvalifikuos. Jeigu akinukai persišvies – diskvalifikuos. Dėl to tikriausiai ir žavi šis sportas – daug rizikos, daug jaudulio atneša“, – niuansus išmano Lietuvai jau 8 metus atstovaujantis plaukikas E. Matakas.
S11 klasėje, kurioje varžosi E. Matakas, dalyvauja visiškai nematantys arba minimaliai (1-2 proc.) matantys plaukikai. Pats Edgaras skiria šviesą nuo tamsos. Kad visų plaukikų sąlygos būtų vienodos, jie plaukia su visiškai užtamsintais akiniais, kuriuos teisėjai atidžiai tikrina prieš ir po starto.
Nematančius plaukikus į baseiną palydi du žmonės – vienas atveda į starto poziciją, kitas laukia prie galinės sienelės. Šiandien, šeštadienį, E. Matakas S11 klasėje plaukdamas 50m laisvu stiliumi distanciją įveikė per 26,75 sek. ir pateko į finalą, kurį stebėsime šįvakar 21.27 val., o jo taperiu ties finišo linija buvo treneris R. Leonas.
Kai rugsėjo 5 dieną Edgaras plauks ilgesnę distanciją – SB11 klasės 100m krūtine, – jo taperė prie posūkio sienelės bus kitos Paryžiuje dalyvaujančios plaukikės Gabrielės Čepavičiūtės trenerė Rasa Mažutaitienė, o R. Leonas savo plaukiko su lazda lauks prie finišo linijos.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!