Tokijo olimpiada oficialiai baigėsi jau sekmadienį, tačiau sporto bendruomenė dar vis gyvenena žaidynių nuotaikomis. Per kelias savaites žiūrovai galėjo išvysti įspūdingų pasirodymų, pergalių ar tiesiog puikios kovos. Japonijoje buvo išdalinta rekordiškai daug – net 336 medalių komplektai.

Iš viso medalius iškovojo sportininkai iš 86 valstybių. Lietuvos kraityje vienintelis penkiakovininkės Lauros Asadauskaitės-Zadneprovskienės sidabras.

Visame žaidynių avilyje vyrauja daug skaičių ir rekordų. Kai kurių sportininkų pasirodymai privertė iš naujo perrašyti olimpinių žaidynių rekordų knygas.

Portalas slate.com siūlo pasižvalgyti po prabėgųsių žaidynių skaičių margumyną bei panagrinėti įdomiausią olimpiados statistiką, pateikiant 20 faktų.

1. JAV beisbolo rinktinės sidabro medalio laimėtojas Eddy Alvarezas 2014 metais buvo iškovojęs trumpojo čiuožimo sidabro medalį, tad jis buvo šeštasis sportininkas, skaičiuojant vasaros ir žiemos olimpinėse žaidynėse, pelnęs medalį ne vienoje olimpinėje sporto šakoje.

2. Po daugiau nei šešių valandų dviračiu vyrų plento lenktynėse skirtumas tarp antros ir devintos vietos buvo mažesnis nei sekundė.

3. JAV plaukikas Caelebas Dresselis Tokijuje iškovojo penkis aukso medalius. Jis tapo 11-uoju olimpiečiu, laimėjusiu bent penkis aukso medaliu žaidynėse. Tačiau Tokijuje jis nelaimėjo daugiausiai medalių, kadangi Australijos plaukikė Emma McKeon savo sąskaitoje turėjo net keturis aukso ir tris bronzos medalius.

Beje, ji tapo antrąja moterimi, pelniusia septynis medalius vienose olimpinėse žaidynėse.

4. Per pirmąsias 24 olimpines žaidynes (vasaros ir žiemos) maža Europos valstybė San Marinas neiškovojo jokio medalio. Bet Tokijuje laimėjo tris. San Marino olimpiečiai laimėjo sidabrą komandinėje rungtyne šaudant į skraidančius taikinius, bronzą moterų šaudyme ir bronzą vyrų iki 86 kg laisvosiose imtynėse.

Tai yra mažiausia tauta pagal gyventojų skaičių (33 600 gyventojų) laimėjusi medalį olimpinėse žaidynėse.

5. San Marino valstybės laimėjimai reiškia, kad jis pelnė 1 medalį 11 200 gyventojų. Tai yra didžiausias visų vasaros olimpinių žaidynių santykis. Kad JAV būtų toks pat santykis, reikėtų iškovoti maždaug 29 600 medalių – daugiau nei buvo įteikta visų vasaros olimpinių žaidynių istorijoje.

6. Vokietijos jojikė Isabell Werth padarė fantastišką žygdarbį.. Pelniusi aukso ir sidabro medalius jojimo varžybose, ji tapo pirmąja, kuri laimėjo kelis medalius per šešerias skirtingas žaidynes. Turėdama septynis aukso ir penkis sidabro medalius, ji finišavo pirmoji ar antroji visuose 12 olimpinių rungčių, kuriuose dalyvavo.

7. Krepšinis 3 prieš 3 žaidžiamas iki 21 taško. Vienose rungtynėse Kinijos krepšininkė Hu Jinqiu pasiekė turnyro rekordą. Ji pelnė net 17 taškų. Likusios žaidėjos pelnė tik vieną tašką, o Kinija tą mačą 18:21 pralaimėjo Nyderlandams.

8. Auksą iškovojusių JAV moterų krepšinio rinktinės vidutinis krepšininkių ūgis buvo 185,4 cm, o tai prilygo aukščiausio žaidėjo ūgiui jų finalo varžovėje Japonijos komandoje.

9. Sakartvelo sportininkas Laša Talachadzė taip dominavo vyrų sunkiosios atletikos svorio kategorijoje per 109 kg, kur pasiekė pasaulio rekordą (488 kg), kad skirtumas tarp pirmos ir antros vietos rezultato buvo didesnis nei skirtumas tarp antrosios ir aštuntosios vietos.

10. Dar viena kartvelietė, šaulė Nino Salukvadzė, pasiekė kitokį rekordą, kadangi ji tapo pirmąja moterimi (ir ketvirtąja sportininke apskritai), kuri dalyvavo net devyneriose olimpinėse žaidynėse.

Tuo metu ėjikas iš Ispanijos Jésusas Ángelis García tapo pirmuoju asmeniu, kuris dalyvavo aštuoneriose olimpinėse žaidynėse ir niekada nėra laimėjęs  medalio. Bet nė vienas iš minėtų atletų nebuvo vyriausias Tokijo dalyvis. Juo buvo 66 metų Australijos jojikė Mary Hanna.

11. 13-metė Sky Brown iš Didžiosios Britanijos pelnė bronzą moterų riedlenčių parko rungtyje, bet ji nebuvo jauniausia ant podiumo. Ja buvo 12-metė sidabro medalio laimėtoja japonė Kokonai Hiraki.

12. Įskaitant 19-metę aukso medalio laimėtoją japonę Sakurą Yosozumi, bendras moterų riedlenčių parko rungties medalių laimėtojų amžius buvo mažesnis nei dviejų varžovų vyrų rungtyje: 46- mečiai Rune Glifbergo iš Danijos ir Dalaso Oberholzerio iš Pietų Afrikos.

13. Katas per ankstesnes devynerias vasaros olimpines žaidynes niekada nebuvo laimėjęs aukso medalio. Tokijuje auksą šaliai iškovojo sunkiaatletis Faresas El-Bakhas ir šuolininkas į aukštį Mutazas Essa Barshimas.

14. Sportinis laipiojimas turėjo keistą taškų skaičiavimo formatą – taškai iš trijų skirtingų laipiojimo disciplinų buvo dauginami, kad būtų gautas galutinis reitingas. Jei paskutinėje disciplinoje pirmoje vietoje būtų buvęs čekas Adomas Ondra, jis būtų laimėjęs aukso medalį, bet užėmęs antrą vietą, o bendroje įskaitoje sportininkas finišavo tik šeštas.

15. Moterų laipiojimo varžybose japonė Miho Nonaka laimėjo sidabrą, bet nei vienoje disciplinoje nepasirodė geriau nei trečia vieta, o jos tautietis Akiyo Noguchi iškovojo bronzą, būdamas ketvirtas visose trijose disciplinose.

16. Nepaisant to, kad Nyderlandų moterų futbolo komanda Tokijo žaidynėse neiškovjo medalio, komanda per ketverias rungtynes pelnė rekordinius 23 įvarčius, o puolėja Vivianne Miedema įmušė net 10 įvarčių. Ankstesnis  rekordas, bet kuriose olimpinėse žaidynėse, buvo šeši įvarčiai.

17. Auksą laimėjusioje Kanados moterų futbolo rinktinėje iš 22 žaidėjų 14 futbolininkių buvo jaunesnės nei 27 metai, o bronzos medalių laimėtojoje JAV – tik keturios. Dvidešimtmetė saugė Julia Grosso, įmušusi lemiamą įvartį baudinių serijoje, buvo jaunesnė už bet kurią JAV futbolininkę.

18. Venesuelos atstovė Yulimar Rojas pagerino moterų trišuolio pasaulio rekordą. Ji nušoko net 15,67 metro. Iš šešių kartų, kai moteris peržengė 15,40 metrų barjerą, penkis kartus tai padarė Y.Rojas, įskaitant ir tris kartus šiais metais.

19. Japonai Junas Mizutani ir Mima Ito pelnė auksą stalo teniso mišrių porų varžybose Tokijuje. Tai buvo pirmasis auksas, kurio Kinija nesugebėjo laimėti stalo teniso varžybose nuo pat olimpiados 2004 m. Atėnuose.

20. Kazachstanas Tokijo olimpiadoje iškovojo aštuonis medalius. Įdomu tai, kad visi jie buvo bronzos. Nei viena šalis per olimpiadų istoriją dar niekada nėra pelniusi tiek medalių be bent vieno aukso ar sidabro apdovanojimo.