Remiantis JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro 2013 m. duomenimis, nuo 15 iki 33 proc. visų mirtinų eismo įvykių įvyksta dėl pavargusių vairuotojų.
Minesotos universiteto miego tyrimų eksperto dr. Michael Howell teigimu, miego trūkumas ženkliai sulėtina reakciją, o kai kuriais atvejais šis sulėtėjimas netgi prilygsta alkoholio poveikiui. Tai reiškia, kad vairuotojams žymiai sunkiau išvengti netikėtų kliūčių, tokių kaip, pavyzdžiui, staiga į kelią išvažiavęs dviratininkas.
„Pavargę mes ne tik lėtesni, tačiau taip pat pradedame elgtis impulsyviau. Lyg mūsų smegenys vėl grįžtų į paauglystės būseną, kai sprendimus priimame neapsvarstę jų pasekmių. Todėl miego trūkumas ne retai kaltas ir dėl pykčio proveržių kelyje“, – CNN teigė M. Howell.
Nors Lietuvoje tokių duomenų nėra, JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro pranešime analizuoti duomenys, gauti iš 147 tūkst. amerikiečių respondentų atsakymų atskleidė, kad per paskutinį mėnesį iki apklausos, 4,2 proc. apklaustųjų bent kartą buvo užmigę prie vairo. O tai net vienas iš 24 vairuotojų.
Nors šis skaičius ir gali pasirodyti ne itin didelis, problema tampa akivaizdesnė žiūrint į ilgesnį laikotarpį. 2005 m. JAV Nacionalinio miego fondo atlikta apklausa nustebino savo rezultatais – per metus 60 proc. vairuotojų prisipažino vairavę apsnūdę, o net 40 proc. vairuotojų bent kartą gyvenime prie vairo buvo užmigę ar užsnūdę bent keletai sekundžių.
Tyrimai atskleidė ir kitą įdomų faktą – didesnė rizika užmigti prie vairo gresia vyrams. Anot M. Howell, vyrams taip pat būdingesni miego sutrikimai, o ypač miego apnėja, taip pat labiau tikėtina, kad jie reguliariai bus tinkamai nepailsėję.
„Mes gyvename miego trūkumo kultūroje. Ne be priežasties kiekviename kampe stūkso kavinukės – mes nepakankamai išsimiegame“, – tvirtino M. Howell.
Ekspertų teigimu, vairuotojai, kurie vairuoja nepakankamai pailsėję, rizikuoja patirti didesnį stresą, greičiau netekti kantrybės, taip pat viršyti greitį. Didžiausia tikimybė užmigti prie vairo – vairuojant ilgose kelionėse, greitkeliuose, vėlai vakare ir anksti ryte.
Saugaus eismo specialistai įspėja, kad vairavimas apsnūdus gali turėti lemiamų pasekmių visiems eismo dalyviams. Todėl pajutus, jog vairuojant pradeda imti miegas, itin svarbu kuo skubiau, netrukdant eismui, sustoti ir pailsėti.