Meilė gąsdina
Pasak psichologų, neretai mes ne tik, kad nesiekiame meilės. Ji mus gąsdina. Pajusti malonumą, bet išvengti prieraišumo - štai žmonių, norinčių išlikti nesuvaržytais, devizas. Fizinis artumas daro mus atvirus, taigi ir pažeidžiamus. O tai kelia nerimą ir net baimę.
Meilė gali gąsdinti ir dėl kitų priežasčių. Pavyzdžiui, dėl visuotinai priimtų normų, kad puoselėjami santykiai turi peraugti į bendrą gyvenimą ir santuoką.
Seksologai teigia, kad neretai vyresniems nei 35-erių metų vyrams meilė vienai moteriai gali kelti nerimą, mat jo akimis tai jau yra įrodymas, kad jis sensta ir prarandą seksualumą.
Per daug išaukštinama
Pasak psichoterapeutų, žmonės, kurie labiau linkę rinktis tik seksu paremtus santykius, neretai turi psichologinių problemų.
„Aš myliu savo vyrą ir nesirengiu su juo skirtis, - pasakoja 38-erių moteris. - Tačiau kartais susitikinėju su kitais. Su jais leidžiu sau būti kokia noriu, net ir agresyvi ar pasileidusi. To niekada neleisčiau mylėdamasi su vyru. Tai neįmanoma - juk meilės pagrindas yra švelnumas ir pasitikėjimas.“
Pasak šeimos psichologų, šeimoje mums dažniausiai trukdo ne meilė, o jos išaukštinimas ir per didelis romantizavimas. Nors moteris teigia apie pasitikėjimą, pati ji nepasitiki partneriu. Gyvenimą padalinusi į juoda ir balta, savo vyrui ji rodo tik baltąją pusę, bijodama už juodąją būti nesuprasta. Tokios elgsenos priežastys dažniausiai slypi vaikystėje. Neretai, norėdami tik apsaugoti bręstančią dukrą tėvai draudžia jai draugauti su vaikinais.
„Glamžymasis laiptinėje“ jiems atrodo nereikalingu, o ir neįmanomu dalyku. Nors iš tiesų, kaip teigia seksologai, tai yra svarbi pažinties su priešinga lytimi dalis.
Jei tėvai nuolat slopina besiformuojantį jaunuolės seksualumą, ji pati ima gėdytis besikeičiančio savo kūno ir gimstančių geidulių. Ji atsisako šokių, apsikabinimų, bučinių, tačiau vis viena laukia princo ant balto žirgo. O kai toks atsiranda, atrodo jai svetimas ir nepažįstamas, nes ji neturi bendravimo su priešinga lytimi patirties. Jis tarsi pats sau paminklas. Tiesa, miegoti su paminklu šiek tiek keista. Ar ne?..
Didžiosios laimės šaltinis
Mes neretai itin stengiamės įtikti partneriams ir kratomės visko, kas galėtų juos atstumti. Kartais taip elgdamiesi bandome pabėgti patys nuo savęs.
Lankydama psichoterapijos seansus 34-erių M. suprato, kad bijodavo užmegzti ilgalaikius santykius su vyrais dėl to, kad bijojo juos nuvilti. Vėlyvą ir vienintelį vienišos motinos vaiką, ją slėgė vilčių našta. „Kai mama, pavargusi nuo gyvenimo pykdavo, ji sakydavo, jog nusipelnė geresnės dukros nei aš. Bijojau, kad tai pasikartos ir su partneriu, kai jis mane geriau pažins. Man patiko juos vilioti, kolekcionavau meilužius. Tačiau kai tik kalba pasisukdavo apie gyvenimą kartu, maudavau į krūmus. Po terapijos supratau, kad bijojau meilės, kad po to neišgyvenčiau dėl išsiskyrimo. Sukūriau sau lemtingos moters įvaizdį ir už jo slėpiausi.“
Mūsų baimės nėra be pagrindo. Mylėdami mes atveriame kitam žmogui ne tik savo stipriąsias, bet ir silpnąsias puses ir iš tiesų rizikuojame. Iš pradžių rizikuojame būti atstumti, vėliau - būti pamesti. Juk jausmai - upė, o ne stovinti bala. Todėl niekas negali garantuoti jų pastovumo. Tačiau tai ir yra didžiosios laimės šaltinis: kai mes atsiveriame, nepaisydami savo baimių, kai mus priima, nors galėjo atstumti.
Įmanoma, bet
Šiuolaikinė visuomenė tampa daug pakantesnė įvairioms seksualinio gyvenimo formoms. Dar vakar intymūs santykiai be meilės buvo peikiami, šiandien rodos pateisinami.
Turėtume nepamiršti, teigia seksologai, kad seksualiniai poreikiai ir galimybės skirtingų žmonių, o kartais ir to paties žmogaus įvairiais periodais varijuoja.
Bet kokie bandymai nustatyti bendras seksualinio aktyvumo normas prasilenkia su realybe. Jeigu kalbėtume apie įvairiausius „sekso vadovėlius“, jų tonas, pabrėžia specialistai, greičiau patariamasis nei įsakmus: galime pasinaudoti jų patarimais, bet neprivalome tarsi akli kačiukai juos vykdyti.
Sekse galioja tik viena taisyklė - daryk tai, ko norisi, kas malonu tau ir partneriui, o ne tai ką liepia kiti, kad ir kokie rimti autoritetai jie būtų.
Seksas be įsipareigojimų įmanomas tik tuo atveju, jeigu abu partneriai su tuo sutinka. Jei suvokia, kad jų ryšys - laikinas. Tačiau tai nereiškia, kad vienas kitam jie nejaučia jokių jausmų. Priešingai, tam reikia bent jau pasitikėjimo. Daug sudėtingiau, kai partnerių lūkesčiai nesutampa. Todėl labai svarbu, kad partneriai sugebėtų išsiaiškinti savo ketinimus ir poreikius.
Žinodami, ko tikėtis ir laukti, partneriai gali vienas kitam suteikti daug nepakartojamų malonumo akimirkų.