Praeitoje dalyje aprašėme vaikiškas užkrečiamas ligas bei peršalimus, gripus, žarnyno infekcijas. Šioje dalyje aptarsime toksoplazmozės, bruceliozės bei kitų sveikatos sutrikimų įtaką nėščiai moteriai.
Toksoplazmozė ir bruceliozė
Didelių rūpesčių gali sukelti toksoplazmozė – užkrečiamoji parazitinė liga, kurios sukėlėjų yra ja sergančių gyvūnų, dažniausiai kačių, išmatose. Apie 80 proc. žmonių užsikrečia šia liga, nors to gal net nežino, nes jos požymiai primena vidutinio sunkumo peršalimą.
Dauguma moterų yra atsparios ligos sukėlėjams, todėl ir vaisius yra saugus. Tačiau jeigu liga pirmą kartą užsikrėtėte būdama nėščia, yra pavojus, kad bus nėštumo komplikacijų, galimas persileidimas arba kūdikis lėčiau protiškai vystysis, grės aklumas.
Liga užsikrečiama įkvėpus iš kačių išmatų pasklidusių ligos sukėlėjų arba į organizmą jų patenka su neplautais ar blogai nuplautais vaisiais, daržovėmis, netinkamai termiškai apdorota užkrėsta mėsa. Net jeigu manote, kad ligai esate atspari (ypač jeigu namie laikote katę), dažnai plaukite rankas, katei reguliariai duokite vaistų. Jeigu jūs pati turite valyti katės dėžutę, visada mūvėkite pirštines, o sutvarkiusi pirmiausia nuplaukite pirštines ir tik paskui rankas. Dirbdama sode ar darže irgi mūvėkite pirštines.
Jeigu dirbate ūkyje ar veterinarijos gydykloje, turėtumėte saugotis užkrečiamosios bakterinės ligos bruceliozės. Liga dažnai sukelia persileidimą. Venkite būti gyvuliams veršiuojantis ar ėriuojantis, nemelžkite neseniai apsiveršiavusių karvių ar ožkų, dažnai plaukite rankas.
Kiti sveikatos sutrikimai
Jeigu sergate, pavyzdžiui, turite širdies ligą ar diabetą, jums bus būtina ypatinga gydytojo priežiūra. Pas jį apsilankykite nusprendusi pastoti arba nedelsdama, kai tik sužinosite, kad pastojote. Jokiu būdu nemėginkite savo nuožiūra liautis vartojusi gydytojo skirtų vaistų.
Jeigu buvo daryta operacija ar atlikta kitokia chirurginė intervencija prieš tai, kai sužinojote, kad esate nėščia, veikiausiai jaudinsitės dėl galimo nuskausminamųjų ir pačios procedūros poveikio būsimam kūdikiui.
Pirmosiomis nėštumo savaitėmis tokios procedūros smarkiai padidina persileidimo riziką, ypač jeigu buvo atlikta laparoskopinė ar panaši operacija ir medicininiai instrumentai buvo įkišti į gimdą arba pilvo ertmę. Dėl šios priežasties gydytojai stengiasi įsitikinti, kad moteris, kuriai bus atliekami invaziniai tyrimai ar diagnostinės procedūros, nėra nėščia. Skubi apendicito operacija taip pat padidina persileidimo tikimybę. Tačiau jeigu nėštumas nenutrūko dėl chirurginės operacijos, galite būti rami – nuskausminamieji vaistai tikrai nepakenkė būsimam kūdikiui.
Netradiciniai gydymo būdai
Dažnai moterys susidomi netradiciniais gydymo būdais, taikomus nėščiosioms. Šiuo klausimu neturiu tvirtos nuomonės ir nesu nei tokių gydymo būdų šalininkė, nei arši priešininkė. Bėda ta, kad dauguma tokių gydymo būdų deramai neištirti, todėl nėra jokių moksliškai pagrįstų jų naudos įrodymų.
Žinoma, dėl to negalima teigti, kad jie neveiksmingi, tačiau būtų sunku tiksliai pasakyti, kaip stipriai jie veikia organizmą ir kokie galimi tų būdų taikymo apribojimai. Privalau dar kartą įspėti, kad nors augaliniai vaistai vadinami natūraliais, tai dar nereiškia, jog visiškai saugu jais gydytis.
Arsenas irgi yra natūralus cheminis elementas, bet jis mirtinai nuodingas! Jeigu nusprendėte pasinaudoti netradiciniais gydymo būdais, įsitikinkite, kad lankotės pas tikrai kvalifikuotą gydytoją, ir apie atliekamas procedūras pasakykite savo šeimos gydytojui arba akušeriui.
Šis straipsnių ciklas buvo paremtas Leslė Regan (Lesley Regan) knyga "Nėščiosios knyga kiekvienai dienai", kurią išleido "Alma Littera" leidykla.