Kam pirkti dovanų? Viskas paprasta, kai kalbama apie artimuosius – be abejo, dėmesio ir dovanų jiems reikia. Tačiau neretai į dovanų pirkimo sąrašą patenka daugybė smulkmenų kolegoms, kaimynams, galbūt net kirpėjai ir manikiūrininkei. Tik ar visų šių dovanų tikrai reikia? Jei su vienu ar kitu žmogumi keitėtės dovanėlėmis pernai, nebūtinai tai turėtumėte daryti ir šiemet. Pasvarstykite, kokie jūsų santykiai su tuo žmogumi? Ar po pernykščių Kalėdų apskritai buvote susitikę? Ar tebebendraujate? Ar sveikinate vienas kitą kitomis progomis? Jei
ne – galbūt neverta šiemet gaišti laiko ieškant dovanos?
Atsispirkite pagundai išleisti per daug. Kiek lėšų skirti? Pirkdami dovanas galvokite ne apie tai, kokias dovanas gaunate jūs, o kiek galite sau leisti. Ypač daug rūpesčių renkant dovaną sukelia žmonės, kurie, atrodytų, turi viską. Ką dar galite padovanoti bičiuliui, kuris akivaizdžiai turtingesnis už jus? Juk dovaną, kurią jam įteiksite, jis ir taip gali nusipirkti. Nesiverskite per galvą stengdamiesi sutaupyti pinigų brangiai dovanai – verčiau išrinkite ką nors sentimentalaus, su potekste – tai, kas žmogui keltų malonių prisiminimų, neštų sėkmę ateinančiais metais.
Nepamirškite pridėti čekio! Kad ir ką dovanotumėte, nepamirškite pridėti pirkimo čekio. Slėpti dovanos kainą –
vertę praradusi etiketo taisyklė. Nesame tokie turtingi, kad pirktume ir dovanotume nereikalingus daiktus. Todėl jei kartais dovana gavėjui nepatiktų, juolab jei pasirodytų brokuota, su defektais, kurių nepastebėjote, sugestų ar tiesiog netiktų spalva, dydis – suteikite žmogui galimybę dovaną pakeisti kita. Čekio, be abejo, neprireiks valgomoms dovanoms, kosmetikai, taip pat nebrangiems suvenyrams. Galima suktis iš padėties perspėjant gavėją, kad čekį tebeturite, tad prireikus jis gali kreiptis, tačiau taip užkrausite pareigą jus informuoti, kad dovaną ketina keisti. O tai gali būti nemalonu. Tad kur kas paprasčiau leisti žmogui su gauta dovana elgtis taip, kaip jam patogiau, be jūsų žinios.
Ką dovanoti viršininkui? Jei įmonėje keičiamasi dovanomis ar įprasta kolegas nudžiuginti mažomis staigmenomis – be abejo, viršininko aplenkti neturėtumėte. Tačiau teikti vadovui išskirtinę Kalėdų dovaną, ypač asmeniškai, nuo savęs – tikrai netaktiška prieš likusius kolektyvo narius. Dar geriau, jei įmonėje susitartumėte ne keistis dovanomis, o Kalėdų proga susidėti tam tikrą sumą pinigų ir paaukoti ją kuriam nors labdaros fondui. Gal net Kalėdų vakarėlį iškeistumėte į apsilankymą senelių, vaikų namuose, dienos centruose? Tai galėtų tapti gražia tradicija ir gerumo akcija, išvaduosiančia nuo galvosūkio, kokį dar niekam nereikalingą daikčiuką galėtumėte padovanoti Janinai iš buhalterijos.
Ar klausti, ko nori dovanų? Jei tai – ne šeimos narys, verčiau neklauskite žmogaus apie pageidaujamas dovanas. Taip įpareigotumėte jį vienaip ar kitaip nustatyti kartelę, kokią dovaną turėtumėte pirkti. O Kalėdos – kaip tik ta šventė, kai jokių kartelių neturėtų būti. Šiaip ar taip, Kalėdų dovana turėtų būti miela staigmena, o ne prabangi prekė. Jei vis dėlto prašautumėte – pridėkite jos pirkimo čekį. Tiesa, yra viena išimtis. Vaikų klausinėti, kokių staigmenų tikisi iš Kalėdų Senelio ir jo pagalbininkų – puiki mintis. Taip suteiksite jiems progą dar kartą pasvajoti apie šventę ir pasidžiaugti jos laukimu. O finansinių rebusų, ko užsiprašius, kad nebūtų per brangu, mažieji dar nesprendžia, tad drąsiai dalysis svajonėmis ir lūkesčiais.
Ką dovanoti geriems specialistams? Turite savo kirpėją, manikiūrininkę, reguliariai lankotės masažo salone, kurio specialistai efektyviai išvaduoja jus nuo nugaros skausmų? Veikiausiai švenčių laikotarpiu norėsite ir juos pamaloninti staigmenomis. Patariama per daug nesukti galvos ir neskubėti pirkti dar vieno kalėdinio šokolado. Verčiau palikite daugiau arbatpinigių. Su nuoširdžiu palinkėjimu!
Kaip elgtis, jei gavote netikėtą dovaną? Kebli situacija, kai gaunate dovaną nuo žmogaus, kuriam dovanos neturite. Kaip elgtis? Skubėti suktis iš situacijos ir lėkti į artimiausią parduotuvę pirkti bet kokios dovanos? Tikrai ne! Skubėdami vis tiek kažin ar išrinksite ką nors tinkamo. Be to, situacija vis tiek liks su nemaloniu prieskoniu. Todėl verčiau nuoširdžiai padėkokite, pasidžiaukite dovana, o kitą dieną (ar po keleto dienų) tam žmogui įteikite padėkos dovanėlę – pavyzdžiui, pakelį šventinės arbatos ar kalėdinių sausainių dėžutę su padėkos atviruku. Nepamirškite, kad netrukus po Kalėdų švęsite Naujuosius – tai puiki proga nustebinti žmones, kurie jums padarė staigmeną per Kalėdas.
Ar galima perdovanoti? Nors gautos dovanos perdovanoti nepatariama, vis dėlto daugybė žmonių taip atsikrato įvairiausių nereikalingų niekučių, kartais net nepakeitę pakuotės. Taigi žvelkim tiesai į akis: kartais tikrai perdovanoti geriau nei leisti daiktui dūlėti spintos gilumoje. Tačiau perdovanojant svarbu paisyti tam tikrų taisyklių. Pirmiausia nuoširdžiai savęs paklauskite: ar tikite, kad dovanojamas daiktas tam žmogui pravers labiau nei jums? Ar dovana išties vis dar nepriekaištingos būklės? Ar pakuotė nepažeista? Ar nepasibaigė galiojimo laikas? Be to, patikrinkite, ar tikrai ant dovanos ar jos pakuotės nėra kokio nors įrašo, ženklo ar etiketės, kuri galėtų išduoti, kad dovana jau vieną kartą buvo įteikta.
Ar išpakuoti gautą dovaną? Be abejo! Išpakuokite ją tuojau pat, matant žmogui, kuris ją įteikė. Kodėl to reikia? Dėl dviejų priežasčių. Pirma, nuoširdžiai ieškota dovana tiesiog prašyte prašosi, kad ją įvertintumėte, pasidžiaugtumėte. Dovanotojas nori matyti jūsų reakciją, o gal net ketina duoti keletą patarimų, kaip gautąja dovana naudotis. Antra, išpakavus dovaną parodysite, kad neketinate jos perdovanoti, kad vertinate ir priimate. Nesvarbu, jei vis dėlto dovana vėliau keliaus pas kitą žmogų – pasirūpinsite ją dailiai supakuoti iš naujo.
Neišgalite visiems nupirkti dovanų. Jei užauginote vaikus, šie susituokė ir turi savo atžalų, o į svečius dar žada užsukti sūnėnai ir dukterėčios, pripirkti dovanų gali būti itin keblu. Tokiu atveju patariama iš sąrašo pirmiausia išbraukti visus suaugusiuosius. Užteks, kad Kalėdų dovanėlėmis nudžiuginsite mažiausiuosius. Vyresniesiems užteks šilto tosto, gražaus palinkėjimo. Ir nereikia atsiprašinėti – artimi žmonės tikrai supras situaciją.
Jums padovanojo brangaus gėrimo butelį. Ar dėti jį ant stalo? Nebūtinai. Juk tai – dovana, kuria neprivalote dalytis su kitais. Juolab vakarėlio valgiaraštis jau suplanuotas, visa, ko reikia, nupirkta. Taip pat neprivalote čia pat atidaryti ir jums dovanotos saldainių dėžutės ar kito skanėsto. Nebent dovanotojas pabrėžė, kad tai – staigmena vaišių stalui, o ne jums.
Ar tinka dovanoti kosmetiką? Taip. Bet tik artimiems žmonėms. Kolegoms geriau parinkti ką nors ne tokio asmeniško. Kosmetika dovanojama tik tiems žmonėms, kurių skonį gerai žinote arba galite lengvai nuspėti, kas iš kosmetikos naujienų jiems tikrai tiktų. Tačiau jei nežinote žmogaus odos tipo ar specifinių poreikių – geriau nerizikuoti, nes sudarysite keblią situaciją – net pateikus pirkimo čekį kosmetikos prekės nekeičiamos. O ką daryti su universaliu kremu veidui, jei bičiulės oda ypač jautri ir linkusi į alergiją? Beje, nepatariama dovanoti specifinės, gydomosios kosmetikos – saugančios nuo jaunatvinių spuogų, raukšlių ar celiulito. Jūsų užuomina dovanos gavėjui gali būti labai nemaloni. Todėl net jei žinote, kad sesė svajoja apie prabangias kapsules nuo plaukų slinkimo – verčiau padovanokite jai kosmetikos parduotuvės čekį atitinkamai sumai, o ne pačias kapsules.