Praeitoje dalyje apžvelgėme likusius manipuliatorius, kurie žaidimus žaidžia pasyviai, neakivaizdžiai. Kadangi jie nemoka tiesiai prašyti ko nori, jie tai daro gudriais žaidimais. Taip pat pateikėme patarimų sąrašą, kaip su tokiais elgtis.
Praėjusią dalį rasite čia.
Šioje dalyje aptarsime netiesiogiai agresyvius manipuliatorius. Tai kita pavojinga manipuliatorių grupė, pasižyminti nepastovumu. Savo tikslams pasiekti jie naudoja tokias subtilias priemones kaip sabotažas, pašaipos, nutylėjimas ir paskalos.
Sabotuotojai
Šie žmonės nepaklūsta reikalavimams, slapčia griebiasi sabotažo. Pavyzdžiui, sekretorė, nemananti, kad jos pareiga – virti kavą, vieną kartą sunaudoja pusę pakelio kavos, kitą kartą - pusantro.
Su tokiais žmonėmis elkitės taip:
- Turėkite įrodymų, kad jie iš tiesų sabotuoja.
- Paklauskite, kodėl taip daro.
- Paaiškinkite savo lūkesčius.
- Pasakykite, kokios bus pasekmės, jei kas nors panašaus pasikartos.
Geliantieji pagyrimais
Jie tave tarsi giria, nors iš esmės sumenkina. Tokie nenuoširdūs komplimentai pirmą kartą jums apsuka galvą – giriami puikiai pasijuntate ir tik vėliau susivokiate tuose komplimentuose glūdint užslėptą pažeminimą.
Paskui imate spėlioti, ar tik įsivaizduojate, kad iš jūsų pasityčiota, ar tai buvo tyčia padaryta. Dvilypiais žodžiais buvo norėta jums įgelti. Nenorėdami išsiduoti, kad esate įskaudinti, jūs šypsotės, dėkojate už komplimentą, nors jaučiate, jog derėtų kitaip atsakyti.
Su tokiais žmonėmis elkitės taip:
- Perskirkite komplimentą į dvi dalis - pagyrimą ir sumenkinimą.
- Taip atsakykite: „Nežinau kaip reaguoti į tavo žodžius. Viena vertus, pasakai komplimentą, o paskui išmuši pagrindą iš po kojų mane sumenkindamas. Kaip turėčiau suprasti?“ (Šitaip parodysite žmogui, kad jį permatote.)
Liežuvautojai
Jie skleidžia netikrus ir išpūstus gandus. Platindami neteisingas ar iš dalies teisingas žinias, jie stengiasi susilaukti dėmesio. Savo pasakojimus šie žmonės dažnai pagražina, daug ką prideda, kad atrodytų reikšmingesni., įtikinamesni. Smulkmenas jie pamiršta, prisimena tik ryškesnes vietas ir iškraipo faktus praleisdami, kas svarbiausia.
Su tokiais žmonėmis elkitės taip:
- Pertraukite jų kalbas, kurios yra akivaizdžiai beprasmiški ir pikti gandai.
- Duokite daug klausimų. (Vargu ar jie turės atsakymus ir savo pramanais patys save užspeis į kampą.)
Skundikai
Skundikai vaikiškai skundžia bendradarbius ir skleidžia apkalbas. Gal jie šitaip daro iš pavydo ar keršydami už kokią tariamą skriaudą ir norėdami įsiteikti viršininkams. Jie stengiasi kitus sukompromituoti.
Su tokiais žmonėmis elkitės taip:
- Išsakykite savo nepasitenkinimą jų elgesiu.
- Už gerus darbus nepamirškite pagirti.
- Pagalvokite, ar savo veiksmais nepaskatinote šitokio jų elgesio.
Smogikai
Jie netikėtai smogia kandžia žodžiais ar užuominomis. Jų išpuoliai gali būti subtilūs ar pridengti pašaipomis ir piktais juokeliais. Jie labiausiai pakenkia užsipuldami viešai – galbūt susirinkime. Dažnai vaidina „klasės juokdarį“, ir beširdiškas jų pajuokas kiti gali palaikyti humoru.
Gal kai kas ir juokiasi, bet daugeliui toks žiaurumas nepatinka, nes pajunta, kas slypo smogiko žodžiuose. Net jei auka ir atsikerta, piktadarys ar piktadarė tikslą pasiekė – viešai pažemino priešą.
Su tokiais žmonėmis elkitės taip:
- Eikite su tokiu žmogumi į akistatą – jei įmanoma, privačiai, o jei būtina – viešai.
- Pasakykite, kokios bus pasekmės, jei toks elgesys vėl pasikartos, ir savo žodžio laikykitės.
Pavyduoliai
Šiuos žmones graužia pavydas, apmaudas, jie negali susitaikyti su padėtimi ar nepripažinimu, kuriuos pasiekėte. Jų manymu, jus tiesiog lydėjo sėkmė, o jiems gyvenimas nebuvo toks maloningas. Norėdami jus pažeminti, jie stengiasi jūsų laimėjimus sumenkinti. Jie bando keršyti, o jeigu jūsų neišprovokuoja, priešiškais veiksmais išlieja ant jūsų savo apmaudą.
Su tokiais žmonėmis elkitės taip:
- Pasakykite, kad suprantate, ką jie daro. Paprašykite pasiaiškinti dėl savo elgesio. Paskui stenkitės su jais kalbėtis draugiškai.
- Skatinkite teisingai elgtis ir už gerą elgesį pagirkite.
- Domėkitės jais - jų tikslais, siekiais ir laimėjimais, o tariamas jų nesėkmes nuleiskite juokais.
Dviveidžiai
Jų „liežuvis abiem pusėm ariamas“. Tai veidmainiai, kurie tyčiomis klaidina ar apgaudinėja. Į akis dedasi jūsų draugais, bet skaudžiai įsitikina, kad tokie nėra. Jie gali įtikinti, kad žodžiu jų duodami duomenys, kuriuos įtraukiate į savo pranešimą, yra teisingi, nors iš tiesų taip nėra.
Su tokiais žmonėmis elkitės taip:
- Duokite klausimus, į kuriuos reikia tiesiai atsakyti.
- Paprašykite savo informaciją pateikti raštu, kad paskui negalėtų jos nuneigti.
- Ateityje apsiginkite nuo jų - tikrinkite kiekvieną jų pateiktą informaciją, kad ji iš tiesų būtų teisinga.
Neprilygstamieji
Jie panašūs į išpuikėlius, tik agresyvesni. Kad ir kiek žinotumėte, jie žino daugiau. Pasipūtę, pretenzingi, sukti, kalba taip užtikrintai, kad nė kiek nesuabejoji juos sakant tiesą. Daugelis gauna skaudžiai įsitikinti, kad iš tiesų jie yra visiški neišmanėliai.
Apie savo išmanymą jie tiek daug kartų meluoja, jog net patys įtikti esą tokie mokovai, kokiais dedasi. Turimas žinias išpučia ir pagražina.
Su tokiais žmonėmis elkitės taip:
- Reikalaukite, kad savo teiginius paremtų faktais ir detalėmis.
- Paprašykite, kad savo teiginius išdėstytų raštu, tuomet turėsite konkrečių pavyzdžių, kas yra abejotina.
- Jei ir toliau jie taip elgsis, tiesiai pareikškite, ką apie juos žinote.
Skeptikai
Jie įtarūs ir nepatiklūs. Galbūt ne kartą buvo apgauti, todėl labai įtariai žiūri į naujai sutiktų žmonių motyvus. Jie iki panagių viską išsinagrinėja ir paskui pareiškia abejones kitų žmonių žiniomis.
Jie išties kruopštūs ir tuo kompanijai gali būti naudingi, bet kitus dažnai varo iš proto. Informaciją gali analizuoti be galo, kol iškedena kiekvieną smulkmeną. Žmogui, kuris neturi nei paskatų, nei laiko tokiai analizei, su jais turėti reikalų labai įkyru.
Su tokiais žmonėmis elkitės taip:
- Savo duomenis jiems visad turėkite parengtus. Jeigu jie turi jums pateikti informaciją, tiksliai pasakykite, ko iš jų norite, - ne šūsnies nereikalingos informacijos.
- Skirkite jiems tokias užduotis, kad jie galėtų pritaikyti savo gabumus analizuoti ir rasti duomenis.
- Atminkite, jog ne iš karto pelnysite jų pasitikėjimą.
Žilvinas Jogėla