• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mindaugas Malcevičius

Kaip rašo savaitraštis "Šiauliai plius", atlikti tyrimai rodo, kad lietuviai nėra linkę itin dažnai keisti savo turimą transporto priemonę. Pajuokaujant dažnai net teigiama, kad vyrai savo keturratę transporto priemonę prižiūri ir myli labiau nei širdies damą. Myli, tad ir išsiskirti neskuba. Moterys taip pat mieliau keičia pavasarinius batelius, nei pabodusį automobilį.

Gerai tai ar blogai, kad daugelis važiuoja tol, kol automobilis dar gali pajudėti iš vietos, – diskusijų objektas. Tačiau toks įprotis turi vieną akivaizdų trūkumą – susiruošęs parduoti ar pirkti automobilį, dažnas neturi reikiamų įgūdžių, kaip visa tai padaryti tinkamai. Specialistai įspėja, kad deramai neįforminus parduodamos ar perkamos transporto priemonės, nemalonumai – garantuoti.

Skubėjo parduoti

Savaitraščio „Šiauliai plius“ redakcijai parašė šiaulietė Janina, kuri pasakojo, kaip per savo neapsižiūrėjimą ir per didelį pasitikėjimą žmonėmis, kurį laiką nebegalėjo ramiai miegoti. Moteris prisimena, kad prieš maždaug porą mėnesių jos šeima nusprendė parduoti vyro vardu registruotą šeimos automobilį. Apsisprendę įdėjo skelbimą. Po kelių dienų atsirado pirkėjas, ir atsirado kaip tik tuomet, kai vyras buvo išvykęs į komandiruotę. „Bijodama prarasti pirkėją, su juo nieko nelaukdama pasirašiau pirkimo-pardavimo sutartį, į kurią įrašiau pirkėjo kontaktinius duomenis, parašėme sumą, kurią aš pasiimu už automobilį. Kad man būtų ramiau, paprašiau jo savo ranka įrašyti, kad pretenzijų dėl mašinos būklės jis neturi ir sutinka „Regitroje“ viską baigti įforminti po dviejų dienų, kai tik grįš mano vyras“, - rašo Janina. Tačiau, pasak šiaulietės, pirkėjai nebepaskambino, tad iš komandiruotės grįžęs jos vyras mašiną išregistravo.

REKLAMA
REKLAMA

Greičiausiai ši automobilių prekyboje neretai pasitaikanti istorija taip ir būtų pasibaigusi. Tačiau po mėnesio šeima gavo automobilio draudimo kompanijos laišką, kad turi sumokėti apie 19 tūks. Lt. Pasirodo, tą patį vakarą parduoto automobilio pirkėjo sūnus su nupirkta mašina padarė avariją ir apgadino net tris šalikelėje stovėjusias mašinas. Aiškintis ir įrodinėti savo tiesą, žinoma, teko Janinos šeimai.

REKLAMA

Perduoti – tik išregistravus

Situacija tapo paini dėl civilinės atsakomybės draudimo sutarčių diferencijavimo - kadangi automobilio pardavėjai buvo vyresni žmonės, jų pirktas draudimo polisas pilnai galiojo tik daugiau nei dešimties metų vairavimo stažą turinčiam asmeniui, o avariją padaręs vaikinukas buvo vos sulaukęs pilnametystės. Todėl draudimas dengė tik pusę padarytų nuostolių. Likusią dalį turėjo atlyginti automobilio savininkas. Nebuvo aišku, kas atsakingas už padarytus nuostolius, juolab ir automobilio savininkas neaiškus – naujasis pirkėjas, susimokėjęs už įsigytą transporto priemonę pinigus, bet jos dar neįregistravęs savo vardu, ar senasis savininkas, kuris eismo įvykio metu dar nebuvo išregistravęs automobilio. O ir pirkimo-pardavimo sutarties sudarymo sąlygos abejotinos, nes ją pasirašė ne tikrasis transporto priemonės valdytojas, o jo žmona. Tad ką daryti, kad pirktas ar parduotas automobilis netaptų galvos skausmu?

REKLAMA
REKLAMA

„Regitros“ viešųjų ryšių specialistė Laimutė Užupė sako, kad pardavus transporto priemonę, ją reikėtų iš karto perregistruoti „Regitros“ el. paslaugų portale arba „Regitros“ padalinyje. Kita nedovanotina klaida, jeigu tinkamai nesutvarkius visų dokumentų, transporto priemonė perduodama naujam valdytojui. „Transporto priemonę pirkėjui reikėtų perduoti tik po to, kai ji bus perregistruota pirkėjo vardu“, - įspėja L. Užupė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Regitros“ atstovė sako, kad automobilio pardavėjai taip pat privalo nepamiršti, jeigu pirkimo-pardavimo sandoris neįforminamas tinkama rašytine sutartimi, transporto priemonės savininkas ir toliau lieka atsakingas už reikalavimų, susijusių su jos eksploatavimu, vykdymą. Žinoma, neturėdamas tinkamai surašytos pirkimo-pardavimo sutarties, ankstesnis automobilio savininkas neša atsakomybę ir už su tokia transporto priemone padaromus nusikaltimus ar administracinės teisės pažeidimus. Jei dar atrodo mažai nemalonumų, vertėtų prisiminti, kad minėtu atveju pirkėjas praranda galimybę pareikšti pretenzijas pardavėjui, jei vėliau paaiškėja, kad įsigyta transporto priemonė, tarkime, yra vogta ar techniškai netvarkinga.

REKLAMA

„Be abejo, transporto priemonės savininkas turi teisę įrodinėti, kad įvykus eismo įvykiui, automobilis jau buvo parduotas. Tačiau norint išvengti su teismais susijusių rūpesčių, tiek pardavėjui, tiek pirkėjui reikėtų nedelsiant kreiptis dėl transporto priemonės perregistravimo naujojo savininko vardu“, - informuoja „Regitros“ viešųjų ryšių specialistė L. Užupė.

Užmiršimas nuo kaltės neatleidžia

Kuo toliau į mišką, tuo daugiau medžių, sako liaudies išmintis. Panašiai ir su automobilio pirkimu-pardavimu – kuo toliau į prekybos džiungles, tuo daugiau pavojų. Draudimo specialistai įspėja, kad pardavus automobilį ir jį tinkamai įregistravus ar išregistravus „Regitroje“, nereikėtų galvoti, kad jau viskas padaryta tinkamai. Pasak draudikų, žmonės neretai pamiršta tokią „smulkmeną“, kaip privalomas vairuotojų civilinės atsakomybės draudimas. „Pastebime atvejų, kai parduodami automobilius, vairuotojai pirkėjui perduoda ir savo vardu išrašytus privalomojo vairuotojų draudimo ir registravimo liudijimus. Naujajam savininkui sukėlus eismo įvykį ar kitaip pažeidus Kelių eismo taisykles, atsakomybė užgula buvusių savininkų pečius“, - sako „PZU Lietuva“ Komunikacijos vadovė Jovita Aukštuolytė Minderienė. Jai pritaria ir „Lietuvos draudimo“ atstovė ryšiams su visuomene Ingrida Žaltauskaitė. Specialistė sako, kad teisiškai už draudimo sutarties punktų nesilaikymą atsakingas tas, kurio vardu ir sudaryta sutartis. Tačiau, I. Žaltauskaitės pastebėjimu, dažniausiai žmonės tai pamiršta ir draudimo sutartį „padovanoja“ naujajam automobilio savininkui.

REKLAMA

Atsakomybė už kito veiksmus?

„Bėdų kyla tuomet, kai automobilio pardavėjas tiesiog perduoda automobilio registracijos liudijimą pirkėjui, o šis perregistruoja automobilį savo vardu, bet neapsidraudžia privalomuoju vairuotojo draudimu“, - dažniausias automobilių pardavėjų klaidas vardija J. Aukštuolytė-Minderienė.

Blogiausia, jos teigimu, jeigu savininkas parduoda savo transporto priemonę ir neperregistruoja nei automobilio, nei draudimo. Taip automobilis neretai apdraudžiamas buvusio savininko vardu. „Atsitikus nelaimei, buvusiam automobilio savininkui neretai tenka nueiti kryžiaus kelią, kad įrodytų savo nekaltumą. Tokiu atveju, naujojo automobilio savininko sukelti įvykiai bei kiti Kelių eismo taisyklių pažeidimai patenka buvusio savininko sąskaiton ir mažina jo drausmingumo kategoriją“, - sako specialistė. Ji taip pat priduria, kad drausmingumas yra vienas svarbiausių kriterijų skaičiuojant draudimo įmoką, tad tokiais atvejais ji būna pastebimai išaugusi. Apie pasikeitusią drausmingumo kategoriją vairuotojas sužino atėjęs apsidrausti. Draudikai pastebi, kad viso to galima išvengti, nes paprasčiausia yra nutraukti parduodamo automobilio draudimo sutartį. Likusią draudimo įmokos dalį galima sugrąžinti arba perkelti kitoms draudimo sutartims apmokėti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors ir smulkmena, bet...

Parduodantiems savo automobilį nederėtų pamiršti ir dar vieno niuanso – pirkimo-pardavimo sutarties kopijos. Nors tai atrodo tokia nereikšminga smulkmena, vis dėlto tam tikrose situacijoje ši sutartis gali būti itin svarbus dokumentas.

„Praėjusiais metais pardaviau savo automobilį. Viską susitvarkiau tinkamai, tad buvau ramus, kad jokių problemų niekada nebus. Tačiau tvarkant asmeninius finansinius reikalus, teko dokumentais pagrįsti, už kiek prieš kelerius metus buvau pirkęs paskutinį savo parduotą automobilį. Apverčiau visus namus aukštyn kojom, tačiau pirkimo-pardavimo sutarties neradau. Keisčiausia, kad radau net prieš dešimt metų parduotų automobilių sutartis, tačiau pirkimo – nė vienos“, - pasakoja šiaulietis Donatas. Praradęs viltį, vyriškis kreipėsi į „Regitrą“. Ten jam paaiškino, kad tokios sutarties jis ir negali turėti, nebent turėjo pasidaręs kopiją.

Pasirodo, dėl reikalavimų, nustatytų Vidaus reikalų ministro patvirtintose Motorinių transporto priemonių ir priekabų registravimo taisyklėse, tokios sutartys yra paimamos iš transporto priemonę parduodančio asmens. Jos niekur nedingsta – lieka „Regitros“ filialuose. Žinoma, norint gauti tokios sutarties kopiją – teks mokėti beveik 10 Lt. „Ši kaina susijusi su sąnaudomis, kurios susidaro atliekant paiešką Kelių transporto priemonių registre ar jo archyve. Todėl parduodant ar įsigyjant transporto priemonę, patartina sudaryti daugiau pirkimo-pardavimo sutarties egzempliorių, kad, jų prireikus, netektų kreiptis į archyvus“, - sako „Regitros“ viešųjų ryšių specialistė L. Užupė.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų