• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniaus senamiestyje buvusį žydų kvartalo fragmentą pagal istorinius dokumentus atstatys aukcioną laimėjusi Vilniaus bendrovė "Junesta". Ašmenos, Mėsinių ir Dysnos gatvių sankirtoje esančių valstybinės žemės sklypų nuomos aukcione dalyvavo penkios bendrovės.

REKLAMA
REKLAMA

Aukcioną laimėjusi bendrovė "Junesta" už abu sklypus pasiūlė 425 tūkst. litų metinį nuomos mokestį - beveik 380 tūkst. litų daugiau negu pradinė aukciono suma. Ašmenos ir Dysnos gatvių sankirtoje esančio sklypo pradinė metinė nuomos kaina buvo 24 tūkst. litų, o sklypo Ašmenos, Mėsinių ir Dysnos gatvių sankirtoje - 21,2 tūkst. litų.

REKLAMA

Su bendrove "Junesta" energingai konkuravo įmonė "Sklypo servisas", kurios aukščiausia pasiūlyta kaina buvo 410 tūkst. litų.

"Junestos" generalinis direktorius Algis Stabingis BNS sakė, kad bendrovę, užsiimančią ir namų statyba, sudomino Vilniaus centre esantys sklypai. A. Stabingis prisipažino, kad kainą buvo pasiryžęs kelti iki pusės milijono litų.

REKLAMA
REKLAMA

"Junesta", kuriai sklypai bus išnuomoti 99 metams, atstatymo darbus ketina pradėti maždaug po metų. Bendrovės generalinis direktorius mano, kad kvartalo fragmento atstatymui reikėtų apie 8 milijonų litų.

Istorinis žydų kvartalas turėtų būti atstatytas toks, koks buvo prieš Antrąjį pasaulinį karą. Rekonstrukciją griežtai kontroliuos Žydų kultūros paveldo fondas, Kultūros vertybių apsaugos departamentas (KVAD), sostinės savivaldybė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atkurto kvartalo vienas korpusų, esantis Mėsinių ir Ašmenos gatvių kampe, turės būti neatlygintinai perduotas savivaldybės nuosavybėn visuomeninėms reikmėms - Vilniaus žydų kultūros paveldui atgaivinti. Aukciono laimėtojas šį pastatą turi perduoti savivaldybei, kai jis bus visiškai atkurtas ir nustatyta tvarka perduotas eksploatuoti.

REKLAMA

Pagal 2002 metais Vyriausybės priimtą nutarimą dėl Vilniaus istorinių žydų kvartalų būdingų fragmentų atkūrimo programos, buvo numatyta pirmąjį žydų kvartalo fragmentą senamiestyje, greta Mėsinių gatvės, atstatyti iki šių metų vasaros pabaigos. Tačiau pernai sklypų nuomos aukcionas neįvyko, nes buvo pakeista žemės nuomos ir pardavimų aukcionų rengimo tvarka.

REKLAMA

Atstačius pirmąjį žydų kvartalo fragmentą Mėsinių gatvės kvartale už Šiuolaikinio meno centro, planuojama imtis statybų priešais Prancūzijos ambasadą tarp Šv. Jono ir Švarco gatvių.

Vėliau, sukaupus lėšų iš komercinės veiklos šiuose kvartaluose, būtų imtasi trečiojo žydų kvartalo su sovietmečiu sunaikinta Didžiąja sinagoga centre statybos tarp Stiklių ir Vokiečių gatvių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vilnius prieš Antrąjį pasaulinį karą garsėjo kaip vienas reikšmingiausių Europoje jidiš kultūros centrų. Žydų bendruomenė Vilniaus Senamiestyje per šimtmečius suformavo kelis kvartalus, kur klestėjo amatai, religiniai centrai.

Antrojo pasaulinio karo metais naciai ir jų parankiniai nužudė 90 procentų iš 220 tūkstančių Lietuvoje gyvenusių žydų. Jų šimtmečiais sukauptos materialinės ir kultūros vertybės buvo išgrobstytos, dalis pastatų - sugriauti.

Žydų istorinio kvartalo statiniai buvo naikinami ir sovietmečiu.

Dabar kai kurių sugriautų žydų paveldo pastatų vietose Vilniaus senamiestyje yra tušti plotai, skverai.

BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų