• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žudikas - už negalios skydo

Prieš 10 metų dukros netekusi zarasiškė Svetlana Markina mėgina pasodinti buvusį žentą už grotų

REKLAMA
REKLAMA

Dukrą nužudė tuomet muitininku dirbęs Žydrūnas K. Tačiau teismo psichiatrai nusprendė, kad jis serga psichikos liga, todėl negali sėsti į teisiamųjų suolą. Gydytoja neuropatologe dirbančią S.Markiną iki šiol nuolat kamuoja klausimas: ar gali žudikas būti nepakaltinamas ir užimti atsakingą postą privačioje bendrovėje. Ir šiandien ekspertai teigia, kad 38 metų vyro dėl negalios neįmanoma teisti. Tiesa, negalia jam netrukdo vadovauti vienai Zarasų įmonei.

REKLAMA

Laura Markina su Žydrūnu K. susituokė 1996-ųjų rudenį. Jam tai buvo jau antroji santuoka. "Mano širdis sakė: reikia atkalbėti dukrą nuo šio sprendimo, tačiau nieko nesakiau, gerbiau jos apsisprendimą", - nelaimės priešistorę pasakojo nužudytosios motina.

1997-ųjų spalį duktė pasveikino motiną penkiasdešimtmečio proga. Ši šventė vyko vienoje Zarasų kavinėje. Tą vakarą S.Markina savo dukterį matė paskutinį sykį. Kitą rytą jai giminės pranešė, kad Laurą magnetofono laidu pasmaugė jos sutuoktinis. Moteris tik iš pareigūnų sužinojo, kad jos žentas, pasmaugęs savo žmoną, kai kuriuos daiktus dar nuvežė į savo tėvų namus, nusiprausė ir nuėjo į policiją prisipažinti apie tai, ką padarė.

REKLAMA
REKLAMA

Netrukus Žydrūnas K. buvo suimtas, jam skirta psichiatrinė ekspertizė. Pirmojoje medikų išvadoje buvo tvirtinama, kad vyras, nužudydamas savo žmoną, nesuprato savo veiksmų, todėl už juos negali atsakyti. Po dar vieno sveikatos patikrinimo gydytojų sprendimas skambėjo jau kiek kitaip: darydamas nusikaltimą jis buvo sveikas, o psichikos liga susirgo vėliau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

1999-aisiais Vilniaus apygardos teismas žudikui skyrė priverstinį gydymą uždaroje psichiatrijos ligoninėje. Šios gydymo įstaigos vartai jam atsivėrė tik 2003-iaisiais, kai psichiatrai pareiškė, kad pacientas nekelia grėsmės visuomenei, todėl gali būti gydomas ambulatoriškai. Ligonis retsykiais turėdavo lankytis pas medikus, jam buvo skiriami vaistai. Pagal įstatymus skirtą priverstinį gydymą teismai turi persvarstyti kas pusmetį, bet ir medikai, ir prokurorai 3 metus šią istoriją buvo pamiršę. Išėjęs iš psichiatrijos ligoninės Žydrūnas K. užsiėmė verslu - tapo vienos bendrovės direktoriumi.

REKLAMA

Dukros netekusi S.Markina neseniai kreipėsi į Vilniaus apygardos prokuratūrą, kad dar sykį būtų persvarstyta ši nužudymo byla. Teismas vyrui skyrė naują ekspertizę, nors į posėdį atvykusi psichiatrė įtikinėjo, kad jis ir toliau negali būti teisiamas. Ekspertai vėl turės atsakyti į klausimą - ar Žydrūnas K. tikrai šiuo metu serga? O gal jis gali būti teisiamas?

REKLAMA

Teisininkų teigimu, nužudymu įtariamam asmeniui po 20 metų gali būti pritaikytas senaties terminas. Tokiu atveju žudikas nuo bausmės būtų atleistas. Vadinasi, jeigu šis vyras dar 10 metų sirgs psichikos liga arba sugebės įtikinti medikus, kad serga, jis tikrai išvengs baudžiamosios atsakomybės. Tačiau jei psichiatrai Žydrūną K. pripažins sveiku, jam teks sėsti į teisiamųjų suolą ir galbūt sulaukti griežtos bausmės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Teisininkai ir psichiatrai pripažįsta, kad skiriasi asmens nepakaltinamumo ir jo neveiksnumo sąvokos. Jei asmuo negali būti teisiamas už padarytą nusikaltimą kaip nepakaltinamas, dar nereiškia, kad jis yra neveiksnus: negali eiti atsakingų pareigų privačiose bendrovėse, sudaryti sutarčių, imti paskolas. Neveiksnų asmenį gali pripažinti tik teismas, kai yra gautas jo giminaičių ar prokurorų prašymas.

REKLAMA

Psichikos liga ne visuomet padeda išvengti atsakomybės ir išsisukti nuo nelaisvės. Valstybinės teismo psichiatrijos tarnybos direktoriaus pavaduotoja Jelena Marcinkevičienė teigė, kad sergantys psichikos liga ir padarę nusikaltimą asmenys taip pat gali būti nuteisti: "Ikiteisminio tyrimo metu būtina nustatyti, kokio pobūdžio buvo psichikos sutrikimas - lėtinis ar laikino pobūdžio. Svarbu išsiaiškinti, kiek psichikos liga lėmė nusikalstamą veiklą".

Apie penktadalis sergančių šizofrenija nusikaltėlių Lietuvoje yra pripažįstami pakaltinamais, nors ši liga yra sunkiai išgydoma. Taip atsitinka tais atvejais, kai nusikaltimo metu yra nustatoma šizofrenijos remisija, vadinamasis pagerėjimas. Tuomet nusikaltėliui nepavyksta išvengti bausmės. Nustačius, kad žmogus yra nepakaltinamas, skiriamas priverstinis gydymas psichiatrijos ligoninėje. Pagerėjus būklei, jis išleidžiamas iš ligoninės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų