Sugebėjimas žongliruoti praverčia vakarėliuose, be jo neįsivaizduojamas cirkas, bet mokslininkai trečiadienį (01.21) dar pareiškė, jog besimokančio žongliruoti asmens smegenyse atsiranda pakitimų.
Mokantis tokio meno, smegenyse daugėja vadinamosios pilkosios medžiagos būtent tose srityse, kurios doroja ir kaupia vaizdinę informaciją. Mokslininkai apstulbo - vadinasi, taip galima keisti smegenų struktūrą.
Palyginus nemokančių žongliruoti ir kitų savanorių asmenų smegenų skenavimo duomenis prieš pratybas ir po tris mėnesius trukusių žongliravimo treniruočių, nustatyta, kad išmokusių šio meno asmenų smegenyse padaugėjo pilkosios medžiagos.
"Mūsų tyrimai - iššūkis ligšioliniam mūsų supratimui apie žmogaus centrinę nervų sistemą. Žmogaus smegenis reikia laikyti dinamiška sistema, kuri kinta vystantis ir mokantis", - aiškino tyrimui vadovavęs Regensburgo universiteto Vokietijoje neurologas Arne May (Arnė Majus).
Pilkoji smegenų medžiaga būna tose galvos ir stuburo smegenų dalyse, kuriose esama glaudžiai "supakuotų" nervų ląstelių branduolių. Galvoje jie aptinkami išoriniuose didžiųjų smegenų sluoksniuose (žievėje), susijusiuose su aukštesnio tipo protinėmis funkcijomis.
Žurnale "Nature" A. May su bendraautoriais tvirtina, kad tris mėnesius žongliravus ir po to nutraukus tokias pratybas netrukus pilkosios medžiagos kiekis sumažėja.
A. May tikisi, kad geriau perpratus tokio proceso poveikį bus galima panaudoti ir gydymui.
“Reuters”-ELTA