Klimato atšilimas mums grasina pačiu blogiausiu. Ištuštėja bičių aviliai, tarytum juose įsikurtų vaiduokliai ar koks kitas nepaaiškinamas blogis... Mūsų bitutės miršta, tačiau niekas nežino kodėl... Tai tikra paslaptis mūsų planetos bitininkams: jos tiesiog dingsta nuo žemės paviršiaus! Per trumpą laiką ištuštėjo daugybė avilių. To neįmanoma paaiškinti, nes nelieka nei negyvų bičių, nei užpuolikų pėdsakų. Bičių dingimo skaičiai labai baugina: JAV dingo 60 % bičių avilių, Kanadoje 40 %, o Vokietijoje iki 80 % bičių avilių. Tokia pati padėtis Šveicarijoje, Italijoje, Portugalijoje, Graikijoje, Austrijoje, Lenkijoje, Anglijoje ir net gi Taivane. Pavyzdžiui, Prancūzijoje nuo 1995 - ųjų metų kas metai dingsta nuo 300 000 iki 500 000 bičių. Atrodo, kad ši epidemija padvigubėjo nuo praėjusių metų rudens. Nuo Floridos sklindantis neišaiškintas blogis didžiuliu greičiu plečiasi visame pasaulyje. "Tai ką, gal nėra didesnių dramų pasaulyje?" - gali ne vienas pagalvoti. Ko gero, tikrai nėra... Toliau apie tai kalba specialistai.
Kodėl bitės naudingos žmonijai? Jos ne tik naudingos, jos gyvybiškai reikalingos. Žiedadulkių pernešimo keliu bitės padeda daugintis ir išsilaikyti apie 80 % augalų rūšių. Be apdulkinimo bičių pagalba, mes prarastume tris ketvirčius mus maitinančių augalų. Ypač tai liečia vaisius ir daržoves. Netektume ir gyvūnų, kurie taip pat maitinasi augalais, tokiais kaip liucerna, soja ir kt. Albertas Einšteinas sakė: "Jei bitė dings nuo žemės rutulio, žmogus teišgyvens tik ketverius metus."
Industrializacija padėties nekeičia, nes augalai visada bus reikalingi apdulkinimo, o tam pasitarnaus žiedadulkės. Juk žemdirbiai ne šiaip sau šalia savo didelių laukų įkuria didžiulius bitynus.
Šiandieną bičių dingimo priežastis kol kas nežinoma. Taip, yra įvairių hipotezių. Vieni kaltina pesticidus, kiti insekticidus, dar kiti parazituojančius grybelius. Galima prielaida, kad čia prisideda mobiliųjų telefonų ir belaidžio interneto bangos. Vienu metu buvo manyta, kad bites puola varoatozės erkės (varroa destructor). Tai labai bitėms kenkiančios parazitinės erkės. Deja, nei viena iš šių hipotezių nepateisina epidemijos masto.
Bičių dingimas nepriklauso nei nuo metų laiko, nei nuo kokio nors patogeninio faktoriaus. Jos dingsta iš avilių, nepalikdamos jokių pėdsakų. Aplinkui nebūna negyvų bičių, kaip ir užpuolimo žymių. Anglai kalba apie "Mary - Celeste" sindromą. Tai 1872 metais viduryje Atlanto rasto laivo pavadinimas. Jo įgula, dingusi neaiškiomis aplinkybėmis, niekada nebuvo surasta. Šiaip jau tuščiuose bičių aviliuose tuojau įsikuria kiti vabzdžiai, tik ne šiuo atveju. Dabar aviliai būna tušti, tarytum juose vaidenasi ar slypi koks nors kitas paslaptingas blogis... Amerikiečiai atvyko į pagalbą Europai. Jie atgabeno milžiniškus konteinerius bičių. Deja, tokia išeitis ne ilgam. Šios bitės mirs, kaip mirdavo kitos pastaruoju metu. 2006 - iais metais sudaryta 68 mokslininkų grupė iš įvairių šalių. Jos tikslas pabandyti išsiaiškinti bičių dingimo priežastis. Grupę sudaro mokslininkai iš 22 šalių, tame tarpe 19 iš Europos. Teigiama, kad veikti būtina labai skubiai. Kai kurios šalys iki šiol ne tik tam buvo abejingos, bet net neigė patį faktą.
Kol kas nesimato jokio sprendimo. Telieka tikėtis, kad mokslininkai - tyrinėtojai labai greitai išsiaiškins bičių dingimo priažastis ir suras priemones jų išvengti. Priešingu atveju žmonija pasmerkta pražūčiai. Sunku tuo patikėti, tačiau tai tiesa. Kaip išgyventume ir kuo maitintume gyvulius, jeigu nebūtų gėlių, daržovių, vaisių? Į klausimą, kodėl apie tokį artimą realų pavojų nekalbama plačiai, buvo taip atsakyta: "Tai kolektyvinis, masinis aklumas. Žurnalistai vis daugiau rašo apie klimato atšilimą, kuris mums kelia riziką tolimoje ateityje. Deja, jie visiškai nesusimąsto apie tai, kas mūsų laukia netolimoje ateityje, jeigu dingtų bitės".
Nuo 2000 - ųjų metų nepaaiškinamas bičių dingimas palietė šias Europos šalis: Prancūziją, Vokietiją, Belgiją, Italiją, Šveicariją, Ispaniją, Graikiją, Lenkiją ir Niderlandų šalis.
Termitai, vandens blakės, įvairios skorpionų rūšys taip pat priklauso beišnykstančių vabzdžių grupei. Sakysite, puiku? Klystate! Šie mažiukai, truputį atgrąsūs gyvūnėliai, reikalingi kitų augalų ir gyvūnų rūšių išgyvenimui. Jie ne tik pasirinktinai sudaro paukščių, žuvų ar žinduolių meniu, bet ir "sudedamoji dalis" maisto gamybos grandinėje. Savo išmatomis jie gamina reikalingą maistą augalų išgyvenimui. Be jų nebūtų augalų, o be augalų - deguonies... Kai kurių rūšių vabzdžių pastaraisiais metais žymiai sumažėjo. Tai kamanių, musių, uodų, kietasparnių vabzdžių, drugelių. Anglų mokslininkai mano, kad drugelių skaičius sumažėjo net 30 % ! Šiandieną pats laikas pradėti rimtai tausoti vabzdžius, nes nuo jų priklauso mūsų išgyvenimas. Jis tiesiog pastatytas ant kortos!
Laba diena! Prašau šį tekstą perduoti Aurelijai. Ačiū. Aurelija, sveiki sugrįžę. Į šaltį, ar ne?.. Ona.