Paryžiuje vykstančioje UNESCO konferencijoje informacinių technologijų klausimais kadenciją baigęs Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus teigė, kad žinių visuomenė yra būtina sąlyga stipriai pilietinei visuomenei ir ragino nepamiršti "ištikimųjų draugių" - knygų kompanijos.
Ketvirtadienį (10.09) prasidėjusi dviejų dienų konferencija yra pirmasis renginys, kuriame V. Adamkus dalyvauja kaip UNESCO geros valios ambasadorius žinių visuomenei. Šis titulas jam suteiktas praėjusią savaitę.
Šioje apskritojo stalo konferencijoje ketinama paruošti deklaraciją Ženevos pasauliniam forumui informacinių technologijų ir žinių visuomenės klausimais, kuris vyks gruodžio 10-12 dieną.
Paryžiuje vykstančioje konferencijoje, kurioje dalyvavo UNESCO generalinis direktorius Koichiro Matsuura (Koičiro Matsura), UNESCO valstybių ministrai, V. Adamkus teigė, kad siekiant žinių visuomenės plėtros svarbiausia sutelkti bendras vyriausybių, verslo ir privataus sektoriaus pastangas.
V. Adamkaus teigimu, "žinių visuomenė yra būtina sąlyga stipriai pilietinei visuomenei", kurios idealai ir vertybės artimai siejasi su jau 50 metų veikiančios UNESCO tikslais.
V. Adamkus priminė, kad šių metų rugpjūtį Vilniuje vykęs Pasaulinis informacinių technologijų forumas priėmė deklaraciją, kurios nuostatos sutampa su UNESCO deklaruojamais tikslais. Tai visuotinis išsilavinimas, išraiškos laisvė, stipri viešos informacijos ir kultūrų įvairovės sritis. Būtent apie šiuos tikslus, V. Adamkaus teigimu, turi kalbėti pasaulinis forumas Ženevoje.
"Esu įsitikinęs, kad žinių visuomenė gali ir turi būti sukurta kaip daugiakultūrinė visuomenė, kuri vienija įvairias civilizacijas", - sakė V. Adamkus.
V. Adamkaus teigimu, šiandien naujos informacinės ir komunikacijos technologijos išplečia galimybes bendrauti gimtąja kalba.
"Tinkamai vartojamos technologijos gali mums padėti apsaugoti civilizacijų, kultūrų ir kalbų įvairovę, kuri egzistuoja šiuolaikiniame pasaulyje", - kalbėjo V. Adamkus.
Jis priminė, kad prieš du mėnesius paskelbtoje Jungtinių Tautų Vystymo programos ataskaitoje teigiama, kad funkcinis neraštingumas JAV siekia 20,7 proc., o 21,8 proc. - Didžiojoje Britanijoje.
"Kalbėdami apie naująsias technologijas, mes turime nepamiršti mūsų senų ir ištikimų draugų - knygų ir bibliotekų", - pažymėjo V. Adamkus.
BNS