Baigti rengti žemės verčių žemėlapiai, pagal kuriuos bus skaičiuojami žemės mokesčiai už šiuos metus, stipriai padidins žemės kainą prestižinėse vietose įsikūrusioms įmonėms ir gyventojams, tuo tarpu atokesnėse vietovėse žemės savininkai turėtų lengviau atsikvėpti. Šiuose žemėlapiuose Lietuva yra padalyta į 413 verčių zonų.
"Kur aktyvi rinka, kur didelė paklausa - pavyzdžiui, didžiuosiuose miestuose, teritorijose prie ežerų, komerciškai patraukliose vietose - ten, palyginti su buvusia žemės verte, yra ryškus padidėjimas. O mažiau patraukliuose regionuose, kur rinka neaktyvi ir susidomėjimas nedidelis - kainos bus mažesnės", - Eltai teigė Registrų centro direktoriaus pavaduotojas kadastrui ir turto vertinimui Arvydas Bagdonavičius.
Žemės verčių žemėlapiuose nurodyta kaina turėtų padėti žmonėms orientuotis, kiek gali būti vertas jo žemės sklypas. Tačiau, anot A. Bagdonavičiaus, žemėlapių rengėjai vertino visumą - t.y. panašius sklypus visoje teritorijoje, tačiau neįvertino individualių sklypo savybių, kurios gali turėti įtakos kainai.
"Kadangi Lietuvoje žemės kaina jau nuo šių metų pradžios bus apskaičiuojama pagal žemės verčių žemėlapius, iš esmės tai palies visus, turinčius žemės sklypus nuosavybės teise - tiems, kurie turi žemės sklypus mieste, mokestis išaugs, o provincijoje sumažės", - akcentuoja A. Bagdonavičius.
Pavyzdžiui, Vilniaus Šilo gatvėje 6 arų žemės sklypo kaina buvo 22 tūkst. litų, o dabar jo vertė bus šešis kartus didesnė - 135 tūkst. litų. Tuo tarpu Akmenėje 13 arų sklypo vertė sumažės beveik penkis kartus - nuo 4,7 tūkst. iki 982 litų.
Žemės sklypų vertė buvo nustatyta išanalizavus pardavimų kainas.
"Didelius žemės sklypus turinčios įmonės - žemės savininkės - bus priverstos mąstyti, kaip racionaliau sklypą panaudoti. Nė vienoje išsivysčiusioje šalyje nerasim, kad pramonės įmonė stovėtų miesto centre ar senamiestyje. Jie bus suinteresuoti parduoti žemę ar ieškoti efektyvesnių jos panaudojimo būdų", - prognozuoja Registrų centro direktoriaus pavaduotojas.
Besidomintys žemės verčių žemėlapiais visą birželio mėnesį galės su jais susipažinti Registrų centro (buvusi Žemės ir kito nekilnojamojo turto kadastro ir registro valstybės įmonė) filialuose.
Įvertinus apskričių ir savivaldybių bei gyventojų pateiktas pastabas, žemėlapiai bus pateikti Nacionalinei žemės tarnybai, kuri juos turėtų patvirtinti iki rugpjūčio. Tokie žemėlapiai jau seniai naudojami žemės mokesčiams nustatyti Skandinavijos šalyse, Latvijoje bei Estijoje.
ELTA