• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žaibuojant lįskite į krūmus

Genadijus SKRIPKA

Nors kalendorinė vasara dar neprasidėjusi, žaibo iškrovos jau nuskriaudė ne vieną gyventoją.

Pasak Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento, pirmąjį pranešimą apie žaibo iškrovos sukeltą gaisrą šiemet ugniagesiai gavo iš Pasvalio rajono Saločių miestelio. Čia bute užsidegė televizorius, apdegė ir lova, lubos, aprūko kambarys.

REKLAMA
REKLAMA

Nuo žaibo iškrovos jau buvo užsidegę keli gyvenamieji namai, ūkiniai pastatai Šilalės, Pasvalio, Biržų, Radviliškio bei kituose rajonuose, nukentėjo ir žmonės.

REKLAMA

Sekmadienį vakare Jonavos rajone, nuotykių parke "Lokės pėda", nuo žaibo iškrovos nukentėjo 4 ten pramogavę paaugliai ir parko instruktorius. Nukentėjusieji buvo pristatyti į Jonavos ligoninę ir Kauno klinikas. Oficialiai nepatvirtintais duomenimis, jų gyvybei pavojus negresia.

Nelaimė įvyko žaibui trenkus į parko teritorijoje augusią pušį. Manoma, kad energijos iškrova perėjo lynais, kuriais laipiojo pramogautojai. Nukentėjusieji skundėsi, kad jiems tirpsta kojos. Teigiama, kad nuo žaibo iškrovos nesunkiai galėjo nukentėti ir daugiau parke buvusių žmonių, tačiau jiems medikų pagalbos neprireikė.

REKLAMA
REKLAMA

Dar skaudesnė nelaimė įvyko pas kaimynus latvius. Žaibui trenkus į laivą, žuvo kapitonas ir dar vienas žmogus. Aukų kūnai buvo surasti užgesinus laive kilusį gaisrą.

Prasidėjus vasarai ugniagesiai pataria ant pastatų įsirengti žaibolaidžius, o jeigu jie jau yra, reikia patikrinti, ar jie gerai įžeminti, tvarkingi. Dėl žaibolaidžių įrengimo galima kreiptis į artimiausią miesto arba rajono priešgaisrinę gelbėjimo tarnybą, kurios pareigūnai patars, kaip juos galėtų pastatyti, patikrinti arba sutvarkyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žaibuojant ir griaudžiant patariama pasilikti namuose, uždaryti langus, duris, dūmtraukių sklendes, ventiliacines angas, kad nebūtų skersvėjų, galinčių pritraukti kamuolinį žaibą. Būtina išjungti visus elektros prietaisus, atjungti antenas.

REKLAMA

Perkūnijos metu pavojinga liesti metalines pastato konstrukcijas, vamzdynus, būti arti elektros laidų, antenų, langų, durų, namo lauko sienų, už kurių auga dideli medžiai.

Nuo žaibo patikimai apsaugo ir automobilis, tik reikia įtraukti anteną, užsidaryti langus ir nesiliesti prie jo metalinių konstrukcijų.

REKLAMA

Jeigu audra užklupo lauke, patariama nesislėpti po aukštais pavieniais medžiais, prie stulpų ar pastatų sienų, neieškoti prieglobsčio šalia žaibolaidžių, metalinių bokštų ar aukštų kaminų, vengti aukštesnių atvirų vietų. Geriausia pasislėpti krūmuose arba atsitūpti nuokalnėje, apėmus rankomis kelius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ugniagesiai sako, kad žaibuojant ypač pavojinga būti šalia vandens telkinių. Perkūnijai užklupus maudantis, žvejojant ar besiirstant valtimi, nedelsiant reikia skubėti į krantą.

Griaudžiant negalima bėgioti, važiuoti motociklu ar dviračiu, nelaikyti rankose metalinių daiktų - juos reikia palikti atokiau nuo savęs.

"Pamatę kamuolinį žaibą, elkitės ramiai, nejudėkite ir prie jo nesiartinkite, nebandykite paliesti jo kokiu nors daiktu, nes gali įvykti sprogimas. Taip pat nebandykite nuo jo bėgti, nes oro srovė gali jį pritraukti prie jūsų", - įspėja gelbėtojai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų