Giedrė POTELIŪNAITĖ
Pietų Prancūzijoje siaučiant audroms žaibas trenkė į 6 vaikus. 11 ir 12 metų vaikai stadione netoli Avinjono antradienio vakarą žaidė futbolą, kai kilo audra. Žaibas trenkė jiems bėgant į persirengimo kambarius. Į vieną iš vaikų žaibas trenkė tiesiogiai. Vaikui sustojo širdis, jis buvo skubiai nuvežtas į ligoninę Marselyje. Berniuko būklė kritinė. Kiti vaikai, iš kurių du buvo praradę sąmonę, paguldyti į ligoninę dėl nesunkių sužeidimų.
Kinijos rytinėje Dziangsu provincijoje žaibas nutrenkė 5 žmones. Žaibas trenkė į stiginę, kurią vienas kaimietis buvo pastatęs savo mirusios žmonos šermenims. Trys gedėtojai mirė iš karto, 16 buvo sužeisti, o du vėliau mirė ligoninėje. Žuvo dvi vidutinio amžiaus moterys, du 14 metų berniukai ir 4 metų vaikas.
Nutrenkė kieme
Ne vieną gyvybę žaibai yra pražudę ir Lietuvoje. "Tądien su šeima susiruošėme vykti pailsėti į Palangą. Buvo karštas rugpjūčio pavakarys. Susidėję daiktus į mašiną, susodinome vaikus ir pasišaukėme vyresnėlį - devyniolikmetį Donatą. Jis tuo tarpu stovėjo prie kieme iškastos kūdros, gal kokie 10-15 metrų nuo automobilio", - prisiminė skaudžią istoriją Romas V., gyvenantis Vilniaus rajone. - Matėme, kad dangus niaukstosi. Sustiprėjo vėjas ir tolumoje pasirodė balti žaibo plyksniai. Donatas pasuko automobilio link, dar sušuko, kad Palangoje tokiu oru nebus ką veikti ir...". Žaibas Donatą nutrenkė savo namų kiemo viduryje. Vaikinas nesinaudojo mobiliuoju telefonu, nebuvo šlapias, nebėgo, aplink nebuvo aukštų medžių, todėl Romas V. iki šiol negali suprasti, kaip galėjo taip atsitikti.
Jonavos rajone pensininkė Ramutė P. važiavo pagirdyti karvių. Artėjo lietus, todėl pensininkė skubėjo nusigauti iki ganyklos, kad galėtų pasislėpti po medžiu. Tačiau lietus prasidėjo labai staiga ir žaibas skėlė tiesiai į skubriai pedalus minančią moterį. Ramutė mirė vietoje taip ir nespėjusi pasiekti ganyklos.
Žaibą traukia tostesteronas?
Pasak mokslininkų, žaibas - tai milžiniška kibirkštinė iškrova, griaustinio lydimas savotiškas šviesos blyksnis. Šis blyksnis per metus nusineša maždaug 25 000 gyvybių, o dar apie pusę milijono sužaloja. Išgyvena 9 iš 10 nukentėjusiųjų nuo žaibo.
Perkūnijos metu atmosferoje susidaro dideli elektros išlydžiai, kuriuos lydi šviesos blyksniai (žaibas) ir garsas (griaustinis). Laiko tarpas tarp blyksnio ir garso priklauso nuo to, kokiu atstumu esame nuo elektros išlydžio. Kartais pastebime žaibą, bet negirdime griaustinio. Tokiu atveju elektros išlydis įvyko mažiausiai už 20 kilometrų. Jei laiko tarpas tarp žaibo ir griaustinio yra mažesnis nei 10 sekundžių, tai mus nuo elektros išlydžio skiria vos keli kilometrai. Kartais tą didžiulį išlydį pavyksta pastebėti visai šalia.
Iki šiol nėra aišku, kas traukia žaibą prie žmogaus. Mokslininkai teigia, kad dėl to gali būti kaltas vyriškas hormonas tostesteronas, mat 8 iš 10 nukentėjusiųjų nuo žaibo - vyrai. Manoma, kad žmogų gelbsti tai, kad didelės galios iškrova per kūną pereina per milijoninę sekundės dalį. Per tokį laiką nespėjama negrįžtamai sužaloti toliau nuo žaibo patekimo vietos esančių audinių. Todėl labiausiai nukenčia ta kūno vieta, į kurią trenkia žaibas.
Kaip apsisaugoti?
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Visuomenės informavimo skyriaus viršininko pavaduotojas Donatas Gurevičius, duoda patarimų, kaip apsisaugoti nuo žaibo.
Lauke
- Ant žemės negulkite!
- Ieškokite priedangos tvirtą stogą turinčiose transporto priemonėse arba pastatuose.
- Nelaikykite rankose ilgų metalinių daiktų: skėčių, meškerių.
- Nestovėkite greta metalinių konstrukcijų, elektros stulpų.
- Nejokite ant arklio, nevažiuokite dviračiu ar kita atvira transporto priemone.
- Jeigu pradėjus žaibuoti maudotės, nedelsdami išlipkite iš vandens ir ieškokite pastogės. Būtina pasitraukti nuo vandens telkinio.
- Jeigu plaukiojate valtimi ir negalite greitai iš jos išlipti, slėpkitės po tiltu.
- Nestovėkite po medžiu.
Patalpoje
- Būkite kuo toliau nuo langų, elektros prietaisų, vamzdžių ir kitų metalinių daiktų.
- Nekalbėkite telefonu.
- Ištraukite iš lizdų lauko anteną, radijo bei televizoriaus laidus, kompiuterio maitinimo šaltinius.
- Stenkitės kuo mažiau judėti.
- Neglostykite kačių, šunų ir kitų gyvūnų, kurių kailis gali spinduliuoti elektros iškrovą.
- Nebūkite arti krosnių, dūmtraukių. Uždarykite sklendes. - Nepavykus išvengti nelaimės ir kilus gaisrui, skambinkite pagalbos telefonais 01 arba 112.