Verslo darbdavių konfederacija ragina Vyriausybę padidinti neapmokestinamąjį minimumą nuo 290 iki 390 litų, gaunantiems ne didesnį kaip tūkstančio litų atlyginimą.
"Didinant neapmokestinamąjį minimumą daugiausia išlošia mažas pajamas gaunantys darbuotojai, o tai tiesiogiai didina vidaus vartojimą. Be to, toks sprendimas mažina vis dar didelį skirtumą tarp mažai uždirbančių ir dideles pajamas gaunančių visuomenės grupių", - teigiama ketvirtadienį konfederacijos išplatintame pranešime.
Pasak pranešimo, siekiant sumažinti biudžeto įtampą, būtų tikslinga neapmokestinamąjį minimumą didinti ne visiems dirbantiems, o tik tiems, kurių darbo pajamos neviršija vidutinio atlyginimo, t. y. 1000 litų.
Konfederacijos duomenimis, uždirbantieji iki 1000 litų Lietuvoje sudaro apie 62 proc. visų dirbančių žmonių, todėl šiai darbuotojų grupei realiosios pajamos padidėtų maždaug 210 mln. litų per metus ir beveik visas šis padidėjimas būtų nukreiptas į vartojimą. Darbdavių įsitikinimu, biudžeto įplaukų sumažėjimas būtų kompensuojamas vidaus vartojimo padidėjimu ir PVM bazės augimu, spartesne verslo plėtra, naujų darbo vietų kūrimu.
Toks siūlymas argumentuojamas faktu, jog padidinus neapmokestinamąjį minimumą nuo 250 iki 290 litų, planuojant 2003 metų nacionalinį biudžetą buvo numatyta 132 mln. litų gyventojų pajamų mokesčio nepriemoka. Tuo tarpu pirmąjį pusmetį prognozė viršyta daugiau negu 72 mln. litų.
"Galima daryti prielaidą, kad padidėjus vartotojų perkamajai galiai išaugo vidaus vartojimas ir tai paskatino ekonomikos ir BVP augimą. Taigi mūsų sąlygomis, norint didinti realias gyventojų pajamas, reiktų pradėti ne nuo pajamų mokesčio tarifo mažinimo, bet nuo neapmokestinamojo minimumo didinimo, t. y. pradėti nuo mažiau uždirbančiųjų palaikymo, kurių vartojimo rinkoje yra absoliuti dauguma", - tvirtina Verslo darbdavių konfederacija.
ELTA