Praėjusiais metais Vokietijos muzikos įrašų bendrovių pardavimai sumenko, o nelegalus keitimasis įrašais ir piratavimas gerokai išaugo. Tai verčia susimąstyti apie Europos rinkos ateitį, rašo laikraštis "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
Kompaktinių diskų pardavimai 2003 metais sumenko 20 proc., pareiškė Vokietijos fonografijos pramonės asociacijos pirmininkas Gerdas Gebhardtas (Gerdas Gebhartas), kalbėdamas prieš prasidedant didžiausiai pasaulio muzikos prekybos mugei "Midem".
"Tačiau tai yra tik prognozė. Gali būti ir dar blogiau", - įspėjo jis. Vokietijos muzikos įrašų pardavimai per pastaruosius penkerius metus sumažėjo trečdaliu, o tai yra didžiausias nuosmukis Europoje. Nors Vokietijos muzikos pramonės apyvarta 2002 metais sumenko daugiau nei 11 proc. - iki mažiau nei 2 mlrd. eurų, o 20 proc. nuosmukis 2003 metais šokiravo daugelį sektoriaus analitikų.
Toks didžiulis sumažėjimas yra pirmasis šalies muzikos sektoriuje, kuris pradėjo grumtis su sunkumais nuo to laiko, kai atsirado galimybė atsisiųsti muzikos įrašus internetu paprasčiausiai keletą kartų spustelėjus kompiuterio pelę arba persirašyti diskus.
Plintantis piratavimas bei keitimasis muzikos įrašais yra tik dalis problemų. Sunkumų kyla ir dėl to, kad vartotojai vis daugiau pinigų išleidžia kitoms pramogų rūšims. Ypač didėja konkurencija su mobiliaisiais telefonais ir kompiuteriniais žaidimais.
Atrodo, jog penkios didžiausios pasaulio muzikos grupės - "Universal", "Bertelsmann Music Group" (BMG), "Sony", EMI ir "Warner" - nežino, kaip susidoroti su šiomis problemomis. Vokietijos įrašų kompanijos kuria legalų internetinį muzikos prekybos Europoje tinklą, kad nukonkuruotų nelegalų įrašų įsigijimą. Tačiau pažangą sulėtino autorių teises saugančių agentūrų reikalavimai.
Vokietijoje didžiosios įrašų kompanijos į prekybos sumažėjimą sureagavo ženkliai mažindamos sąnaudas. Analitikų teigimu, šiuo metu dėl išaugusio piratavimo sektoriuje dirba 30-40 proc. mažiau žmonių. Buvo nutraukti sandoriai su daugeliu muzikantų.
Pardavimų nuosmukio mastas greičiausiai nustebino analitikus, tačiau 2003 metais daugėjo ženklų, rodančių, jog sektorius kovoja su galbūt didžiausia krize istorijoje. Ši kova ypač buvo sunki Vokietijos įrašų kompanijų vadovams. Praėjusiais metais iš įmonės BMG padalinių vokiškai kalbančiose valstybėse vadovo posto atsistatydino Thomas Steinas (Tomas Šteinas). Jo vadovavimo metu muzikos kompanijos apyvarta padidėjo, tačiau pelnas smuko. 2003 metais BMG apyvarta siekė 250 mln. eurų, tuo tarpu pelnas sudarė apie 8 mln. eurų.
ELTA