• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Visur esantis kalcis

Neretai moterys keičiantis orams nekaip jaučiasi ir mano, kad taip yra todėl, jog prastai išsimiegojo ar prieš prasidedant menstruacijoms. Tačiau dažniausiai taip būna dėl kalcio trūkumo. Visi žinome, kad kalcis - būtinas elementas dantims ir kaulams. Bet jo reikia ir kraujo krešumui. Be to, kalcio trūkumas gali būti daugelio ligų priežastis.

REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, jauno amžiaus žmonėms išsivysto vegetatyvinė kraujagyslių distonija. Tuomet nuolat, nepriklausomai nuo to, šilta ar šalta, būna drėgnos ir šaltos rankos bei kojos. Charakteringas požymis - blogai pakeliama orų kaita, važiuojant transportu pykina, svaigsta galva. Ypač blogai kalcio trūkumas veikia jaunas merginas. Menstruacijos tęsiasi ilgai, jos skausmingos ir sukelia labai nemalonius pojūčius, išsekimą. Kai trūksta šio elemento, labai sunkiai pakeliamas fiziologinis krūvis. Jaunas organizmas kalcio trūkumą gali kompensuoti, o vėliau tai tampa vis sunkiau.

REKLAMA

Dieta, kurioje gausu kalcio, gali ir nepadėti, jei kalcio organizmas neįsisavina. Įsisavinti kalcį iš maisto padeda vitaminas D. Brandaus ir vyresnio amžiaus žmonėms, taip pat moterims nėštumo metu ir maitinant krūtimi būtinas ne tik kalcis. Reikia ir cinko, seleno, vario. Kraujas sudaro maždaug 9 procentus žmogaus kūno masės. O energija, kuri padeda kraujui cirkuliuoti, priklauso nuo to, kaip veikia širdis. Jei sutrinka širdies ritmas, sutrinka kraujotaka. Sulėtėjus kraujotakai visi nereikalingi elementai - riebalai, lipidai, cholesterinas - nusėda ant kraujagyslių sienelių. Jei šios nuosėdos kaupiasi ilgą laiką, kraujagyslių sienelės sustorėja, netenka elastingumo, kraujagyslių spindis tampa labai mažas. Yra toks medicininis terminas "kraujagyslių sklerozė". Žinoma, kraujo nesumažėja, bet jis turi pratekėti kur kas platesnėmis kraujagyslėmis. Dėl to sulėtėja kraujo tekėjimas.

REKLAMA
REKLAMA

Kad pratekėtų toks pat kraujo kiekis susiaurėjusiomis kraujagyslėmis, būtinas aukštesnis kraujospūdis. Taip atsiranda hipertenzija. Kraujas tampa tirštesnis, o kraujagyslės ne tokios elastingos ir ne tokios pralaidžios. Kai kraujas nebegali pratekėti per susiaurėjusias kraujagysles, ištinka infarktas arba insultas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Trečioji kalcio funkcija - signalų perdavimas nervų sistemai. Smegenys - tarsi komandų punktas. Jos duoda signalą, kuris persiunčiamas konkrečiai kūno vietai. Kalcis kaip tik ir dalyvauja perduodant signalus nervais. Pavyzdžiui, vakarais smegenys gauna "komandą" užmigti. Jei trūksta kalcio, ši komanda nevykdoma, užeina nemiga.

REKLAMA

Ketvirtoji kalcio funkcija - komandos raumenims atsipalaiduoti arba įsitempti.

Penktoji funkcija - kraujo krešumo reguliavimas. Pavyzdžiui, įsipjauname pirštą ir kraujas tuoj pat sukreša. Tai įvyksta kalcio dėka. Jei rytą besivalydami dantis pastebite, kad kraujuoja dantenos, vadinasi, trūksta kalcio. Kalcio trūkumas - ir ilgų menstruacijų priežastis.

REKLAMA

Šeštoji funkcija - kalcis dalyvauja ląstelių jungimosi procese. Žmogaus organizmą sudaro milijardai ląstelių ir labai svarbu, kaip šios ląstelės sąveikauja. Jei trūksta kalcio, sutrinka ląstelių funkcijos, taip prasideda įvairiausios ligos.

Kalcis dalyvauja ir virškinimo, nervų procesuose, veikia imunitetą. Apvaisinimo procese svarbu, kad spermatozoidas pramuštų kiaušialąstės apvalkalėlį. Spermatozoidas turi darinį, panašų į strėlytę, kuri sudaryta iš kalcio. Jei kalcio organizme pakanka, spermatozoidas kiaušialąstę gali apvaisinti. Jei kalcio nepakanka, spermatozoidas negali įveikti kiaušialąstės apvalkalėlio, tad jos ir neapvaisina. Kalcio trūkumas - viena iš vyrų nevaisingumo priežasčių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vaikams nuo 10 iki 13 metų kasdien reikia ne mažiau kaip 1 000 miligramų kalcio, nuo 13 iki 16 metų - 1 200 miligramų, nuo 16 iki 17 metų - 1 000 miligramų. Suaugusieji nuo 20 iki 55 metų kasdien turi gauti 800-1 000 miligramų kalcio, vyresni nei 55 metų - 1 200 miligramų. Nėščioms ir žindančioms moterims kalcio paros norma - 1 500-2 000 miligramų, klimakteriniu periodu - 1 400 miligramų. Tik suvartodami reikiamą kalcio normą pasieksite, kad gerai funkcionuotų visi organai.

REKLAMA

Negaunant pakankamo kalcio kiekio, skydliaukė išskiria hormoną, kuris sugeba paimti kalcį iš kaulų ir tarsi juos tirpdo.

Pagrindinis kalcio šaltinis - pienas ir jo produktai. Daug kalcio kai kuriose daržovėse (kopūstuose, česnakuose, salieruose, petražolėse), vaisiuose ir uogose (agrastuose, serbentuose, žemuogėse, trešnėse). Kai kurie produktai (špinatai, rūgštynės, varpinės kultūros) sulėtina kalcio pasisavinimą. Kadangi mūsų racionas palyginti skurdus, naudinga vartoti kalcio preparatus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų