Kadangi euro įvedimas jau ne už kalnų, apie šį pinigą kyla vis daugiau klausimų. Atrinkome dažniausiai pateikiamus. Atsakymai parengti pagal Lietuvos banko tarnautojų sukauptą informaciją.
Kas yra euras?
Euras yra Europos Sąjungos piniginis vienetas. Įvesti Europos Sąjungos bendrąją valiutą buvo numatyta 1992 m. dvylikos Europos Sąjungos valstybių narių atstovų pasirašytoje Europos Sąjungos sutartyje (Mastrichto sutartyje).
Kas yra euro zona?
Euro zoną sudaro Europos Sąjungos valstybės narės, įvedusios bendrąją valiutą - eurą. Euro zonai šiuo metu priklauso dvylika valstybių: Airija, Austrija, Belgija, Graikija, Ispanija, Italija, Liuksemburgas, Nyderlandai, Portugalija, Prancūzija, Suomija ir Vokietija. Mastrichto sutartyje nustatyti kriterijai, kuriuos turi atitikti šalis, norinti įvesti Europos Sąjungos bendrąją valiutą ir dalyvauti euro zonoje.
Kokiose ne euro zonos šalyse mokėjimams naudojamas euras?
Europoje teisė leisti į apyvartą eurų monetas su savo nacionalinėmis pusėmis turi ir Monakas, Vatikanas bei San Marinas, tačiau šios valstybės neturi teisės išleisti eurų banknotų. Euras taip pat yra ir Andoros piniginis vienetas. Kaip mokėjimo priemonė, Europos Sąjungos bendroji valiuta naudojama Balkanuose - Juodkalnijoje ir Kosove.
Lietuvoje mokėjimams grynaisiais ir negrynaisiais pinigais leidžiama naudoti eurą, jeigu taip susitaria sandorio dalyviai.
Kokia numatoma euro įvedimo data Lietuvoje ir kas priims sprendimą dėl euro įvedimo datos?
Lietuvoje eurą numatoma įvesti 2007 m. sausio 1 d. Sprendimą dėl euro įvedimo mūsų šalyje datos priims Europos Sąjungos Ekonomikos ir finansų ministrų taryba (Ecofinas), pasikonsultavusi su Europos Parlamentu ir aptarusi Europos vadovų tarybos susitikime, ar mūsų valstybė atitinka Mastrichto sutarties kriterijus.
Ar gali Lietuva neįvesti euro?
Negali. Stodama į Europos Sąjungą, mūsų valstybė įsipareigojo įvesti Europos Sąjungos bendrąją valiutą - eurą.
Kokią naudą turės Lietuva, įvedusi eurą?
Lietuvos dalyvavimas Europos Sąjungos bendrosios valiutos euro zonoje padės mūsų valstybei plėsti prekybos ir finansinius ryšius su kitomis euro zonos šalimis, o tai skatins Lietuvos gyventojų pajamų didėjimą ir užimtumą.
Įvedę eurą neturėsime pinigų keitimo išlaidų - tai nauda keliaujantiems žmonėms ir su Europos valstybėmis prekiaujančioms įmonėms.
Lietuvos dalyvavimas Europos Sąjungos bendrojoje rinkoje ir euro naudojimas užtikrins kainų stabilumą (mažą infliaciją), o tai naudinga visuomenei, nes sumažins vartotojų perkamosios galios svyravimus, sudarys geresnes planavimo galimybes įmonėms.
Euras skatina didesnę konkurenciją Europos Sąjungos bendrojoje rinkoje, o tai taip pat naudinga vartotojams - jie galės pigiau įsigyti įvairių prekių ir paslaugų.
Dalyvavimas euro zonoje sudarys sąlygas mūsų gyventojams ir įmonėms skolintis mokant nedideles palūkanas, tai leis daugiau vartoti ir investuoti.
Besirengianti įvesti eurą ar jį naudojanti valstybė privalo laikytis Europos Sąjungoje nustatytos finansinės drausmės. Tai padeda užkirsti kelią valstybės skolos didinimui, kitoms didelėms ekonominės politikos klaidoms, o tai taip pat naudinga vartotojams.
Kokiu kursu litai bus keičiami į eurus ir kas jį nustatys?
Neatšaukiamai fiksuotą euro ir lito perskaičiavimo kursą nustatys Europos Sąjungos Ekonomikos ir finansų ministrų taryba (Ecofinas). Tikimasi, kad kursas bus paskelbtas maždaug prieš pusę metų iki euro įvedimo.
Lietuvos banko ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės nuomone, nėra objektyvių veiksnių eurą įvesti kitokiu, negu nustatytas dabartinis oficialus lito ir euro kuras, t. y. 3,4528 lito už 1 eurą.
Ar euro įvedimas nepaskatins kainų kilimo Lietuvoje?
Nėra pagrįstų priežasčių, dėl kurių, įvedus eurą, būtų galima tikėtis visuotinio kainų kilimo. Vienos valiutos pakeitimas kita iš esmės nesukuria prielaidų kainų šuoliui. Kainos eurais bus perskaičiuojamos vadovaujantis griežtomis apvalinimo taisyklėmis.
Kokių priemonių numatoma imtis, kad verslininkai nekeltų kainų euro įvedimo metu?
Kad būtų apsaugotos vartotojų teisės, Konkurencijos taryba ir kitos valstybės institucijos atidžiai stebės, kaip perskaičiuojamos kainos euro įvedimo laikotarpiu ir kaip jos keisis. Vartotojų teisių apsaugos tikslais bus renkama informacija apie kainas, jų perskaičiavimą, nedelsiant viešai informuojama apie pažeidimus, nagrinėjami žmonių pranešimai ir teikiama informacija euro įvedimo klausimais.
Šiuo laikotarpiu bus labai svarbus visų suinteresuotų valstybės institucijų, vartotojų teises saugančių organizacijų ir žiniasklaidos aktyvumas.
Kiek laiko bus privaloma nurodyti kainas litais ir eurais?
Numatoma, jog teisės aktai ir įpareigos asmenis, parduodančius prekes (teikiančius paslaugas), nurodyti prekių (paslaugų) kainas litais ir eurais ne vėliau kaip 60 kalendorinių dienų iki euro įvedimo dienos ir 60 kalendorinių dienų po euro įvedimo dienos.
Kiek laiko, įvedus Lietuvoje eurą, dar bus galima mokėti litais?
Numatoma, kad įvedus eurą dar 15 dienų bus galima mokėti už prekes bei paslaugas ir litais. Siektina, kad šiuo dviejų valiutų apyvartos laikotarpiu pardavėjai grąžą klientams atiduotų tik eurais. Numatoma, kad nuo 2007 m. sausio 16 d. euras taps vienintele teisėta mokėjimo priemone Lietuvoje.
Kiek laiko litus bus galima išsikeisit į eurus ir ar reikės už tai mokėti?
Lietuvos bankas litus į eurus keis nemokamai, neribodamas sumos ir neribotą laiką. Numatoma, kad komerciniai bankai litus į eurus keis nemokamai 60 dienų nuo euro įvedimo dienos. Pasibaigus šiam laikotarpiui, už litų banknotų ir monetų keitimą į eurus komerciniai bankai galės imti pačių bankų nustatytą užmokestį.
Ar komerciniai bankai, keisdami klientų sąskaitose esančius pinigus į eurus, ims iš jų užmokestį įvedus eurą?
Visi klientų pinigai, esantys bankų sąskaitose litais, į eurus bus perskaičiuoti nemokamai.
Kas atsitiks su paskolomis litais įvedus eurą?
Nuo euro įvedimo dienos visos paskolos litais bus nemokamai perskaičiuotos į eurus pagal neatšaukiamai fiksuotą lito ir euro perskaičiavimo kursą, kurį nustatys Europos Sąjungos Ekonomikos ir finansų ministrų taryba (Ecofinas). Sutartyse fiksuotų sutarties šalių įsipareigojimų nebus galima vienašališkai keisti arba atšaukti vien dėl to, kad įvestas euras.
Ar įvedant eurą nepasikeis fizinių asmenų indėlių banke vertė, ar nereikia iš anksto indėlių litais pakeisit eurais?
Indėliai litais komercinių bankų sąskaitose bus nemokamai perskaičiuoti į eurus pagal neatšaukiamai fiksuotą lito ir euro perskaičiavimo kursą, kurį nustatys Europos Sąjungos Ekonomikos ir finansų ministrų taryba (Ecofinas). Įvedant eurą, indėlių vertė nepasikeis.
Ar nenukentės žmonės perskaičiuojant darbo užmokestį ir kitas išmokas (pensijas, pašalpas ir kt.) litais į eurus?
Darbdaviai darbo užmokestį iš litų į eurus privalės perskaičiuoti vadovaudamiesi griežtomis apvalinimo taisyklėmis. Numatoma, kad iš litų į eurus perskaičiuojant išmokų dydžius, kurie taikomi skaičiuojant darbo užmokestį, pensijas ir kitas išmokas (minimalusis valandinis atlygis, minimalioji mėnesinė alga, bazinė mėnesio alga, bazinis valandinis atlygis, bazinė pensija ir kt.), turės būti apvalinama gavėjo naudai.