Lietuvą ir vėl krečia KGB šmėklos: prisimintas buvusio kadrinio KGB karininko Vladimiro Alganovo vizitas Lietuvoje, sužinojome, kad aukšti pareigūnai buvo rezerviniai KGB karininkai. Be jokios abejonės, reikalingas pareigūnų įvertinimas, taip pat reikia sutikti su konservatorių siūlymu išviešinti KGB archyvus, kad tokių skandalų būtų kuo mažiau. Tačiau verta paklausti, kokie interesai ir kokia kova slepiasi už šių skandalų?
Pirmiausia pažymėkime, kad kirsta Seimo pirmininko Artūro Paulausko aplinkos asmenimis - Antanui Valioniui ir Arvydui Pociui.
Galima manyti, kad tai smulkus koalicijos partnerių kerštas. Juk politikai ir žurnalistai užkulisiuose kalbėjo, kad informacija apie Seimo vicepirmininko Alfonso Pekeliūno nelabai aiškią praeitį ir jo santykius su KGB nutekėjo ne iš konservatorių, o būtent iš A. Paulausko aplinkos. Tačiau tokia versija menkai įtikinama - vien tik iš keršto, nors ir saldaus - veikiama retai. Reikia aiškesnio intereso.
O toksai interesas yra energetika.
Prieš rinkimus A. Paulauskas teigė, kad būsimoji valdžia neturės dėl ko pyktis, nes svarbiausi objektai jau privatizuoti. Tačiau energetikos sektorius - kas ir kaip gamins ar importuos energiją, reikalingą Lietuvai - šiuo metu yra kovos laukas. Ir, regis, energetika bus valdančiąją koaliciją pjudantis klausimas.
Pirmiausia Viktoras Uspaskichas susikrovė savo turtą tarpininkaudamas parduodant iš “Gazprom” dujas. Tikrai naivu būtų tikėtis, kad šis politikas ir kai kurie jo bendražygiai neturi jokių interesų energetikos sektoriuje.
Juk ne kas kitas, o V. Uspaskichas pareiškė, kad “Mažeikių naftos” akcijas reikia išpirkti iš bankrutuojančios “Jukos”. Tačiau kam valstybei reikalinga “Mažeikių nafta”? Ar ne tam, kad paskui vėl būtų galima ją parduoti? Tik šiuo metu viskam režisuos jau nebe konservatoriai, o dabartinė valdančioji koalicija.
O kur dar Ignalinos atominės elektrinės reikalai? Jau iškilo diskusijos apie naujų reaktorių statymą. O tai - didžiuliai pinigai ir didžiulis uždarbis. Kas vadovaus šiam žaidimui?
Be to, laukia elektros tilto, sujungiančio Lietuvą su Lenkija, statyba. O kur dar perteklinės energijos pardavimas Rusijai ir Baltarusijai?
Štai čia ir susipina painus interesų kamuolys, kurį atnarplioti galėtų nebent tik specialiosios tarnybos.
Tačiau A. Pociui, Valstybės saugumo departamento vadovui, jau mestas šešėlis. Bet koks naujų investuotojų atėjimas priklausys nuo VSD pažymų. Tad gal šis skandaliukas ir kilo todėl, kad VSD šefas būtų sukalbamesnis? Arba pakeistas nauju.
Prisiminkime, skandalas dėl buvusio KGB karininko V. Alganovo vizito irgi susijęs su energetika - jis su kai kuriais energetikais susitiko, kažką tarėsi, kažko norėjo. Tad gal ir dabartiniai viešumon iškilę faktai yra atsakomasis smūgis?
Juk energetikos reikalai labai daug priklauso nuo Seimo pirmininko - kada ir kokie įstatymai bus priimti. Juk nuo jų vienai ar kitai finansinei grupuotei gali priklausyti milijoniniai pelnai ar nuostoliai. Tad sunku būtų patikėti, kad A. Paulauskas nevaidintų kokio nors rimtesnio vaidmens energetikos reikaluose. O gal kaip tik jis vaidina per didelį - todėl ir iškilo viešumon tokia informacija apie jo aplinkos žmones. Tačiau kol kas tai tik spėlionės.
Šiame žaidime sunku nustatyti tikruosius žaidėjus ir statistus. Gal net niekada plačiajai visuomenei jie ir nebus žinomi. Juk kur sukasi dideli pinigai, tikrieji žaidėjai labai retai išeina į dienos šviesą.
Tačiau vieną dalyką galime pasakyti tikrai. Kova dėl energetikos sektoriaus pasidalijimo ir perdalijimo dar tik prasideda. Kovoti yra dėl ko - šiame versle sukasi šimtai milijonų. Tad panašių skandalų išgirsime dar ne vieną.