• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Viltis išgyventi

Lietuva, kaip Europos Sąjungos valstybė, turi siekti, kad donorų kraujas būtų saugus. Taip pat norima pasiekti, kad kaip ir kitose išsivysčiusiose šalyse, donorystė būtų neatlygintina. Žmonės turi suprasti, kad yra tos pačios visuomenės nariai ir turi padėti vienas kitam. Juk paaukotas kraujas - tai viltis kam nors išgyventi. Iš vienkartinės kraujo dozės pagaminti preparatai gali padėti išgelbėti kelių ligonių gyvybes.

REKLAMA
REKLAMA

Kas gali būti kraujo donoru?

Kiekvienas pilietis nuo 18 iki 65 metų, jeigu jis yra sveikas, gali būti kraujo donoru. Jo svoris negali būti mažesnis nei 50 kilogramų.

REKLAMA

Imama 450 ml kraujo. Tai fiziologinė dozė, nesukelianti sveikatos sutrikimų. Sergantieji cukriniu diabetu, širdies ir kraujagyslių ligomis, turintieji aukštą kraujospūdį, sergantieji sisteminėmis ligomis, taip pat persirgusieji hepatitu B negali būti donorais.

Kaip donoras turi pasiruošti?

Prieš duodant kraujo, reikėtų vengti aštrių, riebių maisto produktų. Būtina vartoti daug skysčių: dvi tris dienas prieš duodant kraujo reikia išgerti iki 3 litrų skysčių per dieną. Geriausiai tinka vanduo arba negazuoti gaivieji gėrimai. Nepiktnaudžiauti kava. 10-12 valandų reikėtų nerūkyti. Ar jūsų sveikata tinkama donorystei, nustatys donorų atranką atliekantis gydytojas, prieš tai peržiūrėjęs jūsų užpildyta anketą ir su jumis pabendravęs.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip vyksta procedūra?

Procedūros trukmė - 6-15 minučių. Po jos dūrio vietoje uždedamas sterilus tvarstis, kurį nuimti galima praėjus dviem valandoms. Tvarsčio negalima drėkinti. Kraujas imamas į sterilius vienkartinius plastikinius maišelius, instrumentai ir darbo priemonės yra vienkartiniai ir sterilūs. Donoras pagal pageidavimą paguldomas arba pasodinamas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar gali būti šalutinių reakcijų?

Labai retai (bijant, jaudinantis, nepailsėjus, nepapusryčiavus, mažai išgėrus skysčių) gali būti silpna, svaigti galva, išpilti šaltas prakaitas, pykinti. Tai trumpalaikiai ir nepavojingi reiškiniai. Per anksti nuėmus tvarstį, gali susidaryti kraujosruva.

REKLAMA

Ką dar turėtų žinoti donoras?

Davus kraujo neatlygintinai 20 kartų suteikiamas Donorystės žymūno vardas. Davus kraujo neatlygintinai 30 kartų - Nusipelniusio donoro vardas. Davus kraujo neatlygintinai 40 kartų - Garbės donoro vardas. Garbės donorai turi teisę gauti Lietuvos Respublikos valstybinę pensiją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų