Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas mano, kad Vilniaus dešimtuko šalių grupė turėtų egzistuoti, kol NATO narėmis taps visos grupės narės. "Mes manome, kad dešimtukas turėtų užbaigti darbą, dėl kurio ir buvo sukurtas. Reikia pasistengti, kad ir Kroatija, Albanija bei Makedonija būtų kuo greičiau pakviestos į Aljansą", - antradienį (05.20) Seime surengtoje spaudos konferencijoje sakė A. Paulauskas.
Vilniaus dešimtukas vienija dešimt narystės NATO siekiančių valstybių, iš kurių septynios - Lietuva, Latvija, Estija, Slovėnija, Slovakija, Rumunija ir Bulgarija - pernai lapkritį gavo kvietimą tapti Aljanso narėmis. Dar trys valstybės - Kroatija, Makedonija ir Albanija - toliau liko kandidatėmis į NATO.
Trečiadienį istorinėje Lietuvos sostinėje Trakuose įvyks Vilniaus dešimtuko šalių parlamentų pirmininkų susitikimas, kuriame ketinama paraginti NATO tęsti atvirų durų politiką.
Susitikimo dalyviai, pasak A. Paulausko, taip pat ketina aptarti, kaip perduoti stojimo į NATO patirtį kitoms to siekiančioms buvusioms sovietų bloko šalims, aptars transatlantinius ryšius.
BNS žiniomis, susitikimo deklaracijos projekte ketinama pabrėžti JAV ir Europos ryšių svarbą užtikrinant Europos saugumą.
Susitikime Trakuose taip pat ketina dalyvauti Gruzijos parlamento pirmininkė. Gruzijos prezidentas yra pareiškęs, kad jo šalis taip pat sieks narystės NATO.
"Mes pakankamai gerai suprantame ir remiame Gruzijos siekį", - pažymėjo A. Paulauskas.
Trakuose vyksiančiame Vilniaus dešimtuko grupės susitikime sveikinimo kalbą sakys prezidentas Rolandas Paksas, NATO Parlamentinės Asamblėjos viceprezidentas Italijos senatorius Mario Palombo.
Spaudos konferencijoje Seime dalyvavęs NATO reikalų komisijos pirmininkas Vaclovas Stankevičius sakė manąs, kad turėtų būti pratęstas iki 2004 metų galiojantis politinių partijų susitarimas skirti krašto apsaugai per metus ne mažiau kaip 2 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP).
"Aš esu už tai, kad būtų išlaikytas 2 proc. BVP lygis. Mes deklaruojame, kad skiriame 2 proc. BVP, tačiau praktiškai šios sumos nepasiekėme", - pažymėjo parlamentaras, kalbėdamas apie tai, jog iš krašto apsaugos biudžeto yra finansuojamos ir kitos sritys.
2000 metų gegužės 19 dieną Vilniuje devynių NATO valstybių kandidačių užsienio reikalų ministrai pasirašė Vilniaus pareiškimą, kuriuo buvo įtvirtintas politinis ir praktinis bendradarbiavimas tarp narystės NATO siekiančių valstybių.
Vilniaus pareiškimu NATO kandidatės patvirtino savo įsipareigojimą kurti vieningą ir laisvą Europą, pasiryžimą imtis praktinių ir politinių žingsnių toliau gerinant pasirengimą narystei Aljanse.
Pareiškimą pasirašiusios valstybės pradėtos vadinti V9 grupe, o jų bendradarbiavimas - "Vilniaus procesu".
2001 metų gegužę Bratislavoje įvykusios V9 premjerų konferencijos metu prie grupės prisijungė Kroatija ir Vilniaus grupė tapo Vilniaus dešimtuku.
BNS