Remigijus RAINYS
Azartiškiausi šalies televizijos žiūrovai jau nesistebi, kai gauna nemažas sąskaitas už mobiliaisiais telefonais išsiųstas žinutes ar skambučius palaikant įvairiausių realybės šou dalyvius. Palaikyti naujai "kepamas" žvaigždes ar užjausti neva skriaudžiamus nevykėlius jau tapo daugelio garbės reikalu. Pinigėliai iš televizijos žiūrovų viliojami ir siūlant atsakinėti į žinių laidų dienos klausimus ar balsuoti laidų metu. Todėl malonia išimtimi turėjo tapti per televiziją pradėta rodyti viktorina "Duodam", kurioje siūloma atsakinėti į vaikiškus klausimus ir laimėti piniginius prizus nuo 150 litų.
Juo labiau, kad televiktorinos rengėjai intrigavo, kad tiesiogiai iš Londono transliuojamą laidą ves tokios pripažintos gražuolės, kaip kad kelių tarptautinių grožio konkursų nugalėtoja Estela Mažonaitė. Tačiau plačiai išreklamuota gražuolė po mėnesio iš eterio dingo. Paaiškėjo, kad baigėsi mėnesį trukusios jos atostogos, ir mergina sugrįžo į savo tiesioginį darbą. Darbas viktorinoje Estelai tebuvo "žurnalistikos pratybos", o dabar ji tebevadovauja Tėvynės sąjungos viešųjų ryšių tarnybai. Neilgam E. Mažonaitę pakeitė ir buvusi "Sekmadienio loto" vedėja aktorė Lina Budzeikaitė, televizijos žiūrovams pažįstama iš serialų "Giminės" ir "Litovskij tranzit". Pasikeitus kontrakto sąlygoms, vietoj šios vedėjos interaktyvų žaidimą veda Parodijų teatro aktorė Indrė Nemčiauskaitė drauge su žurnalistiką studijuojančia kolege Aiste Griškaite.
Tačiau dievai nematė tos gražuolių kaitos ir netesėtų pažadų, svarbu, kad viktorinos dalyviai sąžiningai dalytų pažadėtus prizus. Didžiausia paskata teleaistruoliams griebti mobiliuosius telefonus ir skambinti į laidą turėjo tapti ne merginų grožis, o jų pateikiamos neįtikėtinai lengvos užduotys: atspėti žodį, kuo raidės sumaišytos, atrasti skirtumą paveikslėliuose ar suskaičiuoti juose pavaizduotus trikampius. Tokie klausimai buvo lengvai įveikiami ne tik žaidimuose "Šeši nuliai - milijonas" ar "Kaip tapti milijonieriumi" užsigrūdinusiems "proto bokštams", bet ir pradinių klasių moksleiviams. Todėl atrodė, jog paskambinus trumpuoju numeriu kone kiekvienas gali savo kišenę papildyti bent jau pradiniu 150 litų prizu. Teisingai atsakiusiam žmogui siūloma rinktis vieną iš trijų vokų ir laimėti Didįjį prizą. Televiktorinos rengėjai dar labiau skatina dalyvių azartą, teigdami, kad viena telšiškė, atspėjusi voke esantį skaičių nuo 1 iki 200, dar praėjusių metų spalio mėnesį laimėjo 50 000 litų, o neseniai laimingajam Jonui atiteko 20 000 litų.
Tačiau prisiskambinti į studija nėra paprasta, nes tokiuose žaidimuose kompiuteris geriausiu atveju registruoja 1 iš dvidešimties skambučių. Todėl surinkus trumpąjį numerį skambintojui dažniausiai pranešama, kad skambučio kaina - du litai, tačiau jis į žaidimą studijoje nepateko. Atsakymą į "blondiniškus"klausimus žinantis pilietis vėl ir vėl spaudo telefono mygtukus, neatkreipdamas dėmesio, kad kaskart moka padidinto tarifo mokestį už sujungimą. Kartais net nemalonu stebėti, kaip akivaizdžiai neturinčios ką pasakyti laidos vedėjos nėmaž nesivaržydamos "tempia gumą", bandydamos sudaryti įspūdį, kad vis dar nesulaukė teisingo atsakymo, taip tuštindamos naivuolių kišenes.
Televiktoriną "Duodam" Lietuvoje organizuoja Londone įsikūrusi interaktyvių žaidimų prodiuserių kompanija "Telecoms TV". Su ja bendradarbiaujančių šalies televizijų vadovai tikina, kad visi su laidos rengimu susiję klausimai sprendžiami prie ūkanotosios Temzės krantų, o kompanija "Telecoms TV" savo įgalioto atstovo Lietuvoje neturi. Mūsų televizijos gauna jau paruoštą produktą ir negali daryti jokios įtakos su viktorinos rengimu susijusiems klausimams. Džiaugiamasi, kad ši televizijos viktorina užpildys iki šiol tuščią tokių žaidimų nišą Lietuvoje. Užpildyt tai užpildys... Bet ar atvirai pasipinigauti siekiantys viktorinos rengėjai tikrai tesiūlo azartiškiems lietuvaičiams pramogauti neiškėlus kojos iš namų su mobiliuoju telefonu rankose ar prie kompiuterio monitoriaus? Ne viena valdžios institucija jau yra gavusi skundų bei prašymų ištirti televiktorinos "Duodam" teisėtumą. Valstybinė lošimų priežiūros tarnyba sulaukė ne tik susirūpinusių televizijos žiūrovų skambučių, bet ir rašto iš Televizijos ir radijo komisijos, ar legaliai veikia šios laidos kūrėjai. Pradėtas tyrimas, nes žaidimas, organizuotas kaip loterija, iš dalies atitinka Loterijų įstatyme numatytus loterijos požymius, o "Telecoms TV" rengti loterijoms licenzijos neturi. Klausimas, kodėl vos už 1 - 2 sekundes tetrunkantį skambutį pinigai išskaičiuojami iš skambintojų sąskaitos, kyla ir Didžiosios Britanijos televizijos žiūrovams. Savo interneto svetainėje kompanija atsako, kad tarnyba skambučius padidinto tarifo mokesčiais apmokestina nepriklausomai nuo skambučio trukmės. Mokama už dalyvavimą konkurse, o ne už prakalbėtą laiką. Visas nepavykusio skambučio pranešimas trunka apie 30 sekundžių, tačiau skambintojai neišklauso viso žinutės teksto. Žmonės skuba nutraukti pokalbį, kad galėtų skambinti vėl. Ryšių reguliavimo tarnyba patvirtino, kad mokestis gali būti skaičiuojamas tuo atveju, kai įvyksta sujungimas, tad jūs mokate, kai įrašas "atsako", kad į žaidimą nepatekote.
Vaikų teisių apsaugos specialistai tiria, kokią įtaką tokio pobūdžio viktorinos daro vaikams ir paaugliams. Kaip jau minėjome, į daugelį šio žaidimo klausimų jie gali nesunkiai atsakyti, todėl kyla didesnė pagunda lengvai užsidirbti pinigų. Juo labiau, kad žaidimas transliuojamas tuo metu, kai daugelio nepilnamečių tėvai dar tebebūna darbe ir jų atžalos be kliūčių švaisto savo gimdytojų pinigėlius. Tiesa, žaidimo rengėjai save prisidengia figos lapeliu: bėgančia eilute praneša, jog prašo neskambinti jaunesnių nei 16 metų asmenų ir būtinai gauti sąskaitų mokėtojo sutikimą. Tačiau realiai patikrinti, kiek metų turi skambinantysis, - neįmanoma. Apsaugoti savo pinigines suaugusieji galės tik nuo kovo pirmosios, įsigaliojus naujoms įstatymo pataisoms. Jos numato, kad paskambinusiam telefono ryšio numeriu, kuriuo teikiama padidinto tarifo paslauga, prieš imant pinigus turi būti pranešama apie paslaugos tarifus. Paslaugų tiekėjas privalės užtikrinti, kad, teikiant tokias paslaugas, būtų sudaryta galimybė vartotojams nemokamai blokuoti savo ryšių linijas.
"Telecoms TV" trumpojo telefono numerio paslaugas teikiančios UAB "Mediafonas" vadovai pripažino, kad jiems kilo abejonių dėl laidos "Duodam". Išsiaiškinus padėtį, bus sprendžiamas klausimas dėl tolesnio bendradarbiavimo su Didžiosios Britanijos kompanija. Britai užsidirbs pinigų ir pasitrauks, o trumpieji telefono numeriai Lietuvoje gali prarasti autoritetą. Nors "Mediafono" vadovai abejoja ir Ryšių reguliavimo tarnybos nustatytų naujųjų taisyklių efektyvumu, nes operatoriai teigia, kad iki kovo pirmosios fiziškai nesugebės įdiegti naujų technologijų. Kur kas būtų efektyviau paslaugas apibrėžti ne pagal turinį, o pagal rūšį. Tuomet viktorina "Duodam" turėtų naudotis 900-ąja linija, skirta suaugusiems.