Vidaus reikalų ministerija (VRM) teigia ieškanti būdų, kaip buvusiems pareigūnams bei kariams realiai padėti integruotis į civilinę visuomenę ir savo įgūdžius panaudoti kitoje veikloje.
Ministerija parengė Pareigūnų ir karių, išeinančių į pensiją, socialinio prisitaikymo, medicininės reabilitacijos bei profesinio orientavimo į kitas veiklos sritis sistemos sukūrimo programą. Jos esmė - vietoj 200 litų priedo prie pensijų buvusiems pareigūnams teikti socialinės integracijos bei reabilitacijos paslaugas.
Pasak Vidaus reikalų ministerijos sekretoriaus Stanislovo Liutkevičiaus, iki šių metų rugsėjo 1-osios bus paruoštas ir Programos įgyvendinimo priemonių planas.
S. Liutkevičiaus teigimu, kiekvienais metais į pensiją išeina ar išleidžiama į atsargą apie 1 000 pareigūnų ir karių, kurių amžius nuo 40 iki 55 metų. Šie darbingo amžiaus žmonės pasigenda veiklos, nes daugeliui iš jų sunku savarankiškai pritaikyti turimą patirtį kitose srityse.
Be to, pareigūnų ir karių tarnyba susijusi su nuolatine įtampa, greitu darbo tempu ir rizika. Šiems žmonėms išėjus į pensiją ar atsargą, gyvenimo tempas sulėtėja, jie nevalingai pasijunta visuomenei nereikalingi. Atsirandančios psichologinės problemos atneša liūdnus padarinius - 1998 - 2002 metais nusižudė 46 vidaus tarnybos sistemos pareigūnai. Statistika rodo, kad buvusių pareigūnų ir karių, iš nevilties pasirenkančiųjų nebūtį, skaičius pastaraisiais metais nemažėja.
Kaip pastebi S. Liutkevičius, daugelyje užsienio valstybių sėkmingai veikia į pensiją išėjusiems ar į atsargą išleistiems pareigūnams ir kariams sukurtos reabilitacinės bei integracinės sistemos. Ministerijos parengta programa būtų pirmas realios pagalbos žingsnis.
Kol kas Lietuvoje į pensiją išėjusiems ar į atsargą išleistiems pareigūnams bei kariams pagalba teikiama pinigais. Minėtieji pareigūnai ir kariai kas mėnesį gauna maždaug 200 litų priedą prie pensijos. Valstybė kasmet šiam tikslui išleidžia apie 8 milijonus litų.
Tačiau, anot Vidaus reikalų ministerijos atstovų, žmonės jiems skirtas papildomas lėšas prie pensijos anaiptol ne visada panaudoja tobulinimuisi, persikvalifikavimui, efektyvesniam integravimui į visuomenę.
Vidaus reikalų, Specialiųjų tyrimų tarnybos, Valstybės saugumo, krašto apsaugos, prokuratūros, Kalėjimų departamento, jam pavaldžių įstaigų bei valstybės įmonių pareigūnų ir karių valstybinių pensijų įstatymo nuostatą, numatančią minėtųjų įstaigų pareigūnams ir kariams mokėti priedus prie pensijų, Seimas pratęsė tik iki 2005 metų gruodžio 31 dienos. Anot S. Liutkevičiaus, teko ieškoti priemonių, kuo pakeisti iki šiol skiriamą finansinę paramą pareigūnams ir kariams, kurie išeis į pensiją ar bus išleisti į atsargą pasibaigus minėtojo įstatymo straipsnio galiojimo terminui.
Beje, tiems pareigūnams ir kariams, kurie išeis į pensiją ar bus išleisti į atsargą iki 2006 metų sausio 1 dienos, ir toliau bus mokami priedai prie pensijos. Programoje numatytos priemonės bus taikomos tik tiems, kurie išeis į pensiją ar bus išleisti į atsargą nuo kitų metų sausio 1 dienos.
Programoje numatyta, kad kiekvienas pareigūnas ar karys, jeigu jo tarnyba nustatyta tvarka nebus pratęsta, prieš 6 mėnesius iki išėjimo į pensiją ar išleidimo į atsargą datos turi būti informuojamas apie numatomą jo išėjimą bei galimybę dalyvauti programoje. Pareigūnui ar kariui, pareiškusiam norą joje dalyvauti, būtų pasiūlomos Krašto apsaugos ministerijos ar VRM sveikatos priežiūros įstaigų paslaugos (konsultacija, psichologo paslaugos, reabilitacija), taip pat jis būtų nukreipiamas pas Lietuvos darbo rinkos mokymo tarnybos ir Lietuvos darbo biržos specialistus, kurie padėtų persikvalifikuoti ir įsidarbinti. Visas šias programoje numatytas paslaugas pareigūnai ir kariai gaus nemokamai.
Pasak S. Liutkevičiaus, tikimasi, kad papildomos socialinės garantijos pasibaigus tarnybai pagerins psichologinį klimatą kariuomenėje, policijoje, kitose programoje dalyvaujančiose institucijose.