• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vienišoms motinoms teks prisiminti gimusių vaikų tėvus

Virginija GRIGALIŪNIENĖ

Šveicarijoje (Jonavos r.), Dumsių seniūnijai priklausančiame valdiškame namelyje, gyvenanti čigonų tautybės Lietuvos pilietė Elena Beleckytė (27 m.) augina šešis vaikus. Vyriausiajai, Rūtai, dešimt metų, jauniausiajai Nonai eina trečias mėnuo. Visų Elenos vaikų gimimo liudijimuose tėvas nenurodytas - vietoj jo vardo ir pavardės padėtas brūkšnelis. Būtent dėl to Elena turi vienišos motinos statusą ir gauna iš valstybės didesnę socialinę pašalpą.

REKLAMA
REKLAMA

Nuo ateinančių metų sausio 1-osios, pradėjus galioti dar liepą Seimo priimtam Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos mažas pajamas gaunančioms šeimoms (vieniems gyvenantiems asmenims) įstatymui, vienišoms motinoms skiriama piniginė parama keisis. Tos moterys, kurios nenurodys bent vieno savo vaiko tėvo ir nesikreips į teismą dėl alimentų už to vaiko išlaikymą priteisimo, praras vienišoms motinoms skiriamą socialinę pašalpą. Pavyzdžiui, dabar Elena Beleckytė kas mėnesį gauna po 893 litus, o po Naujųjų metų, jei taip ir nesusitvarkys minėtų dokumentų, praras daugiau nei pusę šios sumos! Jai bus mokama tik 94 litų mėnesinė pašalpa už auginamą vaiką iki trejų metų (o tokio amžiaus vaikelių Elena turi tik vieną) ir beveik pustrečio šimto litų daugiavaikės šeimos pašalpa (auginančioms tris ir daugiau vaikų).

REKLAMA

- Žinau, girdėjau, kad reikės nustatyti visų vaikų tėvystę, - "Akistatos" žurnalistei patvirtino Elena Beleckytė. - Nieko nepadarysi - teks vykti į teismą ir viską susitvarkyti...

Pasirodo, Elena Beleckytė puikiai žino ir savo vyriausios dukters Rūtos tėvą, ir tą, kurio dėka pasaulį išvydo kiti penki Elenos vaikučiai. Tiesa, Elena užsiminė nelabai įsivaizduojanti, kur reikės ieškoti Rūtos tėčio, nežinia, girdi, ar jis dar esąs gyvas... O štai penkių kitų vaikų tėvas, irgi čigonas, Elenos namuose - dažnas svečias. Kitaip sakant, niekas negali garantuoti, kad dar palyginti jauna moteris nesusilauks septinto, aštunto ar dešimto vaikelio... Ne, girdi, jei jau žadama tokia griežta tvarka, pakaks ir šešeto burnų... Kuris, girdi, vyras norės prisiimti tokią atsakomybę - už alimentų vaikams išlaikyti nemokėjimą, susikaupus didesniam įsiskolinimui, stoti prieš teismą (alimentų nemokantiems tėvams gali būti keliama baudžiamoji byla) ar net tūpti į kalėjimą...

REKLAMA
REKLAMA

O gal Elenos vaikų tėvas be jokių priminimų ar paraginimų materialiai remiąs gausią šeimynėlę?

- Iš kur jis tų pinigų paims? - numojo ranka Elena Beleckytė. - Be to, gaunamos pašalpos man kol kas užtenka... Va jei sumažintų, būtų blogai...

Vienišų motinų - labai daug

Pasak Dumsių seniūnijos socialinio darbo organizatorės Laimos Jaščemskienės, iš 37 šiuo metu seniūnijoje gyvenančių ir socialinę pašalpą gaunančių šeimų net 21 moteris - vieniša motina, turinti vieną ar daugiau vaikų, kurių tėvas nenurodytas jokiuose dokumentuose. O ir kam tai daryti, jei iki šiol vienišoms motinoms valstybė skirdavo kur kas didesnę materialinę paramą!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Yra, girdi, ir tokių "vienišių", kurios keleri ar net keliolika metų gyvena su tuo pačiu sugyventiniu - krūvos vaikų tėvu, tačiau apsilankiusius socialinius darbuotojus karštai įtikinėja, kad tie vyrai - svetimi, atsitiktinai užsukę į svečius. Arba broliai, pusbroliai. Tai kas, kad šalia bėgiojantys vaikai - tam "prašalaičiui" lyg iš akies lupti... Kam nusistatinėti tėvystę, jei šeimai tai materialine prasme nenaudinga? Tačiau, kaip minėta, "vienišių" era eina į pabaigą - jei tokios moterys ir po Naujųjų metų pageidaus socialinės pašalpos, nori nenori turės skubiai susiieškoti gyvus prisiminimus palikusius sugulovus...

REKLAMA

Pasak socialinio darbo organizatorės, dabar jau pats laikas vienišoms motinoms kreiptis į teismą dėl jų vaikų tėvystės nustatymo, nes bent kiek uždelsus, laiku nepristačius dokumentų, socialinės pašalpos mokėjimas bus nutrauktas, o atbuline data - už pražiopsotą laiką - pinigai nebus išmokami.

REKLAMA

"Veronikų" laukia sunki dalia

Toms moterims, kurios tvirtai žino, kas esąs jų vaiko tėvas (ir jei pastarasis tai gera valia pripažįsta), didesnių keblumų kilti neturėtų. Daug blogesnėje padėtyje atsidurs tos moterys, kurios, kaip sakoma, lovos partnerius keisdavo kaip kojines, draugaudavo iškart su keliais ir pačios gerai nesuvokdamos, nuo kurio, periodiškai pajusdavo staiga ėmusį pūstis pilviuką...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kita vertus, anot socialinio darbo organizatorės Laimos Jaščemskienės, neabejotinai atsiras ir tokių vienišų motinų, kurios, nors ir tiksliai žino, nenorės viešai įvardinti savo vaiko tėvo, taigi ir praras teisę į valstybės paramą. Sakysime, vyriškis turi šeimą ir ničnieko apie jo paklydimus nenutuokiantiems žmonai ar vaikams tokia naujiena sukeltų didžiulį šoką. Tokia vieniša motina gyvena ir Šveicarijoje netoli Jonavos . Moteris tvarkinga, darbšti, labai rūpinasi vaikeliu. Šio vaiko tėvas yra sukūręs šeimą, gyvena kitame rajone. Vieniša mama yra garantuota, kad vaiko tėvas puikiai žino turįs nesantuokinį sūnų, tačiau jo nepripažįsta, nė litu nėra prisidėjęs prie sūnelio išlaikymo. Vienintelis kelias "veronikai" po Naujųjų metų neprarasti iki šiol mokėtos socialinės pašalpos - susirasti sūnaus tėvą ir kreiptis į teismą dėl tėvystės nustatymo, taigi ir alimentų prisiteisimo. Tačiau kažin ar moteris ryšis tokiam žingsniui... Girdi, vaiko tėvas gali įsižeisti, supykti... Bet juk visi puikiai suprantame, ką šiais laikais reiškia vienai motinai - be tėvo paramos - auginti vaiką. Tad jei kitą šeimą turintis vyriškis nenori viešumos ir dar nėra praradęs sąžinės jausmo, galima tyliai susitarti, kad alimentus mokėtų gera valia, be teismo įpareigojimų... Priešingu atveju gana greitai, kaip sakoma, visus taškus sudėliotų teismas.

REKLAMA

Vienišos motinos moka tik reikalauti

Be abejo, šiais laikais auginti būrį vaikų nėra lengva. Tvarkingos, apie ateitį galvojančios šeimos planuoja nėštumus, ilgai ir atsakingai svarsto, kiek atžalėlių pajėgs išauginti, išmokyti, išleisti į gyvenimą. Kaip bebūtų keista, valstybė tokioms šeimoms neskiria nė lito (nebent vieno tokios šeimos nario mėnesio pajamos būtų mažesnės už valstybės remiamą minimumą, kuris šiandien siekia vos 135 litus). O štai kone pamečiui į pasaulį vaikus paleidžiančios "gegutės" pakelta galva skuba į socialinės paramos skyrius ir neraudonuodamos reikalauja skirti nemokamą būstą, kuro, pašalpų, labdaros ir panašiai.

REKLAMA

Anot Kėdainių miesto seniūnijos socialinės darbuotojos Ritos Malakauskienės, dėl ilgus metus formuotos ydingos valstybės politikos vienišos motinos nejaučia nei gėdos, nei kitų nepatogumų. Priešingai, jos įsivaizduoja esančios didvyrės, kuriomis kiti privalo rūpintis, visokeriopai remti, padėti. Jos esą puikiai žino sau palankius įstatymus, tačiau ne tuos, kurie įpareigoja visus pagimdytus vaikus dorai auginti, pavyzdingai prižiūrėti. Ką ir kalbėti apie tinkamą vaiko auklėjimą, jei jis auga nepilnoje šeimoje, jei net motina negali pasakyti, kas esąs vaiko tėvas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ritos Malakauskienės paskaičiavimu, maždaug septynis iš dešimties Kėdainiuose gyvenančių vaikų augina vieniša mama, kuri dėl tokio savo statuso gauna didesnę valstybės paramą. Žinoma, dalis tokių moterų verčiasi labai sunkiai, nesulaukdamos iš vaikų tėvų nė lito. Tačiau, socialinės darbuotojos teigimu, nemažai yra ir tokių "vienišių", kurios gyvena gan pasiturinčiai, važinėja naujais automobiliais, vaikšto laikydamosi naujausių madų ir be jokio sąžinės graužimo naudojasi vienišoms motinoms teikiamomis privilegijomis.

REKLAMA

Numatytos išimtys

Kaip "Akistatą" informavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Paramos šeimai skyriaus vedėjo pavaduotoja Aušra Gratulevičienė, šeimoms išmokamoms socialinėms pašalpoms iš valstybės biudžeto kasmet skiriama maždaug po 90 milijonų litų. Nemaža šių pinigų dalis atitenka vienišoms motinoms. Tai, jog įstatymu buvo įtvirtinta nuostata nuo 2004 metų sausio 1 dienos socialines išmokas skirti tik toms vienišoms motinoms, kurios nusistatys vaiko tėvystę, jokiu būdu nereiškia, kad valstybė siekia taupyti sunkiai besiverčiančių, nepilnų šeimų sąskaita. Niekam esą ne paslaptis, jog gana daug vienišomis prisistatančių motinų iš tikrųjų puikiai žino savo vaikų tėvus, dauguma jų kartu gyvena, veda bendrą ūkį ir panašiai, tačiau vaiko tėvystės nenusistatę vien dėl to, kad vienišoms motinoms buvo mokamos didesnės socialinės pašalpos. Nuo Naujųjų metų ši tvarka bus sugriežtinta: iki sausio 1-osios nenusistačiusi tėvystės nors vienam iš visų auginamų vaikų, tokia motina praras teisę į socialinę pašalpą. Tokiu būdu, anot vedėjo pavaduotojos, tėvas bus įpareigotas savo vaikui teikti paramą, be to, bent iš dalies bus atstatyta socialinio teisingumo funkcija (nesąžiningos šeimos praras galimybę valstybę apgaudinėti).

O jei tėvystę nustatyti nebus jokių galimybių? Pavyzdžiui, mergina pasijuto nėščia po išžaginimo, būsimo kūdikio tėvas mirė, kai pora dar nebuvo susituokusi ir apie nėštumą nežinojo, jei spėjamas vaiko tėvas išvykęs gyventi į užsienį ir jo buvimo vieta nežinoma? Anot vedėjo pavaduotojos Aušros Gratulevičienės, tokiais ir panašiais atvejais bus taikomos išimtys. Tačiau tai esą nereiškia, kad pakaks vaiko motinos patikinimo, jog vaiko tėvas numiręs ar išvykęs nežinia kur - visa tai teisme reikės įrodyti, pagrįsti dokumentais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų