Vienas vaistas nuo Parkinsono ligos galbūt turi netikėtą šalutinį poveikį - sukelia pacientams nenugalimą norą žaisti azartinius žaidimus.
Tarp "Mirapex" vaistą gėrusių pacientų neįprastai daug žmonių prasilošė ir įlindo į skolas, nors taip neatsitiko vartojusiems kitus vaistus, pirmadienį paskelbė Fynikse esančio Muhammado Ali vardo Parkinsono ligos tyrimų centro darbuotojai.
Gydytojas Markas Stacy kartu su kolegomis metus laiko stebėjo per 1,8 tūkst. Parkinsono pacientų.
Iš 529 pacientų, vartojusių "Pfizer" padalinio "Pharmacia and Co." parduodamą vaistą "Mirapex" (pramipexole), aštuoniems išsivystė rimta priklausomybė azartiniams lošimams, paskelbė M. Stacy ir jo kolegos.
"Septyniems vyrams ir dviem moterims nustatytas stiprus ir į finansinius sunkumus įtraukti galintis potraukis lošimams, o du pacientai prasilošė daugiau kaip už 60 tūkst. dolerių, - jie rašo žurnale "Neurology" išspausdintame straipsnyje. - Jokia kita terapija ir joks kitas gydymo režimas nesukėlė liguisto ar perdėto potraukio lošimams simptomų".
Kaip tvirtina JAV mokslininkai, pavojus, kad Parkinsono liga sergantis pacientas labai susidomės azartiniais žaidimais, yra gana mažas, tačiau gydytojai vis tiek turėtų informuoti ligonius apie šį potencialų pavojų, pirmiausia tada, jei jie vartoja dideles dofamino agonisto dozes, o anksčiau kentėjo nuo depresijos ar nerimo priepuolių.
Dofamino agonistas "Mirapex" padidina smegenų ląstelių gebėjimą įsisavinti dopaminą.
Parkinsono liga susergama, kai miršta dopaminą gaminančios smegenų ląstelės. Dopaminas yra svarbi žmogaus judėjimą lemianti cheminė medžiaga. Kol kas nėra vaistų nuo Parkinsono ligos, nors kai kurie laikinai sušvelnina jos simptomus. Tiesa, vartojant ilgą laiką, vaistai sukelia stiprų šalutinį poveikį, kuris kartais yra žalingesnis už pačią ligą.
Tyrime dalyvavę pacientai anksčiau niekada nesidomėjo azartiniais lošimais. Pakeitus vaistus, jiems aistra lošimams dingo.
Mokslininkai neatskleidė, kaip vaistas sukelia liguistą domėjimąsi azartiniais lošimais.
Reuters-ELTA