Sigitas Stasaitis
Vyresnės kartos žmonės neduos sumeluoti - Sovietų Sąjungos valdžia nepaliaudama girdavosi pramonės ir mokslo pasiekimais . Tačiau daugiausiai sovietinės Lietuvos istorijoje - 1200 kartų! - padaugėjo alkoholikių. Tarpukariu vienam Lietuvos gyventojui tekdavo 1-2 litrai gryno statistinio alkoholio. Šiandien išgeriame 10-20 kartų daugiau.
Tad nieko nebestebina tokios nelaimės, kokia nutiko Drąsutei Stancevičienei iš Mažeikių rajono. Girta moteris net nepastebėjo išmetusi ir nuskandinusi savo vaiką. Už šį nusikaltimą moteris įpareigota 2 metus nebenusikalsti ir... 10 dienų atidirbti valstybei.
Motina praganė dukrą
Daug kalbų sulaukusi, bet nieko nenustebinusi tragedija įvyko užpernai rudenį. 2006-ųjų spalio 2-ąją į policiją paskambinusi Drąsutė Stancevičienė iš Gyvolių kaimo (Viekšnių seniūnija) prašė pagalbos - girdi, kažkas pagrobė jos 4 metukų dukrelę Viktoriją.
Atvykusiems policijos pareigūnams D. Stancevičienė papasakojo, jog pirmosios spalio dienos popietę kartu su dukra lankė pažįstamus, gyvenančius netoliese, Viekšnių miestelyje. Žinoma, koks svečiavimasis be alkoholio - šeimininkai pavaišino, atvykėlė neatsisakė. Į namus D. Stančevičienė susiruošė jau sutemus. Moteriai teko eiti porą kilometrų. Dukrą Drąsutė tikino nešusi ant rankų. D. Stancevičienei priėjus tiltą per Virvyčią, mergaitę teko padėti ant žemės, nes nešti per siaurą pėsčiųjų tiltą pavojinga. Štai tuo metu Viktorija atsilikusi ir paslaptingai dingusi be žinios.
Vaiką išmetė ir užknarkė
Skamba neįtikinamai, netiesa? Policininkai taip pat nepatikėjo, smulkiai domėjosi kiekvienu dukros netekusios moters žingsniu, kiekviena jos minute kelyje. Štai tada išaiškėjo: Drąsutė svečiuose ne šiaip pasivaišino, o prisirijo kaip kiaulė - kad net kojos nebeklausė. Vinguriuodama namo Drąsutė Viktoriją iš tikro galėjo nešti ant rankų. Tačiau žengusi ant tilto girtoji griuvo ir užknarkė.
Paryčiais nuo šalčio pabudusi D. Stancevičienė neprisiminė, kas nutikę prieš jai nudrimbant. Pamaniusi, kad dukra nubėgo namo arba ją priglaudė kaimynai, Drąsutė parpėdino namo. Išsiaiškinusi, kad Viktorijos niekas iš kaimynų nematė, verkdama paskambino į policiją.
Kur dingo keturmetė, sužinota antrą po nelaimės dieną. Ant kojų sukelti aplinkinių kaimų gyventojai, policija, kariškiai apžiūrėjo upės krantus ir maždaug už 100 metrų nuo tilto lavonėlį rado melduose. Abejonių nebeliko - motina žirgliojo tokia girta, kad griūdama vaiką išmetė į vandenį ir to nepajutusi užknarkė giliu girtu miegu. Plaukti nemokanti mažylė nuskendo, kūnelį nuplukdė srovė.
Už vaikžudystę - 10 darbadienių
"Nereikia stebėtis, girtųjų moterų padaryti nusikaltimai, sužalojimai, avarijos - dėsningas Lietuvos piliečių mentaliteto ir Vyriausybės politikos padarinys. Pastaraisiais metais vyrų girtavimas išaugo kelis kartus, moterų - dešimtis kartų. Negana to, pamatysit, tai vaiką pražudžiusiai girtuoklei nieko nebus - ji, kaip ir tūkstančiai kitų alkoholikių, ramiai laks sau toliau," - net neabejojo Šiaulių priklausomybės ligų centro vadovas gydytojas narkologas Elmantas Zevertas.
Narkologas pataikė kaip pirštu į akį. Neseniai D. Stancevičienė buvo nuteista kalėti lygtinai. Tiesa, vaiką pragėrusiai kaimietei skirta papildoma, žymiai "žiauresnė" bausmė - valstybės labui atidirbti 10 darbadienų. Drąsutė įsidarbino pas garsiąją žolininkę J. Balvočiūtę rinkti vaistažolių.
"Jokia paslaptis, kad D. Stancevičienė vienkiemyje su savo tokiu pat sugyventiniu toliau rengia išgertuves, - "Akistatai" pripažino Viekšnių seniūnijos darbuotojai.
Nustebino moterų žiaurumas
Gal D. Stančevičienės atvejis - išskirtinis? Deja, ne. Šiuo metu Lietuvoje kali apie 8000 vyrų ir beveik 200 moterų. Dauguma jų nusikaltimus padarė neblaivios.
Neseniai už tyčinį nužudymą dvidešimtmetė Rasa Nociunskytė Vilniaus apygardos teisme nuteista kalėti 12 metų, o metais jaunesnė jos draugė Jodita Skorupskaitė į moterų koloniją išsiųsta 13 metų. Abi užpernai prisigėrė ir, apgirtusiu protu nutarusios, kad 45 metų kaimynė Gražina vilioja vienos iš jiedviejų vaikiną, užspardė ją negyvai.
Šią šiurpią istoriją tyrę pareigūnai teigė, kad dar nebuvo susidūrę su tokiu moterų žiaurumu. Auka buvo mušama ir spardoma, jai buvo nurauti plaukai, bandyta nuplėšti ausis. Ant mirusiosios kūno ekspertai suskaičiavo net 162 smūgių pėdsakus. Vaikinas, dėl kurio įvyko mirtina drama, pareigūnams kalbėjo Gražinos net nepažinojęs. Jis tikino savo vėliau žudike virtusią draugę palikęs dėl to, jog ši girtuoklė.
Girtos moterys - neprognozuojamos
Štai du tipiški gėrusių moterų likimai. Klaipėdietė dažytoja Olga Mikulina pragėrė šeimą ir darbą. Atsikrausčiusi į Telšių rajono Gelžės kaimo lūšną, kur nereikia mokėti už centrinį šildymą, lakė toliau. Pagimdė tris vaikus, bet ilgai neaugino, Vaiko teisių apsaugos tarnybos darbuotojos vieną po kito visus atėmė. Nuo sugyventinio pagimdžiusi ketvirtą vaiką, girto įniršio metu kūdikį pasmaugė, o kaltę bandė suversti nepilnapročiui broliui. Tragediją tyrusiems pareigūnams kaimynai Olgai nerado gero žodžio, tik pasakojo, kaip Olga grasino užmušti savo 2 metukų sūnelį, kaip nuoga griuvinėjo prie parduotuvės. 27 metų moteriai nuosprendis - 12 metų už grotų.
Kitas "klasikinis" atvejis. 48 metų Šilutės rajono gyventoja Janina M. įjunko prisigerti kas savaitgalį. Sutuoktinis Vytautas taip pat toli gražu nebuvo blaivininkas. Eilinių išgertuvių metu sutuoktiniai eilinį kartą susikivirčijo. Daržoves salotoms pjausčiusi Janina atsisuko ir duonriekį bedė Vytautui tiesiai į širdį. Skelbiant 8 metų nuosprendį už žmogžudystę, gailiai raudojo dvi žudikės dukros.
Apie pasipylusias neblaivių moterų avarijas, ko gero, niekam nereikia net priminti. Ko čia stebėtis, jei neblaivi už vairo yra įkliuvusi Seimo narė, garsi sostinės žurnalistė...
Moterys prasigeria greičiau
Ar seniai moterys įjunko į taurelę? Iki XX amžiaus alkoholis buvo laikomas vyrišku gėrimu ir stipriosios lyties privilegija. Tačiau kai prieš šimtmetį moterys išsikovojo lygias teises, moteris su taurele ir cigarete rankoje tapo kasdienybe.
Pasak Novosibirsko instituto profesoriaus Vladimiro Ždanovo, lėtinis alkoholizmas psichologiškai ir fiziškai labiau žaloja moteris negu vyrus. Bėda ta, kad moterys prasigeria maždaug 2-3 kartus už vyrus. Negana to, žymiai mažesnis procentas alkoholikių moterų sugeba atsikratyti priklausomybės ir pasveikti. Trečia nelaimė - visiškai prasigėręs vyras tampa impotentas ir negali pradėti vaiko, tuo tarpu net labiausiai degradavusi alkoholikė lengvai pastoja ir pagimdo nepilnavertę atžalą. Buvo siūlymų alkoholikes padaryti nevaisingas, tačiau triukšmą pakėlė žmogaus teisių gynėjai.
Pasak medicinos žinynų, moterų alkoholikių mirčių skaičius didesnis 50-100 procentu nei vyrų alkoholikų, įskaitant mirtis nuo savižudybių, širdies ligų, kepenų cirozės ir su susijusiose avarijose. Moterys, gerdamos tą patį alkoholio kiekį kaip ir vyrai, greičiau apsvaigsta. Taip atsitinka todėl, kad moters kūne mažiau vandens (45-55 proc.) negu vyro (55-65 proc.), ir dėl kitų fiziologinių skirtumų. Vaizdžiai sakant, alkoholis atskiedžiamas kūno skysčiais, kurių moters organizme mažiau.
Teisėją pražudė šampamas
"Visos pasaulio tautos žinojo ir šventai saugojo jaunimo, o ypač merginų, moterų blaivumą. Mes pagrįstai didžiavomės, kad Sovietų Sąjungoje nuo 1940 iki 1980 metų viskas išaugo: akmens anglies, naftos gavyba, plieno lydymas. Tačiau labiausiai nuo 1940 iki 1980 metų išaugo moterų alkoholizmas. Per 40 metų - net 1200 kartų! Štai, gerbiamosios, "nekaltų" pasisėdėjimų prie taurelės likerio ar taurės putojančio šampano, pasekmės", - rašo V. Ždanovas.
Tikra teisybė. Tarpukariu žmonės stebėdavosi išgirdę, jog kažkur Kaune ar gretimoje apskrityje voliojasi girta moteris. Pasakykite, kuriame Lietuvos kaime šiandien nėra bent kelių alkoholikių?
Šios publikacijos autorius pažįsta visų gerbtą teisėją, šiandien kartais neturinčią ką valgyti. Užteko, kad ši moteris pietaudama įprastų su drauge išgurkšnoti po taurę šampano. Draugės keitėsi, tik teisėjo įprotis išgerti šampano taurę - ne. Sunku patikėti: užteko metų, ir teisėja tapo alkoholike. Mesti žalingą įprotį neatsirado jėgų, šampaną pakeitė stipresni gėrimai - ir ne tik per pietus. Netrukus teisėja neteko darbo ir galutinai degradavo. O kas patikėtų, kad šią publikaciją iliustruojančioje nuotraukoje įamžinta iš šiukšlių konteinerio išlindusi Aldona kažkada buvo diplomuota prekių žinovė ir gerbiama prekybininkė?
"Nesu nusistatęs prieš moteris, tačiau imant bendrai, girtos damos būna gerokai agresyvesnės ir piktesnės už vyrus", - iš patirties prisimena ne vienerius metus Šiaulių policijos blaivyklai vadovavęs komisaras A. Pekauskas.
Noras svaigintis - po išgyvenimų
Tyrimai rodo, kad moteris gali tapti priklausoma nuo alkoholio dėl kurios nors iš šių priežasčių: smarkiai gėrė kas kuris nors iš tėvų ar senelių; moters partneris geria; moterį kankina depresija; vaikystėje patirtas fizinis ar psichologinis išnaudojimas.
Pačios moterys dažniausiai pateikia tokias šias besaikio gėrimo priežastis: nelaiminga santuoka, abortas ar persileidimas, skyrybos, depresija po gimdymo, nevaisingumas, lytinis šaltumas, psichologinės traumos - artimųjų mirtis, pinigų stygius, kasdienė rutina, sekinanti mažų vaikų priežiūra.
Specialistų nuomone, moteris į alkoholizmą gali pastūmėti vieno arba abiejų tėvų netektis ankstyvoje vaikystėje, tėvų, ypač motinos šiurkštumas, priešiškumas savo vaikui. Įtakos turi neadekvatūs jausmai: savęs nuvertinimas, kasdienė įtampa, nesaugumas, susipainiojimas jausmuose ir kt.
Rekordiškai girta Lietuva
"Tačiau tai antrinės moterų girtavimo priežastys, - pridūrė narkologas E. Zevertas. - Pirmiausia moteris į alkoholizmą stumia tos pačios aplinkybės, kaip ir vyrus: svaigalai palyginti pigūs ir lengvai prienami, daugėja jais prekiaujančių parduotuvių, alkoholis parduodamas kiaurą parą, gerti ragina reklama, o priklausomybės ligų gydymas ir profilaktika valstybės prastai finansuojama."
Emocijų nepripažįstanti statistika teigia, kad šiandien vienas statistinis Lietuvos gyventojas per metus išgeria panašiai kaip Rusijoje - 17-20 litrų absoliutaus alkoholio. Tai kelis kartus daugiau nei vidutiniškai Europoje.
"Auginame girtaujančią tautą. Geria ne tik vyrai, bet jaunimą, moterys. Tiek išgeriant, 5-6% geriančiųjų taps alkoholikais. Nuo nepriklausomybės atgavimo alkoholinės kilmės psichozių padaugėję 12 kartų. Baltosios karštinės atvejų kasmet padaugėja po 15%. Jau fiksuojamos vaikų psichozės bei alkoholizmas. To niekada nėra buvę per visą Lietuvos istoriją", - baisisi Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės direktorius medicinai, medicinos mokslų daktaras Valentinas Mačiulis.
Jau geria ir mergaitės
Na gal bent moterims prognozė ne tokia baisi? Juk Lietuvos mergaitės liepaitės niekada nesisvaigindavo.
Gal senovėje jos ir negerdavo, bet šiandien statistika byloja baisius faktus. Šiauliuose šešiolikmetė rasta negyva laiptinėje - mergina per diskoteką išgėrė mirtiną alkoholio dozę. Telšiuose į mokyklos diskoteką atvinguriavo trys persigėrusios mergaitės, bet dėl girtumo nebeužlipo laiptais. Medikai pakėlė sniege gulėjusią trylikametę A.V. ir nuvežė į Telšių ligoninės Reanimacijos skyrių. mažiau girtos jos 14 ir 15 metų draugės paguldytos į bendrąjį skyrių.
Prieš metus Marijampolėje Šešupės pakrante ėjo kelios girtos merginos. Viena jų buvo tiek apspangusi, kad nudribo ir pametė batą. Tai mačiusi keturiolikmetė L.Š. sukikeno, tuo baisiai įsiutindama girtų merginų kompaniją. Apspangusios nepilnametės taip žiauriai sumušė ir suspardė L.Š., kad mergaitę teko vežti į ligoninę.
Visi šalies girtų mergaičių nuotykiai netilptų į storą knygą. Pasak narkologų, alkoholikais taps 5-10% paauglystėje pradėjusių girtauti berniukų ir dvigubai tiek mergaičių.
S. Stasaičio nuotr.
(Aldona.jpg) Ar patikėtumėte - sovietmečiu Aldona baigė aukštuosius prekybos ekonomikos mokslus, dirbo prekių žinove. Šiandien ji knisasi po konteinerius ir didžiuojasi Karatistės pravarde, kuri prilipo dėl audringo girtos Aldonos būdo