Prezidentas Valdas Adamkus antivalstybiniu žingsniu pavadino buvusio Lietuvos komunistų partijos pirmojo sekretoriaus Algirdo Brazausko siūlymą laikinajai Vyriausybei netvirtinti JAV bendrovės "Williams International" ir Rusijos kompanijos "Jukos" susitarimo dėl ilgalaikio naftos tiekimo "Mažeikių naftai". Laikinasis premjeras Eugenijus Gentvilas prezidentui pranešė, kad jam skambino A. Brazauskas ir prašė pirmadienį netvirtinti minėto susitarimo. Apie tai E. Gentvilas papasakojo ir žurnalistams. "Lietuvos aidas" rašo, kad suprantama, dėl ko taip elgiasi A. Brazauskas. Paprasčiausiai jis jau atidirbinėja skolas rėmėjams. "Kaip žinoma, didžiausią finansinę paramą - 250 000 litų - socialdemokratams per Seimo rinkimus suteikė UAB "Vaizga", kurios savininkė - "LUKoil Baltija" vadovo Ivano Paleičiko žmona, - rašo "Lietuvos aidas". - "LUKoil" 20 mėnesių terorizavo "Mažeikių naftą", blokuodama naftos tiekimą ir reikalaudama jai perleisti įmonės valdymą. Paskelbus, kad dėl "Mažeikių naftos" jau sutarta su "Jukos", "LUKoil" atstovai pareiškė už akcijas gal sumokėsią daugiau, tačiau su "LUKoil" toliau derėtis atsisakė ir "Williams".
Sandėris tarp "Jukos" ir "Williams" yra labai nenaudingas "LUKoil"-ui, o ypač "LUKoil Baltija" vadovui I. Paleičikui, bei su juo susijusioms interesų grupėms. "Tarpininkavimas yra svarbiausias jų verslo ir politinės įtakos šaltinis, todėl praradusi šią galią I. Paleičiko kompanija rizikuoja būti tik eiliniu degalinių ir paslaugų tinklu, - rašo "Atgimimas". - Dar neseniai "Mažeikių naftą" grasinusi paversti beverčiu metalo laužu, kompanija nieko racionalaus ir naudingo pasiūlyti negali, todėl imsis seniai išbandytos informacinio spaudimo bei politinių intrigų taktikos".
Susitarimams su "Jukos" paramą pareiškė JAV senatoriai, o Prezidentūra nuo pat 1999 metų gan aiškiai simpatizavo šiai kompanijai. Lietuvos ir JAV politikų simpatijas "Jukos" galima suprasti, šios kompanijos įvaizdis Vakaruose yra modernesnis nei "LUKoil", kita vertus, "LUKoil" vadovų šaknys yra Azerbaidžane, o "Jukos" vadovų kilmė net ne slaviška, o veikiau vakarietiška.
Panaši padėtis ir dėl "Lietuvos dujų". Nesutarimai dėl jų privatizavimo modelio, ekspertų nuomone, buvo viena iš priežasčių, dėl kurių iširo valdančioji koalicija. O čia dar Vladimiro Putino sprendimas išnaikinti visas ofšorines kompanijas, per kurias iš "Gazprom" pinigai perteka į privačias kišenes. "Lietuvoje tas jo nuosprendis turėjo nueiti dviem adresais, - rašo "Klaipėda". - Vienas vadinasi "Itera", o kitas - "Stella vitae". Jų biznyje (pigiai pirkti dujas Rusijoje ir brangiai parduoti Lietuvoje) interesų, kaip žinia, turi ir Bronislovas Lubys bei jo naujieji partneriai iš Vakarų Lietuvos pramonės ir finansų korporacijos". Dėl pono Bronislovo apsimelavo ir būsimasis premjeras Algirdas. Per visas radijo programas sklindo jo balsas, kad "aš Kaune, aš Kaune", nors tuo metu sėdėjo Maskvoje.
"Gazpromas" garsus ne tik Lietuvoje. Jis jau tapo ir neatskiriama Europos landšafto dalis. Ši kompanija tiekia dujas 27 Europos valstybėms ir ieško vis naujų klientų. "Vienas iš pagrindinių kompanijos uždavinių - didinti eksportą, - apie "Gazpromą" rašo "Echo planety". - Pati pagrindinė programa - Jamalo dujotiekis iš Sibiro per Baltarusiją ir Lenkiją, einantis į Vokietiją ir toliau. Šiuo dujotiekiu, į kurį kompanija investavo 4-6 milijardus dolerių, tikimasi 2003 metais per parą perpumpuoti 3 milijardus kubų". Šalia dujotiekio tiesiamas optinis kabelis. Lenkai paskaičiavo, kad juo praeis 37 milijonai telefonų skambučių per sekundę. Todėl ir kabelio tiesimą sustabdė. Oficialūs Lenkijos vadai kaltina "Gazpromą", kad šis nori atimti iš jų pajamas, gaunamas už ryšį. Vengrai irgi nepatenkinti "Gazpromo" pirkiniu jų šalyje - 25 procentais dirbtinio pluošto kompanijos akcijų. To pirkinio aplinkybes nagrinėja vengrų saugumas, nes įtaria, kad rusų biznis tampriai susijęs su mafija.