Keistas jausmas, kad Venesuelos politinė krizė tęsiasi jau be galo ilgai, galbūt visai nėra toks klaidinantis. Pasirodo, kad dėl elektros energijos trūkumo sumažinus visoje šalyje elektros srovės dažnį, čia... ėmė lėčiau eiti laikrodžiai. Kasdien laikrodžiai Venesueloje nuo tikrojo laiko atsilieka po 150 sekundžių.
"Sulėtėjo viskas, kas yra susiję su laiko matavimu. Jei tai elektrinis laikrodis, jis atsilieka, - ketvirtadienį Karakase pasakė nacionalinių elektros paskirstymo tinklų generalinis direktorius Miguelis Lara. - Kompiuteriai į tai nereaguoja, televizoriai į tai nereaguoja. Jokie kiti prietaisai - tik laikrodžiai".
Dėl šios priežasties Venesuelos laikrodžiai per praėjusius 12 mėnesių "pametė" 14 valandų ir 36 minutes.
Kai kas dėl tokio laiko chaoso juokais kaltina prieštaringai vertinamą prezidentą Hugo Chavezą, tačiau iš tikrųjų čia, atrodo, savo balsą tarė motina gamta: dėl didelės sausros 2001 metų vasarį labai sumažėjo šalies pietryčiuose esančios didelės hidroelektrinės galingumas. Kad nereikėtų daliai vartotojų atjungti elektros, buvo nuspręsta nežymiai sumažinti srovės dažnį.
"Tai yra keisčiausias dalykas, kokį kada nors girdėjau, - pareiškė JAV laiko matavimo mokyklos vadovas Danas Niedas. - Tačiau iš tikrųjų laikrodžiai tokiu atveju eitų lėčiau".
Jo teigimu, nežymiai sumažėjus dažniui, įprastiniuose kvarciniuose laikrodžiuose lėčiau virpa kristalas, reguliuojantis laiko matavimą. "Žmonės ten tikriausiai visai išsikraustė iš proto", - pridūrė amerikiečių mokslininkas.
Tačiau valstybėje, kur retai kas nors daroma laiku, žmonės į "laiko kilpos" požymius reaguoja šaltai. Vieno Karakaso oro uosto dispečerio teigimu tarptautinei žiniasklaidai, jie savo laikrodžius sutikslina kas kelias dienas arba kartą per mėnesį - kol kas nieko baisaus neįvyko. Dalis žmonių, be to, sako gyvenantys pagal Saulės ritmą, kiti pažymi, kad jei į darbą rytą ateina keliomis minutėmis vėliau, tai ir klientai irgi pasirodo vėliau.
“Reuters”-ELTA