Giedra AKAVICKIENĖ
Telšių miesto centre, namo kieme, prie ūkinio pastato, rastas 43 metų moters lavonas. Jolanta kartu su penkeriais metais vyresniu sugyventiniu Petru nuo pavasario gyveno tetos sklype iš atliekų suramstytoje palapinėje.
Lemtingąjį vakarą porelė kartu gėrė, o rytą moteris rasta negyva. Aplinkiniai įtarė, kad Jolantą užmušė jos mylimasis, dažnai ją "auklėdavęs" kumščiais. Juo labiau, kad velionės lūpa buvo ištinusi ir prakirsta, ant žemės buvo matyti kraujo. Teismo medicinos ekspertas nustatė, kad įvyko nelaimingas atsitikimas - moteris užspringo skrandžio turiniu.
Sklypas, kuriame rasta negyva Jolanta, priklausė jos tetai. Name gyveno Jolantos motina ir dukra su šeima. Tačiau pastaruoju metu artimieji vengdavo ilgam įsileisti Jolantą ir jos gyvenimo draugą. Priimdavo nebent arbatos išsivirti.
Šių metų sausį Jolanta į savo tetos kiemą atėjo juodomis kaip anglis kojomis. Nušalusi kojas, moteris netrukus patyrė kitą baisią traumą. Kaip manoma, šildydamasi žvake, Jolanta kojas dar ir nudegė. Jeigu kas nutikdavo, Jolanta pagalbos ieškodavo tetos namuose. Po gaisro ji šiaip taip pasiekė tetos kiemą. Kas jai nutiko, nežinojo, nes buvo girta. "Kailinis paltas atsegtas, eidama pusiausvyros neišlaiko, o ant kojų - kiaušinio dydžio pūslės", - siaubingą vaizdą prisimena teta.
"Jolantą užaugino močiutė, nes jos tėvai buvo išsiskyrę. Mergaitė kalbėti pradėjo tik 6-erių metų - jai nustatytas lengvo laipsnio protinis defektas. Mokslai sekėsi sunkiai, be to, mokykloje tekdavo kęsti vaikų patyčias. Įžeidinėjama susigūždavo kamputyje ir tylėdavo, ne kartą bandė žudytis", - sudėtingo dukterėčios gyvenimo istoriją papasakojo teta.
Vargais negalais Jolanta vakarinėje mokykloje baigė 11 klasių. Ištekėjusi susilaukė 4 vaikų, paskui išsiskyrė.
Netrukus Jolanta sutiko Petrą. Alkoholiu piktnaudžiaujantys sugyventiniai pramisdavo rinkdami butelius: Petras eidavo priekyje, o paskui jį Jolanta nešdavo sunkius krepšius. Pasak tetos, dukterėčia jį labai mylėjo, nors sugyventinis ją be gailesčio skaudžiai mušdavo, o aimanas girdėdavo net aplinkiniai. "Petreli, Petreli", - švelniai vadindavo sugyventinį skriaudžiamoji.
Apraudojusi dukterėčios netektį, teta papasakojo, kaip jauna moteris įniko į alkoholį. Pasirodo, prieš 16-ka metų, kai laukėsi trečio vaikelio, nuošaliame vienkiemyje gyvenusi Jolanta ėjo per pūgą parsinešti duonos. Labai sušalo, todėl nuo to laiko jai ėmė ūžti ausyse.
Nebepakęsdama ūžesio ir skausmo, Jolanta, susiėmusi galvą, kankindavosi. Įvairiais metodais gydyta moteris, nepagerėjus sveikatai, ėmė išgėrinėti. O tas ūžesys ją kankino iki pat mirties.
Kad Jolanta blaiviai gyventų, atrodo, labiausiai stengėsi jos teta. Tačiau gydymas psichiatrijos ligoninėse nedavė teigiamų rezultatų.
Matydami girtą motiną, kentėjo jos vaikai. Viena mergaitė mokykloje yra pasakiusi: "Aš neturiu mamos". Nepaisant visų patirtų nuoskaudų, prie karsto budėjo ir į paskutinę kelionę Jolantą su ašaromis išlydėjo visi jos vaikai. Tarp artimųjų laidotuvėse nebuvo tik sugyventinio, kuris kelias šaltas naktis buvo pasiklojęs guolį lauke, Jolantos mirties vietoje, šalia gėlių ir degančių žvakelių.
--- Benamių pora nuo lietaus ir vėjo glausdavosi iš atliekų įsirengtoje gūžtoje. Jolantos mirties vietoje artimieji kelias naktis matė miegoti įsitaisiusį jos sugyventinį.