• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nacionaliniame Aviacijos ir kosmonautikos muziejuje greitai galima bus pamatyti restauruotą lėktuvą, kuriam teko gabenti baisiausią Antrojo pasaulinio karo ginklą.

REKLAMA
REKLAMA

Žurnalistams pirmadienį (08.18) pristatytas bombonešis "Enola Gay", kuris numetė atominę bombą ant Japonijos Hirošimos miesto, stovės naujame Smithsono (Smitsono) instituto muziejaus filiale netoli Dulleso (Daleso) tarptautinio oro uosto, pradėsiančiame veikti gruodžio 15 dieną.

REKLAMA

"Šis lėktuvas yra dalis mūsų istorijos, dalis to, kas mes esame", - teigė Dikas Daso (Dikas Deisas), kuruojantis muziejaus aeronautikos skyrių.

"Pirmoji atominė bomba, Hirošima, 1945 metai rugpjūčio 6 diena", - matyti žodžiai ant švytinčio "B-29 Superfortress" korpuso. Restauruotas ir permatomas lakūno kabinos smaigalys, gynybiniai kulkosvaidžiai, kyšantys iš lėktuvo uodegos.

REKLAMA
REKLAMA

Iš "Enola Gay" ant Japonijos uosto Hirošimos buvo numesta atominė bomba, praminta "berniuku" (“Little boy”), nužudžiusi daugiau kaip 140 tūkst. žmonių. Dešimtys tūkstančių buvo sužaloti ir turėjo kęsti radiacijos sukeltas ligas.

Pneumatinės durys į "bombos užutekį" pirmadienį buvo atviros televizijų kameroms, tačiau D. Daso teigė, jog kol kas nepriimtas sprendimas, ar palikti jas atviras muziejaus lankytojams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Hirošima buvo subombarduota saulėtos dienos rytą, 8 val. 15 min. vietos laiku. Bomba numesta iš 9 632 metrų aukščio. "Enola Gay", pakrikštytas piloto motinos vardu, taip pat buvo panaudotas kaip priešakinis oro sąlygų žvalgybos lėktuvas per kitą atominį bombardavimą virš Nagasakio miesto, per kurį žuvo 70 tūkst. žmonių. Po šešių dienų Japonija pasidavė.

REKLAMA

Prieš beveik dešimtmetį Vašingtone surengta paroda apie atominę bombą ir "Enola Gay" sukėlė daug prieštaringų atsiliepimų, nes daugelis JAV veteranų manė, kad japonai buvo pavaizduoti kaip JAV agresijos aukos. Galiausiai po kelių mėnesių buvo atidaryta mažesnė ir neutralesnė paroda.

REKLAMA

Dabartiniame "Enola Gay" parodos tekste neužsimenama apie Hirošimos aukų skaičių, čia nėra jokių katastrofiškų bombos padarinių nuotraukų.

Kaip "Reuters" sakė D. Daso, žuvusiųjų skaičiavimai labai įvairuoja, o parodos erdvė nesuteikia galimybės parengti sudėtingesnę ekspoziciją, kurioje atsispindėtų ir žmogiškieji nuostoliai.

Tačiau japonų kilmės mokslininkas Aiko Herzigas (Aiko Hercigas) išreiškė viltį, kad į parodą bus įtraukti eksponatai, atskleisiantys ir bombos padarinius Hirošimos žmonėms.

"Reuters"-BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų