• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Varguolių liga aukštuomenei nerūpi

Vida KRUČKIENĖ

Tuberkuliozė - labiausiai pasaulyje paplitusi infekcinė liga, susijusi su socialinėmis ir ekonominėmis problemomis - skurdu, nedarbu, alkoholizmu, narkomanija, ŽIV ir AIDS. Manoma, kad ligonis, sergantis atvirąja tuberkulioze, per metus užkrečia 15-35 sveikus žmones.

REKLAMA
REKLAMA

Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, pasaulyje kasmet tuberkulioze suserga 8 milijonai žmonių, miršta - per 1,7 milijono. Šis skaičius gali gerokai padidėti, nes plinta vaistams atsparios tuberkuliozės formos. Išsivysčiusi atspari tuberkuliozė - netinkamo arba nutraukto gydymo pasekmė. Ši klastinga džiovos atmaina šiuo metu labiausiai paplitusi šešiose Europos valstybėse - Estijoje, Latvijoje, Kazachstane, dalyje Rusijos bei Uzbekistano ir, deja, Lietuvoje.

REKLAMA

Nenori pasveikti, nes neteks invalidumo

Pernai vien Alytaus mieste ir rajone išaiškinti 44 nauji tuberkuliozės atvejai, stacionare gydėsi apie 250 ligonių. Nuo šios ligos mirė 7 vyrai, beveik visi - darbingo amžiaus. Skaičiai didesni nei 2005 metais.

"Tuberkuliozė - socialinė liga, nes ja dažniausiai serga asocialūs asmenys - alkoholikai, narkomanai, benamiai, buvę kaliniai, sergantieji AIDS ir ŽIV nešiotojai. Daugelis iš jų pažeidinėja stacionaro režimą, gydosi netvarkingai arba apskritai nesigydo, nes nenori pasveikti. Pasveikę netektų invalidumo grupių ir, be abejonės, pensijų", - sako Alytaus tuberkuliozės ligoninės ambulatorijos vedėjas gydytojas pulmonologas Algimantas Jasiukėnas.

REKLAMA
REKLAMA

Gydytojai eina kryžiaus kelius, kad priverstų džiovininkus gydytis - ambulatorijoje maldauja išgerti vaistų medikams matant, kartą per savaitę vilioja 10 litų vertės maisto paketais. O 60 vietų Alytaus tuberkuliozės ligoninėje, kuri pavaldi apskrities viršininko administracijai, medikai dirba tiesiog ekstremaliomis sąlygomis, nes ne tik gydo, bet ir "kariauja" su alkoholikais, narkomanais, slopina konfliktus, tramdo mušeikas, neretai į pagalbą pasikviečia ir policijos pareigūnus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Manau, jog pulmonologams reikėtų statyti paminklus už riziką, drąsą, pasiaukojimą ir kantrybę. Tarp mūsų yra gydytojų, slaugytojų, kurie, nors ir dėvėdami kaukes, respiratorius, nuo savo pacientų buvo užsikrėtę šia liga, ilgai gydėsi, pasveiko ir toliau dirba", - sako 40 metų gydytojo pulmonologo darbo stažą turintis A.Jasiukėnas.

REKLAMA

"Užsieniečiai lietuvių vengs kaip raupsuotųjų"

Pasak pašnekovo, džiova dažniausiai serga 30-50 metų alytiškiai, tačiau pernai vaistams atsparia forma susirgo ir du šešiolikmečiai. Išgydyti paprastą tuberkuliozės formą trunka 6-8 mėnesius ir kainuoja 6-7 tūkstančius litų, o vaistams atsparią - 2 metus ir ilgiau.

REKLAMA

Tik ketvirtadalis šia liga susirgusiųjų Alytaus miesto ir rajono gyventojų - normalūs žmonės. A.Jasiukėnas prisiminė neseną atvejį, kai sunki, vaistams atspari tuberkuliozė buvo diagnozuota 25 metų merginai iš padorios šeimos. Stacionare ir ambulatoriškai ji buvo net 2 metus gydoma 4 rūšių antibiotikais. Mergina pasveiko, tačiau medikai ją nuolat stebi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Vien pulmonologai problemos neišspręs. Būtinas didesnis Vyriausybės, apskričių administracijų, savivaldybių, šeimos gydytojų, socialinių tarnybų dėmesys, nes pagal sergamumą vaistams atsparia tuberkulioze greitai iškopsime į pirmąją vietą Europoje. Tada užsieniečiai lietuvių vengs kaip raupsuotųjų. Nedomins jų Lietuva nei kaip naujų investicijų, nei kaip turizmo šalis. Per 40 mano darbo metų niekada nebuvo tinkamai rūpintasi sergančiaisiais tuberkulioze, ligonių ir medikų darbo sąlygomis. Visada būdavome įkurdinti pačiuose prasčiausiuose pastatuose. Tuberkuliozė laikoma varguolių liga, todėl aukštuomenei ji ir nerūpi", - sako A.Jasiukėnas.

REKLAMA

Ligonius siunčia į biblioteką susišilti

Apie valdžios "rūpestį" tuberkuliozės problema akivaizdžiai byloja jau vien pastatų išorė. Gražiame pušyne esanti Alytaus tuberkuliozės ligoninė seniai prašyte prašosi kapitalinio remonto. Šiandien bene geriausios būklės - jos katilinė. Iš Alytaus rajono savivaldybės nuomojamose poliklinikos patalpose įsikūrusi ambulatorija taip pat nutriušusi ir šalta. Tik jos vienos langai nepakeisti, pro juos košia vėjas.

REKLAMA

Į ambulatoriją dažnai ateina karščiuojantys žmonės, kurie serga ne tik tuberkulioze, bet ir plaučių uždegimais, bronchitais. Laukdami tyrimų rezultatų, rentgeno nuotraukų, koridoriuose net ir valandą jiems tenka kęsti šaltį, gintis nuo skersvėjų. "Patariu ligoniams, kad eitų laukti į pirmajame pastato aukšte esančią biblioteką. Ten ir susišilti galima, ir žurnalą pavartyti", - sako A.Jasiukėnas.

Vedėjas piktinasi, kad daugiau nei prieš metus iš visų Lietuvos vaistinių dingo veiksmingiausi tuberkuliozės gydymo vaistai - izoniazidas ir jo pakaitalai, todėl ligonius tenka gydyti mažiau efektyviais medikamentais. Pasekmė - tuberkuliozės atkryčiai, vaistams atspari forma ir, žinoma, dar daugiau valstybės biudžeto pinigų gydymui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų