Oracijus ŠARKA
Įvairiausio plauko politologai ir politiniai apžvalgininkai koalicinei liberalų ir socialliberalų vyriausybei pranašavo neilgą egzistenciją, tačiau nors ir labai bjauriai girgždėdamas, valdžios vežimas rieda jau šimtą dienų. Antrojo Pakso kabineto žlugimo kažkodėl laukiama taip, kaip pokario metais ūkininkai laukė ateinant amerikonų. Optimistai tikisi, kad vyriausybė pasitrauks iki Velykų, o pesimistai - kad iki Kalėdų.
Nepatyręs
Pirmasis nediduką akmenėlį po smagiai pirmyn nuriedėjusio valdžios vežimo ratais mestelėjo aplinkos ministras Henrikas Žukauskas. Prezidento Valdo Adamkaus paprašytas išsiaiškinti, ar naftos gavyba Veiviržėno kraštovaizdžio draustinyje neprieštarauja įstatymams, ministras liberalas vieną dieną tvirtino, kad naftos gavyba minėtame draustinyje nekenkia gamtai, o kitą kalbėjo priešingai - kad tai prieštarauja Saugomų teritorijų įstatymui. Prezidentas H. Žukauską viešai išbarė, o bendrapartiečiai liberalai teisino, viską aiškino ilgiausiai ieškoto ministro nepatyrimu. Tik gerokai vėliau paaiškėjo, kad dėl šio incidento kaltos patyrusių analitikų stokojančios šalies specialiosios tarnybos, nesugebėjusios nuspėti, jog architektui H. Žukauskui labiau rūpės į žmonos Onos konfliktai su kaimynais dėl sostinės centre privatizuoto buto su bendra virtuve nei aplinkosaugos įstatymai. Kiekvienas blaiviai mąstantis pilietis patvirtins, kad tas, kas nesusitvarko savame kieme, nesusitvarkys ir valstybės darže.
Neetiškas
Kitą šaukštą deguto į vyriausybės medaus statinę kliūstelėjo prieš dešimtmetį į spekuliaciją žemės sklypais įsivėlęs žemės ūkio ministras Kęstutis Kristinaitis. Dabartinis ministras prieš dešimt metų dalyvavo skiriant Trakų rajone žemės sklypą savo draugo tėvui Stanislovui Damkauskui, o vėliau tarpininkavo jį pelningai parduodant. S. Damkausko teigimu, K. Kristinaitis jį apgavo - pasisavino pažadėtą jam sumokėti pusę sumos, gautos pardavus sklypą, tačiau 1994 metais Vidaus reikalų ministerijos Ypatingų nusikaltimų tyrimo valdyba atsisakė kelti baudžiamąją bylą. Tai, jog ministras nepažeidė tuo metu galiojusių įstatymų, patvirtino ir šiemetinis Generalinės prokuratūros tyrimas, tačiau Vyriausioji tarnybinės etikos komisija K. Kristinaičio poelgį pavadino neetišku. Nors ministras pats buvo kreipęsis į komisiją, tačiau jos išvadas ketino apskųsti teismui. Vienas iš šalies vadovų K. Kristinaičio išdaigas pavadino "senais dalykėliais", tad ministrui nebuvo siūloma atsistatydinti.
Kovotojas
Smagiai pasižymėjo R. Pakso vyriausybė, į aukštus postus susodindama savus. Vyriausybės žingsnius pakritikavę pareigūnai lyg žaibui trenkus lėkė iš savo postų. Ekspremjeras Audrius Kubilius tokią R. Pakso veiklą palygino su šv. Jurgio kovomis. "Premjeras Rolandas Paksas visur aplink save mato priešus, todėl pasirinko savitą elgesio modelį - kovotojo su tik jam pačiam matomais slibinais", - sakė A. Kubilius. Tokio premjero elgesio nesupranta ir tauta. "Veido" žurnalo užsakymu "Sprinter" atliko apklausą, per kurią net pusė apklaustųjų teigė iki šiol nelabai suprantanti, kokius darbus tikisi nuveikti naujoji vyriausybė. 43 procentai apklaustųjų tokias kovas su slibinais vertina nepalankiai.
Skaudžiai naujoji koalicija nuskriaudė ir dirbančius pensininkus. Atėmė iš ubago lazdą ir dabar mano, kad "Sodra" suklestės. O iš tikrųjų vežimas kaip braškėjo, taip ir braška.
Plovėjas
Kilus skandalui dėl ankstesnės susisiekimo ministro Gintaro Striauko veiklos, prezidentas jį atleido net nelaukdamas Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos sprendimo, kuri tą patį vakarą patvirtino, kad ministras pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymą. G. Striauko vadovaujamos Valstybinės automobilių kelių direkcijos skelbtuose konkursuose daug kartų laimėjo uždaroji akcinė bendrovė "Biseris", kurioje 20 procentų akcijų turėjo jo žmona Eglė. Spėjama, jog tapusi ministriene ponia Eglė pusmilijoninius dividendus panaudojo "Moters" žurnalo kontroliniam akcijų paketui įsigyti. Įdomiausia tai, kad plovusiesiems mūsų visų pinigus gresia tik kaltinimai pažeidus etiką.
Brigadininkas
Gintaro Striauko atleidimą galima palyginti su sulūžusiu vyriausybinio vežimo rato stipinu, o štai ūkio ministro Eugenijaus Maldeikio atsistatydinimas tikrai prilygsta prarastam valdžios vežimo Ratui, ir toli gražu ne penktam. Po pirmojo savo atsistatydinimo iš tuometinės konservatorių vyriausybės, protestuojant prieš sutarties su amerikiečių kompanija dėl "Mažeikių naftos" pardavimo pasirašymą, E. Maldeikis buvo paskelbtas vos ne tautos kankiniu, o šis pasitraukimas liberalu tapusiam ekskonservatoriui šlovės nepridės. Skandalas kilo paaiškėjus (o tiksliau - bandant nuslėpti) ūkio ministro vizito į Maskvą organizavimo detalėms. Atskirų šalies energetikos ūkio privatizavimu suinteresuotų grupuočių atstovai gyrėsi, jog organizavo ministro susitikimą su "Gazprom" koncerno vadovais, kiti tvirtino, kad gavo didžiulių nuolaidų delegacijai užsakant prabangų viešbutį "Hotel Baltschug Kempinski", o spaudoje buvo rašyta, kad E. Maldeikiui prabangų viešbutį Maskvoje užsakė ir sąskaitą apmokėjo vienas "Vilniaus brigados" lyderių Andrejus Gribojedovas. E. Maldeikis apsisprendė, kol prezidentas Valdas Adamkus ilsėjosi Meksikoje, ir šiam sugrįžus atsistatydino.
Užsiknisęs
Per valdymo šimtadienį puolusių vyriausybės apaštalų sąrašas būtų nepilnas, jei nepaminėtume dar vieno viceapaštalo - Ramūno Darulio. Vidaus reikalų ministerijos viceministras pasižymėjo arogantiškai ir atsainiai kalbėdamasis su Šalčininkų rajono mokyklų vadovais Vilniaus apskrities viršininko administracijos koridoriuje. Pietryčių Lietuvos mokyklų pedagogės, pasipiktinusios lietuviškų mokyklų griovimu, iš viceministro lūpų išgirdo, jog "dar klausimas, ar kada iš viso ten buvo lietuvių etninės žemės" ir "knisat jūs mane savo kalbomis". Pareiškęs, jog susirinkusiosios tėra "kudakuojančios vištos, mergaičių choras, kurioms reiktų kur nors kitur giedoti", galop viceministras pažadėjo, kad kaltuosius dėl mokytojų keliamų problemų "baus Puškinas". Matyt, blevyzgojantis viceministras gerklę skalauja ne ramunėlių arbatėle, o spiritinėmis trauktinėmis, jei taip nevaldo liežuvio. Nors Naujosios sąjungos garbės komisija pripažino, kad pareigūnas "pažeidė bendražmogiškąsias etikos normas", partijos lyderis Artūras Paulauskas, jau suspėjęs pagarsėti kaip griežtų priemonių prasižengusiems koalicijos sąjungininkams šalininkas, Ramūnui Daruliui atsistatydinti nerekomendavo. Galbūt todėl, kad buvęs Vilniaus universiteto dėstytojas rašė A. Paulausko ir Naujosios Sąjungos lyderių programas?
Sklando gandas, jog prezidentas artėjančioje Kaziuko mugėje ketina pirkti daug verbų, nes gero plakimo nusipelno vis daugiau apaštalų, viceapaštalų, pusapaštalių ir jiems keliaklupsčiaujančių valdininkų sėdimųjų.