Įtakingas Vokietijos ekonomikos institutas "Ifo" paskelbė naują ataskaitą, kurioje netikėtai pesimistiškai įvertino esamų ir būsimųjų valstybių narių perspektyvas po Europos Sąjungos (ES) plėtros, skelbia leidinys "Dagens Nyheter". Ekspertai mano, jog Baltijos šalys yra geriau pasirengusios prisijungti prie euro zonos nei dauguma kitų būsimųjų ES narių.
Ataskaitoje, kurią "Ifo" parengė kartu su Miuncheno universitetu, teigiama, kad po gegužės 1-osios, kai valstybių narių padaugės iki 25, ES laukia daugybė problemų. "Esamuose tyrimuose linkstama neįvertinti plėtros poveikio dabartinėms ES šalims svarbos, tačiau nežinia, susijusi su etapo po plėtros ekonominėmis ir politinėmis problemomis, yra didžiulė", - sakoma ataskaitoje.
Dauguma analitikų mano, jog plėtra turės teigiamą ekonominį poveikį ir esamoms, ir būsimosioms ES šalims.
Tačiau naujosios ataskaitos autoriai laikosi nuomonės, kad būsimosioms narėms prireiks daug laiko, kol jos pasieks penkiolikos senbuvių fiksuojamą pajamų lygį. "Mūsų analizė akcentuoja, kad naujųjų šalių pajamų konvergencija su ES vidurkiu truks labai ilgai, tvyrant didelei nežiniai dėl to laikotarpio aplinkybių bei struktūrinių ir politinių problemų", - nurodė "Ifo" ir Miuncheno universitetas.
Be to, įspėjama apie darbuotojų migraciją iš būsimųjų į dabartines ES šalis bei su tuo susijusį poveikį atlyginimams ir visai ekonomikai. Ataskaitos autoriai rašo: "Bijome, kad kai kurioms dabartinėms ES ekonomikoms perėjimas bus perdėtai sunkus, jei jos neras veiksmingų ir visuomenei priimtinų būdų reformuoti savo institucijas siekiant užtikrinti būsimą atlyginimų lankstumą".
Vienas iš naujosios ataskaitos autorių - profesorius iš Stokholmo Larsas Kalmforsas (Lars Calmfors) pirmadienį sakė, jog Baltijos šalys - Estija, Latvija ir Lietuva - gali siekti įsivesti eurą kaip įmanoma greičiau, tuo tarpu Lenkijai, Slovakijai ir Čekijai vertėtų palaukti.
Pristatydamas ataskaitą Stokholme L. Kalmforsas teigė, kad Baltijos šalys, kurios pasižymi stabilia valstybės finansine padėtimi ir turi fiksuotų valiutų kursų patirties, gali prie euro zonos prisijungti kaip įmanoma greičiau. Tuo tarpu valstybėms, turinčioms didelį biudžetų deficitą, derėtų palaukti.
Prieš įsivesdamos eurą stojančiosios šalys turės įvykdyti griežtus ekonominius kriterijus, susijusius su infliacija, keitimo kursais, valstybės skola ir biudžeto deficitu.
ELTA