• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Užmėtyti kuo mažesniais akmenimis

Irane šešiolikmetė Atefa Sagali buvo apkaltinta amoraliu elgesiu ir pakarta ant bokštinio krano... Ar dažni tokie atvejai XXI amžiuje? Į šį ir kitus klausimus atsako "Tarptautinės amnestijos" ekspertas Pirsas Benisteris.

REKLAMA
REKLAMA

- Kokiose šalyse dar egzistuoja mirties bausmė?

- Šiuo metu 25 šalyse vykdomi mirties nuosprendžiai. Dar 75 šalių įstatymuose numatyta mirties bausmė, tačiau praktiškai ji taikoma retai. Likusių 125 valstybių įstatymuose iš viso nėra mirties bausmės.

REKLAMA

- Kokie patys populiariausi mirties vykdymo būdai?

- Vakarų, Rytų ir Azijos šalių skiriasi kultūros, skiriasi ir mirties vykdymo būdai. Kinijoje - Rytų kultūra - žmonės arba šaudomi, arba suleidžiama mirties injekcija. JAV - Vakarų kultūra - naudojami net penki būdai: injekcija, mirtinos dujos, elektros kėdė, sušaudymas ir pakorimas. Dažniausiai suleidžiami mirtini nuodai. Šiemet tik vienas nusikaltėlis gyvenimą užbaigė elektros kėdėje. Teoriškai tik pajungus srovę žmogus turėtų netekti sąmonės, o jo organai suvirti, nes kūnas pasiekia 140 laipsnių temperatūrą. Tačiau žinomi atvejai, kai žmogus apdegdavo, kėdė sugesdavo ir kęsdamas didžiulį skausmą nuteistasis laukdavo mirties. Irane - Azijos kultūra - egzistuoja tik vienas oficialus mirties vykdymo būdas - pakorimas ant krano. Iki 2002 metų šioje šalyje nuteistuosius užmėtydavo akmenimis, tačiau "Tarptautinė amnestija" pasiekė, kad Iranas pakeistų šį labai žiaurų mirties vykdymo būdą. Nelaimingąjį nuo galvos iki kojų suvyniodavo į baltą paklodę, iki pusės užkasdavo į žemę ir mėtydavo į jį akmenis tol, kol žmogus numirdavo. Akmenis imdavo vidutinio didumo, kad neužmuštų iš karto, o kančia tęstųsi kuo ilgiau.

REKLAMA
REKLAMA

- Kurioje šalyje įvykdoma daugiausia mirties nuosprendžių?

- 90 procentų visų mirties bausmių įvykdoma Kinijoje, Saudo Arabijoje, Irane ir JAV. Kitais metais prie šių šalių, ko gero, prisidės ir Pakistanas, nes šioje valstybėje kasmet įvykdoma vis daugiau mirtinų nuosprendžių.

- Ar galima sakyti, jog mirties bausmės panaikinimas reiškia, kad šalis labiau išsivysčiusi?

- Apie tai, kodėl šalyje egzistuoja mirties bausmė, gali atsakyti tik politikai. Pagrindinis motyvas - tokia bausme siekiama apginti piliečius nuo nusikaltėlių, tačiau iš tikrųjų įrodyta, kad jokio ryšio čia nėra. Europos Sąjungos šalyse seniai suprato, kad niekas neturi teisės atimti žmogui gyvybės. Tai jau supranta ir Afrikoje - 15 šio žemyno valstybių atsisakė mirties bausmės. Pernai Afrikoje įvykdytos tik 4 mirties bausmės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Ar dažnai įvykdoma mirties bausmė nekaltiems žmonėms?

- Nuolat. Kiekvienoje šalyje, kur egzistuoja mirties bausmė, anksčiau ar vėliau bus nužudytas nekaltas žmogus. Štai neseniai paaiškėjo, kad Kinijoje buvo įvykdyta mirties bausmė vyrui už žmonos nužudymą. Žmonos kūno nerado, bet vyrą nuteisė, bausmę įvykdė. Po kelerių metų žmona atsirado. Pasirodo, ji nusprendė palikti jai nepatikusį vyrą ir išėjo iš namų. JAV buvo paleisti net 123 mirtininkai, kai paaiškėjo, kad jie nuteisti nekaltai.

REKLAMA

- Irane mirties bausmė įvykdyta nepilnametei? Kaip tai atsitiko?

- Kai kuriuose musulmoniškose šalyse mirties bausme baudžiama už lytinius santykius iki vedybų, už homoseksualizmą. Irane pernai buvo pakarti du jauni žmonės už neištikimybę. Aš manau, kad jausmai yra kiekvieno žmogaus teisė ir jokia policija ar teisėsauga į šią sritį neturėtų kištis. O dėl šešiolikmetės, kuri buvo pakarta Irane - čia teisėjas savo nuožiūra nusprendė, kad merginos kūnas atrodo kaip 22 metų moters.

REKLAMA

- Ar dažnai nuteistieji išvengia mirties bausmės?

- Tokių atvejų daug, nes bausmės vykdymų mažėja. Japonijoje mirtininkų kamerose sėdi 19 nuteistųjų. Pernai šioje šalyje bausmė įvykdyta tik 2 žmonėms. Dažnai mirtininkai bausmės vykdymo laukia po 30-40 metų, kol galų gale numiršta natūralia mirtimi. Kitiems po įvairių apeliacijų mirties bausmė keičiama kalėjimu iki gyvos galvos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų