Europos Sąjungos (ES) SAPARD fondo lėšų grobstyme dalyvavęs kaunietis Andrius Pakštaitis už bendradarbiavimą su Generaline prokuratūra ir Lietuvos kriminalinės policijos biuru sulaukė valstybės apsaugos. Garsiosios "Šilų paukštyno" aferos subtilybes pareigūnams atskleidęs A. Pakštaitis taip pat prisidėjo prie turisto iš JAV nužudymo atskleidimo, todėl visą parą yra saugomas ginkluotų pareigūnų.
Kaukėtų pareigūnų lydimas 46 metų A. Pakštaitis buvo atvežtas ir ketvirtadienį į Vilniaus apygardos teismą, kuriame buvo nagrinėjami apeliaciniai skundai vadinamojoje ES lėšų grobstymo byloje, kai beveik 200 tūkst. litų parama buvo suteikta jokios veiklos nevykdančiai "Šilų paukštyno" bendrovei.
Buvęs viešosios įstaigos "Žemės ūkio ir kaimo plėtros centras" vadovas A. Pakštaitis visą teismo procesą sėdėjo šalia kaukėto pareigūno, nors dėl jam paskirtos bausmės Generalinė prokuratūra nebuvo parašiusi skundo.
Paaiškėjo, kad į Liudytojų apsaugos programą įtraukto kauniečio parodymais rėmėsi ne tik ikiteisminį tyrimą dėl ES lėšų grobstymo atlikusi Generalinė prokuratūra, bet ir baudžiamąją bylą išnagrinėjęs Vilniaus miesto antrasis apylinkės teismas.
Nusikaltimo schemą padėjęs atskleisti A. Pakštaitis buvo vienas aferos organizatorių, tačiau už svarbų liudijimą jam buvo skirta švelniausia bausmė - vos 90 parų areštas.
Tuo tarpu kiti kaltinamieji (išskyrus išteisintąjį Mantą Dyburį) buvo nuteisti realiomis laisvės atėmimo bausmėmis. Už grotų 2 metams ir 9 mėnesiams turėtų būti pasiųstas ir buvęs Nacionalinės mokėjimo agentūros darbuotojas Tomas Ulinauskas, kuris buvo teisiamas ir garsiojoje buvusio finansų ministro Zigmanto Balčyčio sūnaus Donato byloje.
JAV piliečio nužudymas atskleistas po 6 metų
Kad A. Pakštaitis liudija prieš savo bendrus, "Šilų paukštyno" aferos dalyviai sužinojo vos prasidėjus ikiteisminiam tyrimui dėl ES lėšų grobstymo. Šiandien jau žinoma, kad iš vyriškio svarbios informacijos gavę pareigūnai keletą mėnesių klausėsi įtariamųjų pokalbių.
Vienas nuteistųjų DELFI ketvirtadienį prisipažino, kad A. Pakštaitis pareigūnams išdavė ir į Lietuvą pailsėti atvykusio turisto iš JAV Josepho Rafferty žudikus.
Įtariant šio nusikaltimo padarymu teismas yra leidęs suimti penkis kauniečius, kurie įtariami prieš šešerius metus auką pagrobę ir įkaitu laikę viename Jonavos rajono, Šilų kaimo sodo bendrijoje esančiame namelyje. Amerikietis turistas buvo nužudytas, kai nusikaltėliai iš jo pagrobė 43 tūkst. litų.
JAV pilietį nužudę nusikaltėliai jo kūną užkasė. Turistą suviliojo grupuotei priklausiusi mergina, kuri turtingam užsieniečiui pasiūlė papramogauti.
Nuteistieji prašo nesodinti į kalėjimą
"Nieko nešnekėsiu", - DELFI pastangos prakalbinti A. Pakštaitį buvo bergždžios. Delnu veidą dengdamas vyriškis bene viso teismo posėdžio metu vengė pažvelgti į buvusius savo bendrus, tiesa, prieš posėdį keliais žodžiais persimetė su vienu nuteistuoju.
Generalinė prokuratūra apskundė apylinkės teismo nuosprendį ir aukštesnės instancijos teismo paprašė pripažinti kaltu ir nuteisti išteisintąjį M. Dyburį bei sugriežtinti bausmę fiktyvios "Šilų paukštyno" bendrovės direktoriui Žilvinui Burinskui.
Tuo tarpu T. Ulinausko, Ž. Burinsko ir neva statybos darbus "Šilų paukštyne" vykdžiusios bendrovės vadovo Artūro Palioko advokatai prašė jiems švelninti bausmes - skirti su laisvės atėmimu nesusijusias bausmes.
Teismo nuosprendžiu, nuteistieji privalės NMA solidariai padengti padarytą žalą - beveik 121 tūkst. litų. Ar bus paliktas galioti apylinkės teismo nuosprendis, Apygardos teismo teisėjų kolegija turėtų paskelbti maždaug po dviejų mėnesių.
Baudžiamąją bylą išnagrinėjęs teismas yra nustatęs, kad dar 2001-ųjų pabaigoje ir 2002-ųjų pradžioje T. Ulinauskas sumąstė įkurti UAB, kuri esą užsiimtų žemės ūkio produkcijos gamyba. Valstybės tarnautojas ir jo bendrai suklastojo dokumentus bei suklaidino SAPARD paramą administruojančių institucijų darbuotojus, todėl gavo SAPARD paramą bendrovės veiklai vystyti. Šias lėšas jie ketino pasisavinti.
Bendrovei "Šilų paukštynas" NMA skyrė 198 tūkst. 824 Lt paramos.
"Prisikasė" ir iki Darbo partijos
Generalinė prokuratūra nustatė, kad pradėjus tyrimą T. Ulinauskas iš "Šilų paukštyno" projekto bylos išplėšė dalį suklastotų dokumentų ir siekė išvengti baudžiamosios atsakomybės.
"Šilų paukštyno" aferos organizatoriai suklastojo dokumentus, jog esą turėjo išlaidų už verslo plano surašymą, statybos darbus bei kad gauna užsakymus iš pelningai veikiančių bendrovių. Be to, buvo suklastota ir "Hansabanko" pažyma, kurioje buvo nurodyta, jog "Šilų paukštyno" sąskaitoje yra vienas milijonas litų.
Tiriant "Šilų paukštyno" bylą prokurorai gavo informacijos apie Darbo partijos galimas machinacijas. Vėliau dėl to buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas, baudžiamoji byla jau perduota teismui.