Jei vaikas ar suaugęs asmuo pajunta gerklės skausmą, patinsta limfmazgiai, pakyla aukšta (iki 39 ir daugiau laipsnių) temperatūra, tokiam ligoniui greičiausiai bus diagnozuotas ūmus tonzilitas.
Pasak Kauno medicinos universiteto klinikų Vaikų konsultacinio skyriaus gydytojos otorinolaringologės Danutės Beržiūnienės, medikai tonzilitus skirsto į dvi grupes. Pirmajai grupei priskiriami tie tonzilitai, kuriems būdingi bendri ir vietiniai gerklės patologiniai procesai - pakyla temperatūra, pablogėja savijauta, prasideda tonzilių uždegimas. Antrosios grupės tonzilitai - tai pirmosios grupės tonzilitų komplikacijos ar kitų ligų pasekmė. Pavyzdžiui, ligoniui sergant kraujo gamybos ligomis, laikui bėgant gali išsivystyti antrosios grupės tonzilitas. Kartais išskiriama dar ir trečioji tonzilito grupė - tai pasireiškiantys tonzilito simptomai susirgus infekcinėmis ligomis - gripu, skarlatina, difterija ar kt.
Dažniausiai, pasak gydytojos otorinolaringologės, lėtinis tonzilitas išsivysto sergantiesiems lėtine sloga arba pūlingais prienosinių ančių uždegimais (sinusitais), taip pat turintiesiems nesveikų dantų. Tuomet pakanka pagydyti šias ligas, ir tonzilito problema išnyks.
Yra nustatyta, kad kartais ligonis gali paveldėti polinkį sirgti lėtiniu tonzilitu.
Anksčiau, kol netaikydavo gydymo antibiotikais, tonzilitu susirgusiems ligoniams būdavo siūloma tonziles pašalinti (išoperuoti). Šiuo metu tonziles šalinti neskubama, nes nustatyta, kad jos atlieka svarbų vaidmenį stiprinant imuninę sistemą (aplinkos veiksniai nuolat kontaktuoja su tonzilių paviršiumi ir atsiradę ligos simptomai tik rodo, kad organizmo imuninė sistema priešinasi ligai).
Kita vertus, pasak gydytojos D. Beržiūnienės, dažni tonzilių užkrėtimai organizmo imuninei sistemai gali pridaryti daugiau žalos negu naudos. Mat dažna infekcija kenkia širdžiai, inkstams, kitiems vidaus organams.
Kiekvienas atvejis - operuoti tonziles ar neskubėti to daryti - pasak gydytojos D. Beržiūnienės, tiriamas individualiai. Paprastai siūloma operacija, kai nustatomas lėtinis tonzilitas (šia liga ar gerklės uždegimu susergama 5 kartus per metus ar dažniau) ir kai liga sunkiai pasiduoda gydymui. Gydytoja D. Beržiūnienė mano, kad geriausia tonziles šalinti rudenį, kai organizmas yra stipresnis (suvalgoma daugiau šviežių vaisių ir daržovių), atsparesnis.