Be kokios rašymo priemonės galėtumėte išsiversti - rašiklio ar klaviatūros? Kvaila temptis į susitikimą nešiojamąjį kompiuterį, kai tereikės užsirašyti keletą pastabų, o kai prie darbo stalo kurpiate ataskaitą, nuobodžiauja šalia klaviatūros gulintis tušinukas. Kaip kartais praverstų klaviatūra rašiklyje…
Rašyseną skaitmenizuojantys rašikliai, tokie kaip “Nokia Digital Pen” (http://www.nokia.com/nokia/0,4879,5794,00.html) ar “Logitech Io2” (http://www.logitech.com/index.cfm/products/features/digitalwritingtopics/US/EN,CRID=2095,parentCRID=1545,contentID=9243), pasižymi vienu bendru trūkumu: jų optiniams davikliams būtinas specialus popierius. Skaitmeninių rašiklių savininkai privalo pasirūpinti optiniams davikliams “suprantamais” bloknotais su popieriuje įspaustu koordinačių tinkleliu. Be šio vos įžiūrimo kvadratėlių rašto lape parašyto teksto ar nusibraižyto eskizo perkelti į kompiuterį nepavyks.
Tad D. Britanijos bendrovės “Pegasus Technologies” sukurta ranka rašomo teksto skaitmenizavimo sistema “Mobile Note Taker” (http://www.pc-notetaker.com), kurią gamintojas nepasikuklino pavadinti revoliucine, iš tiesų yra rimtas žingsnis į priekį. Mat šiuo rašikliu galima rašyti ant bet kokio popieriaus - nepriklausomai nuo jo spalvos ar faktūros. Ribojamas tik lapo dydis: jis privalo neviršyti A4 formato. Nereikia ir koordinačių tinklelio, taigi - ir specialių bloknotų.
“Mobile Note Taker” sistema susideda iš dviejų komponentų: paties rašiklio ir atminties modulio. 16 gramų sveriantis (ilgis - 13,6 cm, skersmuo - 1,3 cm) rašiklis naudoja keičiamas rašalo kasetes ir, jei ne trys SR41 tipo baterijos, kurių pakanka 6 mėnesių darbui, niekuo neišsiduotų esąs technologinis prietaisas. Atminties modulis - 10,7 x 6,5x 1,9 cm dydžio ir 90 g svorio dėžutė su nespalviniu LCD ekranu, 4 krypčių valdymo ratuku ir 5 funkciniais mygtukais, kuriuos nuspausti galima įstačius į specialias skylutes rašiklio smaigalį. Ši sistemos dalis - tai rašysenos skaitmenizavimo atmintinė, kurios pakanka iki 50 A4 formato rankraščio puslapių. Duomenis iš jos galima perkelti į asmeninį kompiuterį per USB ar nuosekliąją jungtį.
Kaip viskas veikia? Sakykime, “Mobile Note Taker” vartotojui reikia vykti į dalykinį susitikimą, kurio metu pasižymėtą informaciją būtų pravartu turėti ir savo kompiuteryje. Išvykstant jam svarbu įsidėti į kišenę atminties modulį ir nepamiršti skaitmeninio rašiklio. Susitikimo metu jam tereikės priešais popieriaus lapą ar pastaboms žymėtis skirtą bloknotą pasidėti “Mobile Note Taker” atminties modulį, jį įjungti ir rašyti ant popieriaus skaitmeniniu rašikliu. Tai, kas rašalu bus rašoma ar piešiama popieriaus lape, bus kopijuojama skaitmeniniu formatu į “Mobile Note Taker” saugyklą. Įrenginio naudojama raiška - 90 taškų colyje, tačiau skaitmeniniame rašiklyje nėra optinio daviklio. Jis veikia kitokiu principu. Rašiklio padėčiai popieriaus lape fiksuoti naudojamas ne koordinačių tinklelis, o ultragarsas. Rašiklio smaigaliui prisilietus prie kieto paviršiaus į atminties modulį pasiunčiamas ultragarso signalas. Modulis matuoja laiką, per kurį siųstuvo signalas pasiekia imtuvą, ir pagal tai apskaičiuoja rašiklio koordinates plokštumoje.
Pasinaudojus į “Mobile Note Taker” komplektą įeinančia “Pen2Text” programa, ultragarsu nuskenuoti rankraščio puslapiai grafinių failų pavidalu siunčiami į rašysenos atpažinimo programinę įrangą, įeinančią į “Microsoft Office XP” paketą. Tad angliškai ranka popieriuje rašomas tekstas realiuoju laiku gali būti įkeliamas tiesiai į “Word”, “Excel” dokumentus ar “Outlook” elektroninius laiškus. Nenaudojantys “Office XP” gali “Mobile Note Taker” sukurtus failus paversti tekstu optinio ženklų atpažinimo (OCR) programomis, veikiančiomis “Windows 2000/XP” aplinkose (“Mobile Note Taker” suderinamas tik su šiomis OS).
189,98 JAV dol. (įskaitant pristatymo į Europos šalis išlaidas) kainuojantis tiltas tarp popieriaus ir dvejetainio kodo - išties dėmesio verta technologinė naujovė. Jos ir lietuvišką rašyseną atpažįstančios OCR programos tandemas “Mobile Note Taker” paverstų geidžiamu technologiniu žaisliuku visiems, kuriuos kompiuteris dar neatpratino bent retkarčiais šį tą svarbaus parašyti ranka.