BNS
Per pirmąjį šių metų pusmetį Lietuva smurtinių nusikaltimų aukoms išmokėjo daugiau 125 000 litų.
Teisingumo ministerija išnagrinėjo 72 prašymus kompensuoti smurtiniais nusikaltimais padarytą žalą. 26 pareiškėjai prašė kompensuoti žalą avansu, t.y. nepasibaigus baudžiamajam procesui. Priimti 33 teigiami ir 39 neigiami sprendimai.
Daugiausia prašymų patenkinta dėl sunkių sveikatos sutrikdymų - 15 - bei dėl nužudymų - 14. Trims asmenims kompensacijos išmokėtos dėl pasikėsinimo į seksualinio apsisprendimo laisvę, vienas gyventojas gavo išmoką už nesunkų sveikatos sutrikdymą.
2007 m. į Teisingumo ministeriją dėl kompensacijų už smurtiniais nusikaltimais padarytą žalą kreipėsi 136 asmenys, jiems buvo išmokėti 247 382 litai.
Atvejus, kuriais valstybė kompensuoja smurtiniais nusikaltimais padarytą turtinę ir (ar) neturtinę žalą, ir šios žalos kompensavimo tvarką nustato Smurtiniais nusikaltimais padarytos žalos kompensavimo įstatymas. Teisę į smurtiniais nusikaltimais padarytos turtinės ir neturtinės žalos kompensavimą turi nukentėję asmenys arba asmenų, kurių gyvybė buvo atimta smurtiniais nusikaltimais, sutuoktiniai ir išlaikytiniai.
Smurtiniais nusikaltimais padarytos turtinės žalos kompensavimas galimas ir avansu, kuomet vyksta baudžiamasis procesas dėl smurtinio nusikaltimo, kuriuo buvo atimta žmogaus gyvybė ar sunkiai sutrikdyta jo sveikata, o prašymas Fondo administratoriui avansu kompensuoti smurtiniu nusikaltimu padarytą žalą pateiktas ne vėliau kaip per 3 metus po nusikaltimo padarymo. Per šių metų pirmąjį pusmetį priimti 14 teigiamų ir 12 neigiamų sprendimų kompensuoti žalą avansu.
Dažniausiai pasitaikančios priežastys, dėl kurių neįmanoma patenkinti smurtinių nusikaltimų aukų prašymų: nepateikiami turtinę žalą pagrindžiantys dokumentai, prašoma kompensuoti žalą, patirtą dėl nesunkaus sveikatos sutrikdymo tebevykstant baudžiamajam procesui (tebevykstant baudžiamajam procesui tik dėl sunkaus sveikatos sutrikdymo ir dėl gyvybės atėmimo kompensuojama žala avansu), prašoma kompensuoti už nusikaltimus, įvykdytus iki 2005 m. liepos 1 d. ir padarytą dėl nežymaus sveikatos sutrikdymo žalą (tokia žala nekompensuojama) ir kt.
Teisingumo ministerija primena, kad nuo praėjusių metų rugsėjo 1 d. prašymus dėl smurtiniais nusikaltimais padarytos žalos kompensavimo nagrinėja ne tik Teisingumo ministerija, bet ir Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos (Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio). Šios tarnybos yra įgaliotos priimti prašymus kompensuoti smurtiniu nusikaltimu padarytą žalą, rinkti sprendimui priimti reikalingą informaciją. Tais atvejais, kai prašymus gauna Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos, surinkti dokumentai yra persiunčiami Teisingumo ministerijai, kuri ir priima sprendimus.