• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tualetai bažnyčioje - nepagarba tikėjimui?

Giedrė POTELIŪNAITĖ

Gotikinė Naujųjų Trakų parapinė Švenčiausios Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčia buvo Trakų gynybinio komplekso dalis. Ši bažnyčia, įkurta Vytauto Didžiojo, 2007 metais įtraukta į Jono Pauliaus II piligrimų kelio programą ir valstybė bei Vilniaus arkivyskupija skyrė lėšų jos sutvarkymui.

REKLAMA
REKLAMA

Atsirado tokių, kurie buvo įsitikinę, kad Trakų bažnyčioje numatyti darbai yra ne restauracija, bet statyba, kurios metu bus padaryta žala nacionaliniam kultūros paveldui. Labiausiai buvo baiminamasi, kad įrengus šildomas grindis ir sudėjus į langus stiklo paketus, pasikeis vidaus temperatūra ir bus padaryta nedovanotina žala unikalioms bizantinio stiliaus freskoms, sukurtoms dar Vytauto Didžiojo laikais. Taip pat piktintasi, jog bažyčioje norima įrengti viešuosius tualetus ir šitais pasityčioti iš tikrosios pastato paskirties.

REKLAMA

"Juk visuomenėje visada atsiranda "specialistų", kurie geriausiai išmano visas sritis ir žarstosi patarimais ir išvadomis į kairę ir dešinę", - "Akistatai" sakė Trakų bažnyčios restauravimo projekto vadovas architektas Antanas Gvildys. "Visi atliekami darbai yra tam, kad bažnyčiai, jos vertybėms, parapijos žmonėms būtų tik geriau. Daug čia gandų buvo paskleista. Prieita iki tokio lygio, jog buvo kalbama, kad bažnyčios pastogėje žadama viešbutį įrengti..."

REKLAMA
REKLAMA

Paklaustas apie viešųjų tualetų įrengimą bažnyčioje, architektas nustebo: "Pirmiausiai reikėtų išsiaiškinti, kas yra viešasis tualetas. Pagal visas normas viešajame objekte ne tik kad gali, bet turi būti tualetas. Negi geriau bus, kad kunigas ar pasimelsti atėjusi moteriškė tokius "nešventus" reikalus bėgs daryti už šventoriaus teritorijos. Ir kurgi bėgs? Į kleboniją brausis? Kai nėra civilizacijos, tai geriau daryti necivilizuotai?" - kėlė klausimus A. Gvildys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Architektas džiaugėsi, kad darbai sparčiai juda į priekį - jau ištirtos ir nudažytos lubos, pakeistas stogas, sutvarkyti nesandarūs langai.

Tuo tarpu tiek bažnyčioje, tiek šventoriuje pluša archeologai - čia atkastos ištisos kapavietės. Kaip tik tuo metu, kai žurnalistai lankėsi Trakų bažnyčioje, iš po grindimis esančių rūsių iškeltas, kaip spėjama, labai kilmingo vaiko karstelis. "Laidojimai po bažnyčios grindimis buvo masiniai - karstai sudėti dviem eilėmis, todėl archeologai išties turi daug darbo", - patvirtino architektas.

REKLAMA

Visi archeologų radiniai bus perduoti Nacionaliniam muziejui, jo darbuotojai vertybes restauruos. Atkasta daugiau nei 200 kapų, dar kokių 400 asmenų palaikai - palaidi. Ankstyviausi radiniai yra XV amžiaus trečio dešimtmečio - tai du kapai su šio amžiaus pradžiai būdingomis įkapėmis: peiliais, sagtimis, monetomis.

Bendra darbų sąmata sieks apie 10 mln. litų, tačiau į šią sumą nėra įskaičiuotas bizantinių freskų restauravimas, taip pat polichromijos atkūrimas, išsamūs menotyriniai tyrimai. Iš pradžių buvo numatyta bažnyčią restauruoti iki 2009 metų, kai bus minimas jos 600 metų jubiliejus, tačiau dabar darbų pabaigos data nukelta į 2011 metus. "Darbai gali kiek nusitęsti, nes šioje bažnyčioje - tikras archeologinių atradimų ir vertyvių masyvas. Dabar atliekami polichrominiai, architektūriniai ir archeologiniai tyrinėjimai. Jiems naudojama pati naujausia ir moderniausia skaitmeninė technika. Tyrinėjimai eina lygiagrečiai, o ne atskirais etapais, taip tikintis sutaupyti laiko", - sakė restauravimo projekto vadovas A. Gvildys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų