Eksperto papirkinėti nedrįsta...
Baigęs studijas Vilniaus universiteto Medicinos fakultete, teismo medicinos ekspertas Rimantas Laurinavičius Ukmergės morge darbuojasi nuo 1994 metų. Prieš tai dvejus metus dirbo rezidentūroje.
- Ar per tuos aštuonerius darbo morge metus buvo bandymų jus papirkti - kad pateiktumėte suinteresuotajai pusei naudingą medicininės ekspertizės išvadą?
- Į mane tokiu klausimu kol kas nėra kreipęsis nė vienas asmuo. Vargu ar tai pasitaikys ir ateityje. Mano nuomone, žmogžudystės atveju tragedijos kaltininkas niekada neskuba "sudėti ginklų" - kuria sau palankias versijas, viliasi, kad teismo medicinos ekspertas ko nors nepastebės. O kai viskas iškyla į viešumą, belstis į eksperto kabineto duris nelieka prasmės.
- O ar nepasitaiko, kad atlikdamas lavono medicininį tyrimą neįstengiate nustatyti tikslios mirties priežasties?
- Paprastai tokių dalykų nepasitaiko. Na, nebent kūnas būtų stipriai suiręs - tuomet atitinkamoje grafoje ir parašoma: "Mirties priežastis nenustatyta dėl lavono suirimo". Žinoma, žmogžudystės atveju kaltininkui tai tik į naudą...
Kai kurie susirgimai, kaip antai širdies ritmo sutrikimai, nepalieka ryškių požymių, randamų per skrodimą, todėl prisieina atlikti papildomus tyrimus.
- Jei, neduok Dieve, į morgą atvežtų mirusį jūsų giminaitį ar šiaip pažįstamą žmogų - Ukmergė juk nėra labai didelis miestas...
- Viskas priklauso nuo to, kas tam nelaimėliui būtų nutikę: ar žuvęs autoavarijoje, ar per nelaimingą atsitikimą, ar tapęs nusikaltėlių auka. Pagal įstatymus, teismo medicinos ekspertas turi atsisakyti daryti teismo medicininę ekspertizę giminaičiams ar šeimos nariams. Ir ne vien dėl psichologinių priežasčių - kad vėliau nekiltų nesusipratimų, kad antroji pusė - jei tai būtų kriminalinis nusikaltimas - neapkaltintų, jog ekspertizės išvados - neobjektyvios. Beje, visais atvejais, kilus įtarimui, jog mirties priežastis - neteisinga, galima prašyti atlikti pakartotinę ekspertizę.