Garliavoje vakare nebebaisu nueiti į parduotuvę?
Tiesiog gatvėje pakalbinti garliaviškiai teigė, jog pastaruoju metu jų miestelyje gyventi gerokai ramiau. Gatvėse, o ypač tamsiuoju paros metu, lyg ir padaugėjo policijos patrulių, todėl net įžūliausi vietos banditėliai ir chuliganai vengia atvirai pažeidinėti viešąją tvarką. Kokiomis priemonėmis pavyko to pasiekti, klausiame laikinai einančios Garliavos nuovados komisarės inspektorės pareigas Aušros Samaškaitės.
- Pareigūnų kantrybė trūko gerokai padaugėjus brutalių nusikaltimų ir jie sumanė eksperimentą, kuris pradėtas nuo liepos 1-osios. Anksčiau vietos pareigūnams talkinantys Kauno rajono viešosios policijos patrulių būrio pareigūnai ir Pirmojo vidaus reikalų pulko kariai miestelio gatvėse patruliuodavo nuo 16 iki 22 valandos, o naktį budėdavo nepakankamai technika aprūpintos vietos policijos pajėgos. Tad jei kas nors atsitikdavo viename seniūnijos krašte, tai kitame nelaimėliams ilgokai tekdavo laukti pagalbos. Dabar, geranoriškai bendradarbiaujant su Pirmojo vidaus reikalų pulko vadovybe, pavyko suderinti, kad jungtinės patrulių ir karių pajėgos gyventojų ramybę saugotų nuo 22 iki 4 valandos ryto. Jau dabar iš nuovados suvestinių dingo ne tik pranešimai apie brutalius užpuolimus gatvėse, tačiau ir įrašai apie įsilaužimus į garažus į gyventojų ūkinius pastatus.
- Nejau nusikaltimų skaičiui sumažinti pakanka į naktinio miesto gatves papildomai išleisti tik keturis gerai fiziškai pasiruošusius kareivius?
- Be abejonės, Vidaus reikalų pulko kariai Garliavai svarbi, tačiau anaiptol ne vienintelė nusikalstamumo mažinimo priemonė. Nuovada remiasi ir gausiu bei aktyviu policijos rėmėjų būriu. Jų pagalba dažniausiai nelabai pastebima pašaliniai akiai, tačiau tikrai veiksminga, nes labai svarbu, jog kiekviename renginyje yra ne tik besilinksminančių žmonių, bet ir budrių stebėtojų, kurių laiku suteiktos informacijos dėka dažnai pavyksta užgniaužti bręstančius konfliktus. Garliavos jaunimėlis, išpažįstantis "bambalių kultą" (tai yra iš visų gėrimų dažniausiai vartojantys į dvilitrinius plastmasinius butelius supilstytą stiprų alų), labai jau linkęs pasipešti ir traukti nuotykių ieškoti į kaimynines gyvenvietes. Neseniai keliais automobiliais į Mastaičiuose vykusią šventę atriedėję garliaviškiai bandė išprovokuoti konfliktą, tačiau laiku įsikišus policijos pareigūnams, pavyko "nuleisti garą" ir viską išspręsti taikiai. Nuovadoje dirbantys pareigūnai per eilę metų perprato savo teritorijoje gyvenančius žmones ir puikiai žino, ko galima tikėtis, todėl atvykę į masinių renginių vietas nesuklysdami išsirenka karščiausius taškus ir nuramina net didžiausius nenuoramas.
- Ar išsprendus pagrindinius miestelėnų saugumo klausimus nuovados pareigūnai neliks be darbo?
- Tikrai ne, nes garliaviškiai nepasižymi draugiškumu ir žmonių susvetimėjimas nė kiek ne mažesnis kaip tikrame didmiestyje. Nuovada užversta skundais, kuriuose kaimynai skundžia vieni kitus nepasidalindami keliuku, koridoriumi, daržu ar net dėl ne vietoje užtvertos tvoros. Vasarą prasidėjo gyvulių vagystės - jau dvi karvutės paslaptingai dingo iš ganyklų. Vienos išmėsinėtus palaikus pavyko surasti, tačiau nusikaltėlius nustatyti labai sunku, nes galima tik stebėtis pačių gyventojų, visiškai nesaugančių savo turto, nerūpestingumu. Nakčiai palikti nesaugomus gyvulius ganykloje prie "VIA Baltica" magistralės tai tas pat, kaip patiems juos primygtinai siūlyti pravažiuojantiems vagišiams. Nerimą kelia ir nusikaltėlių amžiaus jaunėjimas. Garliavos nusikalstamų grupuočių susivienijimo lyderiai aktyviai ruošiasi pamainą, į nusikalstamą veiką įtraukia nuotykių ištroškusius dar keturiolikos metų nesulaukusius paauglius. Įstatymai tokio amžiaus vaikėzams nenumato baudžiamosios atsakomybės, tad jie vyresniųjų nurodymu ir vagia dviračius bei kitus smulkesnius ne vietoje padėtus daiktus.
- Ačiū už pokalbį.