Remigijus RAINYS
Rusijos masinės informacijos priemonėse pasirodė pranešimų, kad Kaliningrado srities Vakarų transporto vidaus reikalų valdybos Tardymo skyrius atsisakė kelti baudžiamąją bylą dėl Lietuvos pasienio tarnybos jaunesniosios leitenantės Natalijos Zablockajos sužalojimo tranzitiniame traukinyje Nr. 29 "Maskva - Kaliningradas", nes nerado nusikaltimo sudėties. Tardymo skyriaus pareigūnai teigia, kad išstudijavę surinktus duomenis jie padarė išvadą, jog įvykio negalima vienareikšmiškai kvalifikuoti kaip užpuolimo. Jų manymu, Lietuvos pasienietė galėjo susižaloti pati. Tokią nuomonę Kaliningrado srities teisėsaugininkai bando pagrįsti anksčiau Lietuvos spaudoje pasirodžiusiomis publikacijomis, jog N. Zablockajos užpuolimas - gerai suplanuota pačių lietuvių provokacija.
Rusų versijos
Esą jau pirmosiomis dienomis po incidento Rusijos tyrėjai suabejojo daugeliu faktų. Visų pirma, anot jų, užpuolimo metu N. Zablockaja buvo ne savo darbo vietoje, o vagone- restorane. Antra, pasienietė, tikrindama pasus, elgėsi labai nemandagiai ir mėtė dokumentus ant stalų tarsi specialiai provokuodama konfliktą su keleiviais. Trečia, pasienio kontrolės metu merginai po akimi jau puikavosi kraujosruva. Pagaliau traukinyje važiavusiems rusų milicininkams pasirodė, kad Vilniuje prie traukinio pirmieji pasirodė ne paprastai ypač aktyvūs užsienio žurnalistai, o vietos televizijų atstovai. Rusijos atstovai net apkaltino aukštus Lietuvos teisėsaugos pareigūnus nenoru bendradarbiauti tiriant šį incidentą, nes esą Lietuvos prokuratūros darbuotojai net nesikreipė į Kaliningrado vakarų transporto vidaus reikalų valdybą oficialios pagalbos. Kai kurios Rusijos masinės informacijos priemonės nevengė ir bjaurių insinuacijų, spėliodamos, kad galbūt N. Zablockaja susižalojo pati, o ant tambūro sienos aptiktus žodžius "Lietuva - rusams" užrašė... moterišku higieniniu tamponu bei suvaidino apalpimą.
Kaimynų mestus kaltinimus sutiko pakomentuoti šį incidentą tiriančios Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Ramutis Jancevičius, tačiau prieš tai prisiminkime 2004 metų gegužės 11 dienos įvykius.
Kaip tai atsitiko
Minimos dienos paryčiais, apie 3 valandą, į Kenos geležinkelio stotį atvyko tranzitinis traukinys "Jantar", vykstantis maršrutu "Maskva - Kaliningradas". Juo važiavo 327 keleiviai, todėl per tvarkaraštyje numatytą 30 minučių traukinio postovį patikrinti, tegul ir supaprastintus, visų keleivių tranzitinius dokumentus nepavyko, nors dirbo dvi pasieniečių grupės. Prieš traukiniui išvykstant, viena tikrintojų grupė išlipo, o kita tebedirbo. Šią grupę sudarė vyresnysis karininkas ir dvi pavaldinės. Viena iš jų buvo vos prieš kelias dienas savo 24 metų gimtadienį atšventusi jaunesnioji leitenantė Natalija Zablockaja. Mergina Valstybinėje sienos apsaugos tarnyboje dirba nuo 2002 metų, kai užbaigė Teisės universiteto Kauno fakulteto pirmąjį kursą.
Baigusi tikrinti dokumentus pasieniečių grupė turėjo išlipti Vilniaus geležinkelio stotyje ir į Keną sugrįžti automobiliu. Netoli Naujosios Vilnios geležinkelio stoties pareigūnų trijulė, pasak tyrimą koordinuojančio prokuroro Valdemaro Baranausko, nuėjo parūkyti į vagoną, kuriame įrengtas naktį nedirbęs restoranas, o Natalija trumpam atsiskyrė nuo bendradarbių ir užsuko į tualetą. Savo kolegės pasieniečiai pasigedo tik po penkių ar dešimties minučių, tuo tarpu N. Zablockają, gulinčią vagoną-restoraną su miegamuoju vagonu jungiančiame tambūre, užtiko traukinio palydovė Svetlana Golubeva. Palydovė pastebėjo, kad pasienietė be sąmonės, o jos rankos ir rūbai kruvini. Kraujo buvo pritaškyta ir ant tambūro grindų. S. Golubeva iškvietė traukinio viršininką ir antrąjį vagono palydovą, o šie savo ruožtu apie incidentą pranešė pagal priimtus dvišalius susitarimus traukinį lydintiems Lietuvos užsienio reikalų ministerijos Konsulinio departamento pareigūnams.
Sužeistoji sąmonę atgavo davus pauostyti amoniako. Merginai buvo sužeistas kairiosios rankos riešas ir, kaip paaiškėjo jau ligoninėje, stipriai sutrenktos galvos smegenys bei sumuštas veidas. Traukiniui atvykus į Vilnių, į vagoną įlipo kinologai su šunimis, kiti galimą nusikaltimą tirti pradėję teisėsaugos pareigūnai. Nuspręsta traukinio, pagal grafiką iš Vilniaus turėjusio išvykti jau 4 valandą 38 minutės, nebeišleisti. Į Vilniaus geležinkelio stotį skubiai atvyko sostinės policijos vadovas Erikas Kaliačius, tačiau net keturias valandas trukusi nusikaltėlio paieška bei traukinio keleivių apklausa jokių rezultatų nedavė, nors Lietuvos pareigūnams aktyviai talkino traukinyje budėję du Rusijos milicininkai bei šios šalies geležinkelio darbuotojai. Tambūre ant sienos buvo aptiktas krauju padarytas užrašas "Litva - russkim" ("Lietuva - rusams"), kuris leido daryti prielaidą, kad Lietuvos pasienietės užpuolimas - politinė provokacija. Vėliau Natalija Zablockaja savo parodymuose teigė, kad išėjusi iš tualeto tambūre sutiko stambų vyriškį ir staiga pajuto stiprų skausmą rankoje bei prarado sąmonę. Manoma, kad riešą jai perpjovęs užpuolikas auką parbloškė smūgiu į galvą ir padažęs savo pirštą jos kraujyje išvedžiojo jau minėtą provokacinį užrašą. Rusijos traukinio viršininkas ir sužeistą pasienietę aptikusi palydovė teigė, jog pradžioje jokio užrašo ant sienos nepastebėjo, matė tik kraujo dėmes.
Traukinys išvažiavo
Po detalios įvykio vietos apžiūros bei daugiau nei 200 keleivių apklausos, kurie buvo užfiksuoti vaizdo juostoje, traukiniui "Jantar" buvo leista vykti toliau taip ir nesuradus įtariamojo užpuoliko. Jau Kaliningrade vagoną apžiūrėję Rusijos tyrėjai pastebėjo, kad užraše viena "s" raidė įsilieja į kitą, todėl spėjo, kad rašė ne rusas, ir tik vėliau apsižiūrėjęs ištaisė padarytą rašybos klaidą. Bylos tyrimą kontroliuojantis Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras Valdemaras Baranauskas patikino, jog ekspertai jau patvirtino, kad užrašas padarytas N. Zablockajos krauju, tačiau dar negautas atsakymas, kuo buvo rašyta. Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Ramutis Jancevičius sakė, jog grafologinė ekspertizė kol kas neįmanoma, nes tam reikalingas įtariamojo, kurio kol kas nėra, rašysenos originalus pavyzdys.
Dėl incidento traukinyje buvo susitikę Lietuvos užsienio reikalų ministras Antanas Valionis ir Rusijos ambasadorius Lietuvoje Borisas Cepovas, kurie pripažino, kad ši provokacija nukreipta tiek prieš Lietuvą, tiek prieš Rusiją ir kad teisėsaugos institucijos turi padaryti viską, kad nusikaltėliai būtų kuo greičiau demaskuoti. Todėl Rusijos pareigūnų mesti kaltinimai Lietuvai, esą lietuvaičiai nesikreipia pagalbos ar net patys surežisavo savo pasienietės užpuolimą, nuskambėjo keistai.
Komentuoja geležinkelininkai
Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Ramutis Jancevičius teigia, jog jokio oficialaus Rusijos teisėsaugos organų pranešimo apie atsisakymą kelti baudžiamąją bylą, išskyrus publikacijas "Izvestijose", kurias perskaitė interneto tinklalapyje, jis negavo. Pasak prokuroro, juokingiausia, kad šį rusų teisėsaugininkų sprendimą komentuoja geležinkelio atstovas. Prokuroro nuomone, tokios informacijos paskelbimo tikslas - kad į ją atkreiptų dėmesį Lietuvoje ir vėl pradėtų komentuoti, jog lietuviai patys dėl to kalti. Toks rusų priimtas sprendimas, jei iš iš tikrųjų jis yra, jokios įtakos Lietuvoje vykdomam tyrimui neturės.
- Toks sprendimas man tolygus, sakykim, Filipinuose priimtam sprendimui atsisakyti kelti baudžiamąją bylą, jei kažką pritrenkė ant galvos nukritęs kokoso riešutas," - juokavo R. Jancevičius. - Nusikaltimas padarytas Lietuvos teritorijoje, traukinyje "Maskva - Kaliningradas". Pagal tarptautinės teisės normas, traukinys neturi diplomatinio arba teritorinio imuniteto, todėl bet kuris incidentas, įvykęs tame traukinyje, laikomas įvykdytu Lietuvos teritorijoje, tad jį tyrė, tiria ir tirs tik Lietuvos valstybės pareigūnai. Kaliningrado srities milicija tą tyrimą atliko savo pačių iniciatyva ir jų priimtas sprendimas, švelniai tariant, jokios įtakos mūsų tolesniems veiksmams neturės, juo labiau kad pateikiami komentarai kelia tik juoką. Kaip svarbus lietuvių parengtos "inscenizacijos" įrodymas pateikiamas faktas, jog traukiniui atvykus į Vilnių jau laukė minios žurnalistų. Jei Rusijos pusė žurnalistus skaičiuoja: "Vienas, du, trys ir minia" - tai tiek žiniasklaidininkų iš tiesų buvo stotyje. Kai man teko bendrauti su gerai pažįstamu kolega, Kaliningrado srities prokuroru, su kuriuo labai gerai sutariame ir neturime ko vienas nuo kito slėpti, jis taip pat iškėlė klausimą dėl galimos inscenizacijos motyvuodamas laukusiais žurnalistais. Tačiau aš žurnalistus galėčiau tik pagirti už operatyvumą. Pagal kolegų iš Rusijos logiką reikėtų daryti išvadas, jog pas mus vykdomi ir "suplanuoti" nužudymai, nes žiniasklaidos atstovai įvyki vietoje dažnai atsiduria anksčiau nei prokuroras ar policijos pareigūnai. Mes gyvename Lietuvoje, kur demokratijos neabejotinai daugiau nei Rusijoje.
Sprendimas nepriimtas
Paklausus apie realią pagalbą iš Rusijos tiriant šį incidentą, prokuroras atsakė, jog pagalba būna vieša ir nevieša, todėl negali skelbti tyrimo eigoje surinktų duomenų, tačiau šiuo metu oficialios pagalbos kreiptis į Kaliningrado teisėsaugininkus nebuvo būtina. Ramutis Jancevičius kategoriškai paneigė insinuacijas, kad užpuolimas įvyko tada, kai pasieniečiai buvo ne darbo vietoje.
- Kol nebuvo išlipę iš traukinio, jie dirbo, - sakė prokuroras. - Dėl mėlynės pareigūnės paakyje, tai aš galiu tik džiaugtis traukinio keleivių pastabumu. Matyt, rusų moterys, kurias nuoširdžiai gerbiu, pasidažo paakius truputį ryškiau nei lietuvės ir, deja, naudoja kiek prastesnes kosmetikos priemones, todėl ir suklysta darydamos išvadas apie kraujosruvas bei mėlynes. Dėl pasų mėtymo ant stalų - jei apklaustume bet kurio per Lietuvos teritoriją į Kaliningradą vykstančio traukinio keleivius, mažiausiai 80-90 procentų tvirtins, jog Lietuvos pareigūnai buvo nemandagūs ar elgėsi iššaukiančiai. Taip yra dėl politinių sumetimų, mat Rusijos pusė nepatenkinta nustatyta tranzito tvarka, todėl ir jų vertinimai nėra objektyvūs. Kiek anksčiau sulaikyta rusų nacionalbolševikų grupė, kuri važiavo vagone prisirakinusi grandinėmis ir kėlė sumaištį, taip pat skundėsi mūsų pasieniečių grubumu ir netaktišku elgesiu. Taigi jei nori, kad su tavimi elgtųsi kultūringai, pats taip elkis. Svečiuose durys neatidarinėjamos kojomis, tik gražiai nuspaudus rankeną.
Kalbėdamas apie dabartinę ikiteisminio tyrimo stadiją R. Jancevičius tikino, jog procesinis sprendimas dar nėra priimtas:
- Pagal mūsų Baudžiamąjį kodeksą, tiriamas nusikaltimas nėra priskiriamas sunkiems, tačiau jį išaiškinti - labai sudėtinga. Duomenų surinkimo, įrodinėjimo, faktų fiksavimo prasme tai labai sunki byla, nes traukinys jau išvažiavo ir tiesiogine, ir perkeltine prasme. Likome su ta medžiaga, kurią mūsų pareigūnai sugebėjo surinkti įvykio vietoje ir ją užfiksuoti. O beskubant žioplų klaidų nebuvo išvengta, (pavyzdžiui, neišmontavus tambūro sienelės su užrašu ir nepasilikus jos Lietuvoje), todėl dabar pastebiu norą iš anapus sienos supriešinti abiejų šalių pareigūnus, kad neva rusai jau išsprendė visus klausimus, o lietuviai šį incidentą politizuoja. Galiu kategoriškai pasakyti, kad šioje byloje iš Lietuvos pusės jokios politikos nėra, tačiau versija, kad visi veiksmai prieš Nataliją Zablockają buvo atlikti kaip prieš mūsų valstybės pareigūnę, nekinta. Šiandien negaliu kategoriškai tvirtinti, kad kaltininkai bus nustatyti, tačiau tyrimas nėra baigtas, bus tiriama toliau.
Natalija jau dirba
"Akistatai" pavyko trumpai šnektelėti su Natalija Zablockaja, kuri, pasigydžiusi ligoninėje, po trumpų atostogų vėl sugrįžo į darbą. Į eilinį susitikimą su prokuroru atvykusi pareigūnė sakė, jog sveikata nesiskundžia ir tikisi, kad patirti sužalojimai ryškesnių pėdsakų nepaliko. Pamažu blėsta ir padriki užpuolimo atsiminimai. Paklausta, ar nebijo vėl lipti į tranzitinį traukinį, Natalija atsakė, kad tai jos pareiga, o apie darbovietės pakeitimą net negalvojusi, nes dabar susirasti darbą nelengva net ir policijos pareigūnui.