Tragiškuosius rugsėjo 11-osios įvykius Amerika pagerbė keturiomis tylos minutėmis: 8 valandą 46 minutės - kai pirmasis lėktuvas įsirėžė į Pasaulio prekybos centro bokštą; 9 valandą 3 minutės - kai į Pasaulio prekybos centrą rėžėsi antrasis lėktuvas; 9 valandą 37 minutės - kai liepsnos apimta sugriuvo Pentagono siena; 10 valandą 3 minutės - kai Pensilvanijoje nukrito ketvirtasis boingas, nusitaikęs į Baltuosius rūmus.
Lauke netoli Šenksvilio miestelio į gedulingas Mišias susirinko apie 300 000 žmonių. Pasaulio prekybos centro vietoje buvo perskaityti visų Niujorko teroro akto aukų vardai. JAV prezidentas atidengė atstatytą Pentagono sieną kaip nepalaužtos Amerikos simbolį.
Likus trims savaitėms iki tragedijos metinių Valstybinis pagalbos rugsėjo 11-osios aukų šeimoms fondas paskelbė, kad pirmosios 25 šeimos sutiko priimti pasiūlytas pinigines kompensacijas. Priklausomai nuo to, kuo žuvusysis dirbo ir kiek uždirbdavo, giminės gaus nuo 300 000 iki 3 milijonų dolerių. Vidutinis išmokos dydis - pusantro milijono dolerių, o visa kompensacijų už beveik 3 300 žmonių gyvybes suma sieks 4 milijardus dolerių.
Tačiau absoliuti dauguma teroristinės atakos Amerikoje aukų artimųjų mano, kad siūlomos valstybinės kompensacijos per mažos. Tik viena šeima, sutikusi priimti pinigus ir atsisakiusi vėliau reikšti kokias nors pretenzijas, pareiškė, kad gauta suma (daugiau nei 1 milijonas dolerių) pakankama.
Memorialas ar naujas Pasaulio prekybos centro bokštas?
Dabar toje vietoje, kur stovėjo pastatai dvyniai, - pusseptinto hektaro laukas. Per teroristinius išpuolius sugriuvo ne tik bokštai, bet ir dar penki šalia stovėję pastatai. Iš tragedijos vietos išvežta pusantro milijono tonų nuolaužų ir šiukšlių. Griuvėsių valymo darbai nesustojo nė valandai, čia nuolat dirbo 300-400 žmonių. Šiame dideliame plote, šiuose griuvėsiuose, neįvyko nė vienas rimtesnis nelaimingas atsitikimas. Dabar pernykštės tragedijos vietoje saugumą bei tvarką prižiūri 30 policininkų ir beveik tiek pat civilių.
Kas bus statoma bokštų dvynių vietoje, iki šiol neaišku. Nė vieno iš šešių pasiūlytų projektų miesto valdžia nepatvirtino. Pagrindinis klausimas, į kurį niujorkiečiai negali vieningai atsakyti, - ar apskritai reikia atstatyti Pasaulio prekybos centrą?
Atliktos apklausos rodo, kad miesto gyventojai pasidaliję į dvi dalis. Vieni mano, kad tragedijos vietoje turi stovėti memorialas, kiti - kad būtų atstatytas Pasaulio prekybos centras.
Buvęs Niujorko meras Rudolfas Džulijanis įsitikinęs, kad tragedijos vieta - didelės kapinės, todėl čia turi būti memorialas. Dabartinis miesto vadovas Maiklas Blumbergas su tuo kategoriškai nesutinka. Jo manymu, geriausias paminklas aukoms - nauji pastatai, parodysiantys, kad gyvenimas tęsiasi.
Gyvenimas tęsiasi
Kaip žurnalistams pranešė Niujorko meras Maiklas Blumbergas, žuvusiųjų skaičius - 2 810, tačiau tai - ne galutiniai duomenys. Jie gali kisti, kai bus identifikuoti visų žmonių kūnai, fragmentai, ištraukti iš po griuvėsių. Beje, neseniai dvi "aukos" atsirado. Tai buvo valkatos, kurių artimieji manė, kad jie žuvo per ataką, nes tuo metu buvo tragedijos vietoje.
Tarp žuvusiųjų giminių - 102 našlės, tuo metu buvusios nėščios. Visos jos sėkmingai pagimdė, 70 iš jų buvo susirinkusios į tradicinį moterišką vakarėlį vaikų gimimo proga.
Po kelių dienų vienos finansinės firmos darbuotojai Setas Viljamsas ir Chloja Bartl atšvęs vestuves. Tai pirmoji ir kol kas vienintelė išlikusiųjų po tragedijos santuoka. 46 metų Setas išvedė savo 27 metų bendradarbę Chloją iš degančio pietinio bokšto likus kelioms minutėms iki jam sugriūvant. Iki to momento jaunoji moteris tik simpatizavo vyresniajam kolegai, o po šio įvykio suprato, kad tai - meilė.