Remigijaus RAINIO ir Rolando ŠMIGELSKIO fotoreportažas
Vėluojantis pavasaris į Kauną žengia vis dar nedrąsiais žingsniais, tačiau sparčiai tirpstantis sniegas atidengia vis daugiau per žiemą nuo pašalinių akių slėptų šiukšlių ir ne tam skirtose vietose išmestų buitinių atliekų. Nors savivaldybės įmonės "Švara" generalinis direktorius Petras Čegys nesuklydo tikindamas, kad miesto centre beveik nebeliko paprastai po nakties atsirandančių nelegalių sąvartynų, tačiau miegamuosiuose rajonuose vis dar akis bado nuo rudens likusios neišvežtos sugrėbtų nukritusių lapų ar nukapotų šakų krūvos. Įvairiausiomis statybinėmis atliekomis, įvairiaspalvėmis celofano skiautėmis bei popiergaliais nukloti į Vilijampolės rajoną besileidžiančio kalno šlaitai, panašių dalykų netrūksta ir Žaliakalnyje.
Nauju turistų traukos centru turėjo tapti ant Milikonių kalno esanti apžvalgos aikštelė. Šlaite iškirsti medžiai ir kiek perkeltas paminklas, žymintis senojo Žemaičių plento pradžią, atvėrė nuostabią Kauno panoramą. Nors kol kas apžvalgos aikštelė dar neišgrįsta trinkelėmis, tačiau vakarais čia jau pilna automobiliais atvykusių įsimylėjėlių porelių. Deja, nesunku įsitikinti, jog romantiški meilužiai čia suvažiuoja kankinami ne vien aistros troškulio, mat visa apžvalgos aikštelė nuklota tuščiais plastmasiniais buteliais nuo gaiviųjų ir stipresnių gėrimų. Žinia, kol nėra dangos, nėra ir kur pastatyti šiukšlių dėžių, todėl troškulį numalšinę vaikinai ir merginos tuščius butelius meta sau po kojomis ar net plačiai užsimoję švysteli žemyn nuo kalno.
Gausu įvairiausių šiukšlių ir gatvėse. Važiuojamosios dalies pakraščiuose, tarp dar nuo žiemą pabarstyto smėlio likučių, apstu cigarečių nuorūkų bei tuščių pakelių, sumaigytų traškučių pakuočių. Ilgėliau pastovėję ant šaligatvio išvysite ne vieną iš pravažiuojančio automobilio kyštelėtą ranką, ant grindinio pažeriančią eilinę šiukšlių porciją. Nors Kelių eismo taisyklės draudžia iš automobilio mėtyti bet kokius daiktus, tačiau baudos už šį nusižengimą tokios menkos, kad net eismo priežiūros pareigūnai linkę nepastebėti panašių pažeidėjų. Miesto gatves valantys "Švaros" darbuotojai nelinksmai juokauja, kad vis dėlto ratuoti šiukšlintojai, palyginus su pėsčiaisiais, - tikri angelėliai. Mat pėstieji miesto gyventojai ir svečiai ne tik nebando ieškoti šiukšlių dėžės išsivynioję saldainį ar ištuštinę cigarečių pakelį, bet ir tiesiog gatvėje palieka iš namų atsineštus pilnus polietileninius maišus šiukšlių. Neretai pirmieji juos aptinka nuo ankstyvo ryto slankiojantys "bomžai", kurie nesivaržydami išberia maišelių turinį tiesiog ant šaligatvių. O iki vakar pagrindiniai miesto tvarkdarių įrankiai tebuvo šluotos ir semtuvai, nes panaudoti tobulesnę gatvių valymo techniką trukdė sušalęs ar tirpstantis sniegas. Tad prie grindinio ar šaligatvių dangos prišalusias šiukšles teko krapštyti ne vieną šimtmetį žinomais metodais.
Tuo metu "Brodwey" valymo mašinos buvo intensyviai ruošiamos šiltajam sezonui - remontuojamos, dažomos - ir vakar jau turėjo pasirodyti Kauno gatvėse. Šiemet "Švaros" įmonė įsigijo ir keletą naujų nedidelių krovininių automobilių, kuriais dirbs mobilios penkių žmonių brigados. Valyti miesto fondines žemes jau pradėjo 40 Darbo biržos atsiųstų bedarbių. Daugiau nei šimtui nuolatinių darbuotojų turėtų padėti septyniasdešimt viešuosius darbus dirbančių žmonių. Miesto savivaldybės Komunalinio ūkio skyriaus miesto švaros poskyrio vyriausioji inžinierė Danutė Mančiauskienė informavo, kad nuo balandžio 11 dienos ketinama skelbti švaros mėnesį, kai žmonės bus raginami dalyvauti talkose tvarkant aplinką ir miesto teritorijoje esančius parkus. Didžiausios paramos tikimasi iš moksleivių, nes tradiciškai aktyvūs studentai pastaraisiais metais gerokai aptingo. Beveik nieko nebegirdėti ir apie pirmaisiais Lietuvos atgimimo metais aktyviai mitingavusius "žaliuosius", kurie Kaune buvo ypač pastebimi. Tačiau komunalininkai nepraranda optimizmo ir tikisi, kad šį švaros mėnesį kauniečiai pasitvarkys bent savo kiemuose, kuriuos išvalyti etatiniai kiemsargiai ne visuomet suspėja.
O daugiabučių kiemuose tvarkyti tikrai yra ką. Gyventojai žiemą per balkonus mėtė ne tik nuorūkas, kurios nutirpus sniegui "sužydėjo" savo filtrais nelyginant pienės, bet ir kitokias šiukšles. Iki šiol dažname kieme dar nesunku aptikti ne tik naujametinių fejerverkų tūtų, tuščių butelių ar kitokių niekam nebereikalingų buitinių "gėrybių", bet ir sulūžusių baldų bei sugedusios buitinės technikos detalių. Viską, ką dar galima parduoti, surinko "bomžai", nors ir jiems nelengva sukiotis tarp ne tik kiemus, bet ir gatvių šaligatvius nuklojusių šunų išmatų. Jau tapo tradicija, kad kone visus laisvus kiemų plotus, kurių dar "neokupavo" gyventojų automobiliai, tirštai nuklojo keturkojų žmogaus draugų išmatos. Galbūt Kaunas ir nepretenduoja į daugiausia šunų auginančio miesto titulą, tačiau savo keturkojais augintiniais miestiečiai rūpinasi tikrai nepakankamai. Nors savivaldybės patvirtintose gyvūnų laikymo taisyklėse aiškiai nurodyta, kad kiekvienas šuns savininkas savo augintinį turi vesti pasivaikščioti ne tik su antsnukiu ir pavadėliu, bet ir turėti specialų semtuvėlį bei maišelį jo išmatoms surinkti, to reikalavimo paiso tik nedaugelis. Už šios taisyklės pažeidimą gali būti paskirta bauda net iki 200 litų, tačiau neteko girdėti, kad kas nors už tai būtų buvęs nubaustas. Gal tik miesto centre budintys policijos pareigūnai yra kiek griežtesni, nes Karaliaus Mindaugo prospektą tvarkanti Dalė tikino neretai aptinkanti polietileninių maišelių su šunų išmatomis. Tiesa, keturkojus vedžiojantys žmonės šiuos maišelius retai nuneša iki artimiausio krūmelio, dažniausiai numeta tiesiog gatvėje. Įspėti taip nesielgti žmonės aiškinasi, kad arti nėra tam skirtų šiukšlių dėžių. Todėl Kauno savivaldybė šiemet ryžosi dar vienam eksperimentui ir užsakė pagaminti specialias, tik šunų ar kitų naminių gyvūnų išmatoms skirtas dėžutes. Pirmosios tokios dėžutės netrukus atsiras Laisvės alėjoje ir miesto parkuose bei skveruose. Ar jų neištiks autobusų ir troleibusų stotelėse anksčiau įrengtų tvarkaraščių, kuriuos padaužos bematant suniokojo, likimas, galima tik spėlioti.
Dairantis po miestą, kol kas galima pastebėti tik pavienius savo gyvenamosios aplinkos tvarkymo entuziastus. Kieme su grėbliu ir šluota plušėjusi pensininkė Valerija sakė, kad nuo pat jaunystės dienų, nutirpus sniegui, ji skuba sugrėbti dar nuo rudens užsilikusius lapus ir kitus nešvarumus bei ragina tai daryti kaimynus. Savo įpročio moteris neatsisakė net ir po patirto infarkto. Tačiau dauguma kauniečių į švaros talkas renkasi nenoriai. Galbūt daugiabučių namų bendrijų nariai laukia, kol bus oficialiai paskelbtas švaros mėnuo, nes tuomet komunalininkai jų surinktas nebuitines šiukšles į sąvartynus išgabens nemokamai. Kol kas už kiekvieną išgabentą kubinį metrą atliekų tenka mokėti 80 litų.